FETÖ’cu ABD’li diplomat “Bahçeli” tweetini beğendi ortalık karıştı!

ABD Büyükelçiliği, hakkında gözaltı kararı olduğu için yurtdışında yaşayan gazeteci Ergun Babahan’ın Bahçeli’yle ilgili attığı tweeti beğendi. Gelen tepkiler üzerine elçilikten “sehven” açıklaması yapıldı.
ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği resmi Twitter hesabı, hakkında gözaltı kararı olan ve yurtdışında bulunan Ergun Babahan’ın Devlet Bahçeli’yle ilgili attığı tweeti beğendi.
Babahan, söz konusu paylaşımında ”Türkiye halkları Bahçeli’siz bir siyaset dönemine hazır olmalı” dedi.
“BUGÜN ALENİ BİR ŞEKİLDE BAHÇELİSİZ MHP HESAPLARI YAPILIYOR”
​Konuya ilişkin kişisel Twitter hesabından açıklama yapan MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, şu ifadeleri kullandı:
“ABD’nin Ankara Büyükelçiliği firari FETÖ tetikçisi Ergün Babahan’ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi hedef alan twetini beğendi. 12 Eylül 1980’de ABD’nin Türkiye büyükelçisi olan James Spain görevi sonrası verdiği bir mülakatta ‘Türkiye’yi Türkeş’e teslim etmedik’ itirafında bulunmuştu.
Dün Türkeşsiz Türk milliyetçiliği planını devreye sokanlar, bugün aleni bir şekilde Bahçelisiz MHP hesapları yapıyor.
Dün olduğu gibi bugün de avuçlarını yalayacaklardır. Ayrıca Türkiye’de Türkiye halkları yoktur, büyük Türk milleti vardır. Türk milletinin lideri de Sayın Devlet Bahçeli’dir. Çok şükür başımızdadır. Dosta güven düşmana korku vermektedir.”
​ELÇİLİKTEN AÇIKLAMA
Tepkiler üzerine resmi Twitter hesabı üzerinden duyuru yapan ABD Büyükelçiliği’nin tweetinde şu ifadeler yer aldı: “Bugün büyükelçiliğimizin Twitter hesabından ilgisiz bir mesaj yanlışlıkla beğenilmiştir. Söz konusu hatadan ve yaratmış olabileceği kafa karışıklığından dolayı özür diliyoruz.”
AK PARTİ’DEN TEPKİ: KABUL EDİLEMEZ
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada, “Bahçeli’nin sağlıına ilişkin ABD’nin beğenisi insani açıdan kabul edilemez, şiddetle kınıyoruz” dedi.
Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği resmi Twitter hesabından, FETÖ firarisi Ergün Babahan’ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi hedef aldığı bir paylaşımın beğenilmesini kınadı. Çelik, paylaşımında şunları kaydetti:
“ABD Ankara Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesabının, MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli’nin sağlığına ilişkin insani açıdan kabul edilemez, diplomatik teamüllere tamamen aykırı ‘beğeni’sini şiddetle kınıyoruz. Bu hadise, bir yandan Büyükelçiliğin Türkiye gerçekliğine hangi ‘ilgisiz’ ve ‘yanlış’ kişileri takip ederek yabancılaştığını, diğer yönüyle nasıl bir istihdam politikası izlediklerini göstermesi bakımından ibretliktir…
Konu, kuru bir özürle geçiştirilecek bir konu değildir. İnsani açıdan kabul edilemez olduğu gibi içişlerimize çirkin bir müdahale çabasıdır. Büyükelçilikte istihdam edilen bazı kişilerin iki ülke ilişkilerine zarar vermek için özel bir gayret içinde olduğunu göstermektedir. Kafa karışıklığının ötesinde bir durum vardır. ABD Dışişleri Bakanlığının ve ABD Büyükelçiliğinin konuyu ciddi şekilde soruşturmasını ve gereğini yapmasını bekliyoruz. ABD Büyükelçiliği, Türkiye’yi terör örgütleriyle bağlantılı kişilerüzerinden değil, doğru analiz yapabilen kişiler üzerinden anlamaya çalışmalıdır.
İnsani konularda hassas olunması ise izah gerektirmeyen bir durumdur. Hiçbir büyükelçilik Türkiye’deki hiçbir siyasi parti ve siyasetçi hakkında bu şekilde yorum yapamaz. Diplomatik teamüllere saygı esastır. Terör örgütleriyle bağlantılı kişiler bir büyükelçiliğin referansı olamaz. MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli’ye ve MHP camiasına bir kere daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. ABD Büyükelçiliğinden kuru bir özür ötesinde, bu çirkin eylemi gerçekleştirenlere dönük soruşturma ve gereğinin yapılmasını bekliyoruz.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

5 günde bin 177 düzensiz göçmen yakalandı dınır dışı edildi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Kalkan-19” operasyonları kapsamında 30 büyükşehrin tamamında gerçekleştirilen denetimlerde bin 177 düzensiz …

Bir yanıt yazın