Kılıçdaroğlu: Türkiye’yi hiçbir güç tehdit edemez

Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı Trump’ın Türkiye ile ilgili açıklamasına değindi. İlk tepkiyi partisinin gösterdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Tehdit ediliyorsan tepkini göstereceksin” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.
“Bu kadar zam nasıl oluyor, bu kadar felaket nasıl geliyor milletin başına. Çünkü her şeye bir kişi karar veriyor. Sarayda oturarak herkesin huzuru yerinde sanıyor. Sarayda tabii herkes birden fazla maaş alıyor. Önümüzdeki hafta sarayın Türkiye’yi nasıl arpalık haline getirdiğinin raporunu açıklayacağım. Kimlerin bir eli yağda bir eli balda hepsini açıklayacağım. Bir hafta sabredeceksiniz. Bu ülkenin her kuruşunun doğru harcanmasını istiyoruz.
“TÜRKİYE LONDRA’DAKİ FAİZCİLERE TESLİM EDİLMİŞ”
“Vatandaş, esnaf geçinemiyor. İşsizlikten biliyoruz. Sanayici şikayet ediyor. Demek ki bir sorun var” diyen Kılıçdaroğlu, “Herkesin sorunu var, sarayda oturanlar hariç. Onlar lale devrini yaşıyor. Kimsenin derdini bilmezler. Hortumla para alıp dünyanın faizini öderler. Borçla ülke yönetirler” dedi.
“Trump bağırıyor, ekonomini darmadağın yapacağım seni diyor. Biliyor ki Türkiye Londra’daki faizcilere teslim edilmiş vaziyette” diye konuşan Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:
“O nedenle Trump biliyor ekonominin ne olduğunu hangi noktanın zayıf olduğunu. İlk tepki bizden geldi, Türkiye Cumhuriyetini Devletini kimse tehdit edemez dedik. AK Parti’den henüz tık yok. AK Partili kardeşlerimin bunu hafızasında tutması lazım. Bu millet sıradan bir millet değildir. Tehdit ediliyorsan tepkini göstereceksin. Yönetemiyorsan çekileceksin”
“82 MİLYONUN AÇLIKTAN NEFESİ KOKUYOR”
Ekonominin her geçen gün kötüye gittiğine değinen Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ekonomi şaha kalkacak uçacak diyorlardı. Evet ekonomi uçtu ama yokuş aşağı. 82 milyonun açlıktan nefesi kokuyor. Mutfaklarda yangın var. Çiftçilere traktörün deposunun yarısı sizden yarısı bizden dediler. Yarısını aldınız mı onlardan? Söz vermişlerdi. Ne oldu bu yarılar? Çiftçi perişan, elde traktörde kalmayacak bu gidişle. Çiftçinin durumu çok iyi Kılıçdaroğlu doğru söylemiyor diyor. Çİftçiye sor durumun iyi mi kötü mü? Gidemez giderse 10 bin kişilik korumayla gidecek. Vatandaş nasıl yaklaşacak da derdini anlatacak?”
“TANK PALET FABRİKASININ PEŞKEŞ ÇEKİLMEZİ İHANETTİR”
Tank Palet Fabrikası’nın satışıyla ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, “Burada Fırtına Obüsleri yapılırdı. 40 kilometredeki hedefleri şaşmadan vurulurdu. Bedelsiz olarak 2 yıl süreyle ihalesiz BMC şirketine verdiler. 2 yılda orada ne olacak? Tank Palet Fabrikası’nın peşkeş çekilmesi vatana ihanettir. Versinler mahkemeye gidelim hakim önünde anlatalım. Biz bu işlemin iptali için dava açtık” şeklinde konuştu.
“TRUMP’IN HAKARETLERİNİ KABUL ETMİYORUM”
“Hepimizin gündeminde Suriye bataklığı var. En başından Ortadoğu bataklığına girmeyin dedik” diyen Kılıçdaroğlu, “Suriye ile dost olalım, Ortadoğu ile dost olalım dedik. Kavga etmenin anlamı yok dedik” diye konuştu.
Türkiye’nin Suriye ile kültürel, inanç ve akrabalık bağı olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Suriye, Irak ve İran ile biraraya gelerek Ortadoğu’yu barış havzasına çevirebiliriz. ABD ve Rusya’dan talimat alan saray devletine dönüştük. Ağır hakaretleri duymasına rağmen koşa koşa ABD’ye gidiyor. Rezalet üstüne rezalet. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu ağır hakaretleri asla kabul etmiyorum” dedi.
“Şimdi Ortadoğu bataklığında debelenen bir Türkiye gerçeği var” diyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:
“Ne diyorlardı, Erdoğan’a öyle gaz vermişlerdi ki 24 saat içinde Emevi Camii’nde namaz kılacağım diyordu. Birilerinin gazıyla gidersen seni bataklığa böyle sokarlar. Bataklık dediğimde kızıyorlardı şimdi kendileri de diyorlar. İdlib’de gözlem noktalarımız sorunlu. 9 numaralı gözlem noktasına Rusya izin verdiği ölçüde malzeme gönderebiliyoruz. Saray bunu hazmediyor, ben hazmedemiyorum. Ben gerçek milliyetçiyim. Memleketimi savunurum”
7 SORU
“Herkesin huzurunda Erdoğan’a 7 soru soracağım. Bu ülkeyi seviyorsa 7 soruya cevap istiyorum ondan” diyen Kılıçdaroğlu sözünü şöyle sürdürdü:
Bir zamanlar dost olduğumuz Suriye ile neden kavgalı hale geldik. Suriye’nin içişlerine karış diyen kimlerdi? Suriye’deki teröristlere Türkiye üzerinden silah gönderen kimlerdi? Bu yolu önerenler kimdi, hala senin yanındalar mı? Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelip Suriye’ye giden teröristlere geçiş imkanı sağlayanlar kimlerdi? Astana sürecinde İdlib’deki teröristlerin elinden ağır silahları alacağız sözünü verdin. Bu sözünü dahi yerine getirmeden Fırat’ın doğusundaki IŞİD teröristlerini ABD’den devralmaya kalkıyorsun. Biz teröristlerin bekçisi miyiz? Bu tablo Türkiye’ye yakışıyor mu? Suriyeli sığınmacıların maliyeti 40 milyar dolar. Peki Suriye bataklığının Türkiye’ye maliyeti ne kadar? Vergileri neden o bataklığa harcıyorsum? ABD ile bir telefon görüşmesiyle mutabakat sağladığın anlaşıyor. Trump haddini aşarsan ekonomini mahverderim diyor, nasıl bir anlaşma yaptınız? Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanlığını hala sürdürüyor musun? Bu 7 sorunun cevabını bekliyorum.
“İÇİMİZ YANA YANA EVET DİYECEĞİZ”
Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasıyla ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, “Tezkere bugün Meclis’te görüşülecek. Oradaki askerlerin burnu kanamasın diye tezkereye içimiz yana yana evet diyeceğiz.” dedi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Cumhur’un kafası neden karışık?

Aziz Dağtekin Yazdı Ankara’daki siyasi gelişmeler baş döndürüyor. 31 Mart seçimlerinden sonra hezimete uğrayan Ak …

Bir yanıt yazın