Suriye Anayasası Komitesi’nde PYD ve TEV-DEM’e liste şoku!

Fırat’ın doğusunda ABD ile TSK güçlerinin 2’nci ortak kara devriyesi de tamamlanırken, bölgede siyasi çözüm için oluşturulan ‘Suriye Anayasa Komitesi’yle ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. SMDK Başkan Yardımcısı Abdullah Gedo “Türkiye’nin talebi sonucu PYD ve TEV-DEM’den kimse listeye giremedi” açıklaması yaptı.

Fırat’ın doğusunda ABD ile TSK güçlerinin 2’nci ortak kara devriyesi de tamamlanırken, bölgedeki demografik yapının anayasal bir çerçeveye oturtulması ve siyasi çözüm için oluşturulan ‘Suriye Anayasa Komitesi’yle ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Sputnik’e konuşan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkan Yardımcısı Abdullah Gedo, Suriye Anayasası Komitesi için oluşturulan listeye PYD ve TEV-DEM’den kimsenin giremediğini söyledi.

“PYD’DEN KİMSE LİSTEYE GİREMEDİ”

Listenin uzun uğraşlar sonucu kurulduğunu belirten Abdullah Gedo, şu ifadeleri kullandı: “Liste henüz basına verilmedi. Bize verilen bilgilere göre liste toplam 150 kişiden oluşuyor. 50 kişi Suriye hükümetinden, 50 kişi Suriye muhalefetinden ve 50 kişi de BM’den olmak üzere toplam 150 kişi listede yer alacak. Listede kadın, gençler ve bağımsız kişiler de yer alıyor. Türkiye’nin talebi sonucu PYD ve TEV-DEM’den kimse listeye giremedi. Listenin oluşmasında Türkiye, Rusya ve İran’ın çok katkıları oldu. Kurulan Anayasa Komitesi, Suriye sorununun siyasi çözümüne katkı sağlayacaktır.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Suphiye Orancı’nın cezaevi arkadaşı tek tek itiraf etti

Duygu Nebioğlu’nun Metin Akpınar’a açtığı babalık davasının ardından anne Suphiye Orancı sessizliğini korurken o dönem …

Bir yanıt yazın