Erdoğan’dan “Güvenli Bölge mesajı: Harekat merkeziyle süreç başlayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı ortak açıklamada Kırım’ın yasadışı ilhakı için “tanımadık tanımayacağız” dedi. Erdoğan ABD ve Türkiye arasında uzlaşıyla sonuçlanan görüşme ile ilgili ise “Harekat merkezi kurulmasının kararı verildi. Hareket merkezi kurulmasıyla beraber süreç başlayacak” ifadelerini kullandı.
Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları: Türkiye, Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır
Soydaşlarımızın tarihi anavatanları Kırım’daki varlıklarının devamı, kimliklerinin ve kültürlerinin korunması, temel hak ve hürriyetlerinin güvence altına alınması önceliğimiz olmayı sürdürecektir.
Ülkelerimiz arasında devam eden serbest ticaret müzakerelerini artık neticelendirme zamanı gelmiştir. Kendimize 10 milyar dolarlık yeni bir hedef belirledik.
Karşılıklı atacağımız birçok adım var. Özellikle geçen yıl 1 milyon 300 bin turist ülkemize geldi.
Bu halklarımız arasındaki ilişkilerimizin de ne denli geliştiğinin göstergesidir.
Görüşmelerimizde mevcut bazı sıkıntıların çözülmesi ve ekonomik ilişkilerimizin yeni seviyelere taşınması konusunda görüş birliğinde bulunduk. Görüşmemizin ana konularından biri FETÖ ile mücadele ve güvenlik alanında iş birliği olmuştur.
Mevcut iş birliğimizi ilerletme konusunda sayın mevkidaşımla tam bir fikir birliği içerisindeyiz.
UKRAYNA’YA YATIRIM ÇAĞRISI
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise “Türk iş dünyasını Ukrayna’ya davet ediyorum. Rahat çalışabilmeniz için size şahsım adına garanti verebilirim” diyerek çağrıda bulundu.
Zelenskiy “Ukrayna’nın toprak bütünlüğü konusundaki değişmeyen tutumunuzdan ötürü (Türkiye’ye) teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.
Soru – cevap
(ABD ile yapılan görüşme)
Fırat’ın doğusunda adımın ABD ile birlikte atılacağını kaydeden Erdoğan “Amerikalılarla birlikte bir harekat merkezi kurulmasının kararı verildi. (ABD askeri heyeti ile) Üç günlük bir görüşme periyodu oldu ve bu görüşmeler olumlu bir istikamette devam etti. Burada aslolan Fırat’ın doğusunda bu adımın atılmasıydı, bu da Amerikalılarla birlikte gerçekleştiriliyor. Bu harekat merkezini kurmak suretiyle buradaki süreç başlatılacaktır.” dedi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Osmaniye’ye hızlı tren gelecek

Osmaniye’nin ulaşım ağının güçlenmesi için hayata geçirilen projelerinin karayolu ile sınırlı olmadığını vurgulayan Ulaştırma ve …

Bir yanıt yazın