Türkiye’nin Kıbrıs’tan sonra en büyük barış harekatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla Suriye’deki terör unsurlarına yönelik düzenlenen Barış Pınarı Harekatı’nın başladığını duyurdu. Güvenlik ve Terör Uzmanları, TSK’nın Barış Pınarı Harekatı’nı yorumluyor.
Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki terör örgütü YPG/PKK’ya yönelik Barış Pınarı Harekatı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından başladı. Türk savaş uçakları Resulayn’daki YPG/PKK karargahını vurdu, kentten dumanlar yükseldi. ABD Başkanı Trump’ın Suriye’den çekileceklerini açıklamasının ardından başlayan harekatı, Güvenlik ve terör uzmanları televizyonda yorumladı. İşte uzmanların yorumları…
DR. MURAT ASLAN: “KONUMSAL ANLAMDA BİR BASKIN YAPILDI”
”Hava Kuvvetleri ile bir yumuşatma harekâtı yapılıyor. Birliklerimizin bölgeye sızmasıyla birlikte terörist unsurların etkisiz hale getirilmesi planlanıyor. Lokasyon önemli çünkü genellikle Akçakale algısı yaratılmıştı ancak Resulayn’dan başlatıldı bu harekat. Konumsal anlamda bir baskın ya da sürpriz yaratıldı denilebilir. Bölgeye intikal ettirilen askeri araçların Akçakale’de yoğunlaştığını görmüştük. Şu an itibarıyla Akçakale’den baştılması beklenen harekât Resulayn’dan başlatıldı.”
PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN: ”AMAÇ SURİYE HALKINI ÖZGÜRLEŞTİRMEK”
”Kahraman TSK’yı ve onların komutanlarını ve askerlerini Allah muzaffer kılsın. Türkiye hiçbir zaman bir terör devletine teslim olmayacağını bütün dünyaya duyurmuştur. Bundan sonra Türkiye’nin kararlığı terörle mücadeledir ve bu başarı aynı zamanda ABD’li müttefiklerimizle yapılan dostane ilişkilerinde diplomatik başarısıdır. Türk milletinin tam desteği oradadır. Hukuki ve siyasi olarak milletle ve orduyla birlik olduk. Çok önemli bir harekattır. Biz orayı yıkmaya, katliama değil bütün oradaki Suriye halkını özgürleştirmek için gidiyoruz.”
PROF. DR. RAGIP KUTAY KARACA: “KARA HAREKATI KISA BİR SÜRE SONRA BAŞLAYACAKTIR”
“Körfez krizinden itibaren hava unsurları önce yumuşatma dediğimiz baskı kurma diğer bir adıyla karşı tarafta bir baskı yaratıyorlar. Kara birliklerine tehdit olabilecek unsurlar yok ediliyor daha sonra da kara harekatı başlıyor. Sanıyorum ki kısa bir süre sonra da kara harekâtı başlayacaktır. Ben karşı tarafın çabuk çözüleceğini düşünüyorum.”
HAKAN AKBAŞ: “KIBRIS’TAN SONRAKİ EN BÜYÜĞÜ”
‘Çok tarihi bir gün Türkiye için. Son 2 yılda Türkiye’nin en önemli jeostratejik meselesi güvenli bölgeydi. Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra en büyük harekat. Burada iki ana meselemiz var. Ama en önemlisi terör unsurlarını yok etmek. Sonrasında da Suriye’deki iç savaştan sonra uzun zaman misafirimiz olan sığınmacıların ülkesine dönmeleri için de düğmeye basılmış oldu. Bu hat çok uzun bir hat üçte birlik bir bölümünde başlayan bir operasyondan bahsediyoruz. Önemli olan yapılan yığınak ile en etkili girişi sağlamak. Dolayısıyla en başından beri Amerika ile bu iki noktanın arası planlanıyordu. Trump’ın tweetinde bahsettiği 50 asker burada devriye geziyordu. Güneydoğu’ya konuşlandılar. Türkiye ile ABD arasındaki itilaf 15’e 35 km arasındaydı.”
DOÇ. DR. BASRİ YALÇIN: “ABD İLE BAŞKA BİR PAZARLIK DAHA YAPILACAKTIR”
”Allah hayırlı mübarek etsin. Terör örgütünün Suriye koluna karşı Türkiye’nin en önemli güvenlik sorununa karşı başlatılan bir operasyon. İnşallah en kısa sürede bu güvenli bölgeyi askerimiz oluşturur. İlk planda güvenli bölge hesaplamaları çerçevesinde bir operasyon olacağını tahmin ediyorum. Türkiye’nin 30-35 kilometre zaman zaman bu oranlarda değişiklik olabilir. Asıl öncü olacağımız M4 karayolu yani Suriye’nin kuzeyini doğudan batıya doğru kesen bölgenin en öncelikli hedefimiz olduğunu biliyoruz. Operasyonun ilk safhası tamamlanana kadar Türkiye’nin bu M4 karayolunu bütünüyle kendi eline geçirebilecek bir bölgeyi kapsayacağını düşünmek doğru olacaktır. Cumhurbaşkanı ile Trump’ın ne kadar anlaşma sağladığını şu an bilemiyoruz. Güvenli bölge pazarlıkları çerçevesinde en fazla konuşulan bölge M4 karayoluydu ama meselenin sadece burayla sınırlı kalmayacağı ihtimali de son derece yüksek. Öncelikle burayı hedefliyoruz. Ama devamında Tüm Suriye’nin kuzeyi konusunda nasıl bir anlaşma var henüz bilemiyoruz. ABD tüm bölgeden mi çekilmeyi düşünüyor. Türkiye ABD’nin olduğu tüm bölgelere yani güneye doğru da inecek mi bunu da görmek lazım. Biz PYD’yi bütünüyle çökertmek istiyorsak eğer o gün geldiğinde ABD’yle bir başka pazarlığın daha yapılacağını düşünüyorum.”
ABDULLAH AĞAR: “RUSYA VE İRAN, ABD YÜZÜNDEN TÜRKİYE’Yİ DESTEKLİYOR”
”YPG/PKK’ya İran’ın yaklaşımı hiçbir zaman bizim gibi olmadı. PKK’nın Irak karşılığı İran’da hiçbir zaman etki etmedi.
Amerika kendi ekseninde hareket etmeyen PKK’lıları bir şekilde ötekileştirdi. Bizim harekatımızla ilgili dönem dönem, Amerika, İran ve Rusya’dan farklı açıklamalar geldi. Genel olarak Fırat’ın Doğusu’na yapılacak harekat ile ilgili olarak anlıyoruz açıklamasında bulundular ama bunun hemen ardından Adana Mutabakatı üzerinden gidelim dediler. Rejim yıkılmamak için İran ve Rusya’yı görüşmeye çağırdı, ama bu yeni paradigmalar oluştu. Rusya ve İran, ABD’ye rağmen olduğu için, Türkiye’nin harekatını destekliyor.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Vahşet! Boşanma aşamasındaki eşine önce tecavüz etti sonra da katletti

Oğlunun yanına gitmek üzere kapıyı açan Yonca Kazan Coşkun, bu sırada içeri giren boşanma aşamasındaki …

Bir yanıt yazın