Dışişleri Bakanlığı’ndan Ab’e “Ders vermeye hakkınız yok” uyarısı!

Dışişleri Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı’na karşı BMGK’yı toplantıya çağıran ve ortak bildiri ile operasyonun durdurulmasını isteyen Avrupa ülkelerine sert tepki gösterdi: Bize ders vermeye hakkınız yok. Türkiye teröre karşı meşru müdafa hakkını kullanıyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ulusal güvenliğimize yönelik Suriye kaynaklı çok boyutlu terör tehditler karşısında, 9 Ekim 2019 tarihinde başlattığımız Barış Pınarı Harekâtı’nın nihai hedefi, ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, bölgedeki teröristleri etkisiz hale getirmek ve bu suretle Suriye halkını teröristlerin zulmünden kurtarmaktır.” denildi.

“BM KARARLARI UYARINCA YÜRÜTÜLMEKTEDİR”

İnsani kriz iddialarının, terörle mücadele çabalarını itibarsızlaştırmak amacı taşıdığına değinilirken, “Buna karşın, bazı ülke yetkilileri ve çevrelerce muhtelif uluslararası medya kuruluşlarına da yansıyan bazı iddia ve yorumlar dile getirilmiştir. Harekât, uluslararası hukuk temelinde, Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkımız ve BM Güvenlik Konseyi’nin terörizmle mücadeleye ilişkin kararları uyarınca yürütülmektedir.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece, AB ve NATO tarafından da terör örgütü kabul edilen PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmaktadır. Sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için gereken her türlü tedbir uygulanmaktadır. Yeni bir insani krize ve kitlesel göç dalgasına yol açılacağı yönünde tedavüle sokulan iddialar, Türkiye’nin terörle mücadele çabasını itibarsızlaştırmak amacıyla üretilmektedir.” şeklinde konuşuldu.

“TÜRKİYE EN AĞIR BEDELİ ÖDEYEN ÜLKEDİR”

DEAŞ’la mücadelede Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye ders verme hakkı olmadığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

“Türkiye, Suriye’de DEAŞ terör örgütüne karşı en fazla mücadele veren ve en ağır bedeli ödeyen ülkedir. DEAŞ terörüne karşı bir başka terör örgütüyle mücadele etme hatasını ısrarla sürdüren, PYD/YPG’nin DEAŞ’lı tutukluları çıkarları doğrultusunda serbest bırakmasına göz yuman ve kendi vatandaşı olan yabancı terörist savaşçıları dahi geri almaktan kaçınan ülkelerin, DEAŞ’a karşı mücadele konusunda ülkemize ders verme hakkı yoktur. Türkiye’nin harekât alanının demografisini değiştirmek gibi bir amacı yoktur. PYD/YPG terör örgütü, ihtilafın başından bu yana, Kürtler başta olmak üzere, bölge halkına karşı baskı ve yıldırma politikası uygulamış, yerel halkı zorla evlerinden etmiştir. PYD/YPG’nin etnik temizlik başta olmak üzere işlediği insanlığa karşı suçlar, bağımsız uluslararası kuruluşlarca da belgelenmiştir.”

“ASILSIZ İTHAMLAR PLANLARIN BOZULMASINDAN KAYNAKLANIYOR”

Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadelede müttefiklerinden destek beklediği belirtilirken şöyle denildi:

“Türkiye için komşusu Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunması esastır. PYD/YPG terör örgütünün ayrılıkçı gündemine zımnen veya açıkça destek veren ülke ve çevrelerin bu hususta Türkiye’ye yönelik asılsız ithamları, Suriye’nin bölünmesini hedefleyen planlarının bozulmasından kaynaklanan bir tepkinin tezahürüdür. Barış Pınarı Harekâtı’nın Suriye’de siyasi çözüm çabalarına zarar vereceği iddiası gerçeklikten uzaktır. Türkiye, diğer Astana garantörleri ve BM’yle yakın işbirliği yaparak, Anayasa Komitesi’nin kurulabilmesi için azami ve samimi çaba harcayan az sayıdaki ülkeden biridir. Siyasi çözümün üzerinde inşa edilmesi gereken toprak bütünlüğü ve siyasi birlik ilkesine zarar veren ayrılıkçı bir gündem izleyen ve Suriye halkının hiçbir kesiminim meşru temsilcisi sayılamayacak bir terör örgütüyle mücadele, bilakis siyasi sürecin ilerletilmesine katkıda bulunacaktır. Müttefiklerimiz başta olmak üzere uluslararası toplumdan temel beklentimiz, terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadeleye destek olunmasıdır. Türkiye, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da her türlü terör örgütüne karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.”

BM’NİN SREBRENİTSA BENZETMESİNE TEPKİ

Bakanlık bir BM yetkilisinin Suriye’de oluşturulacak güvenli bölge ile Srebrenitsa soykırımı arasında ilişki kuran ifadelerini de kınadı.

Cenevre’de gazetecilere açıklama yapan BM Suriye Krizi için İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin yaptığı açıklamada BM’nin Srebrenitsa’da yaşandığı gibi güvenli bölgeler konusunda ‘acı deneyimleri’ olduğunu ifade ederek sivillerin yerlerinden edilmemesi çağrısında bulunmuştu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

5 günde bin 177 düzensiz göçmen yakalandı dınır dışı edildi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Kalkan-19” operasyonları kapsamında 30 büyükşehrin tamamında gerçekleştirilen denetimlerde bin 177 düzensiz …

Bir yanıt yazın