YÖK’ten denklik şoku! Yüz binlerce diplomayı askıya aldı

YÖK, aldığı yanlış kararlara bir yenisini daha ekledi. YÖK’ün aldığı yeni yanlış karara göre, denklik protokolü olduğu halde ÖSYM on binlerce kişinin diplomasını, haber vermeden askıya almasına tepki gösteren yüz binlerce mezun YÖK’ü dava etmeye hazırlanıyor.

YÖK’ün (Yükseköğretim Kurulu) aldığı yeni karara göre, ÖSYM tarafından Türkiye’deki herhangi bir üniversiteye yerleşenler ve daha sonra yatay geçiş haklarını kullanarak Kıbrıs’taki başka bir bölüme yerleşip mezun olan on binlerce kişi artık denklik başvurusuna tabi tutulacağı bildirildi. Konu ile ilgili olarak 08504700965 nolu telefon üzerinden görüştüğümüz YÖK iletişim merkezi yetkilisi denklik biriminin aldığı kararın 10 yıl geriye dönük olarak da uygulanacağını açıkladı.

Aldığı yanlış kararlarla çeliştiğini dile getiren Kıbrıs mezun üniversiteliler,” YÖK ne yapmak istiyor. Geçmişte de aldığı yanlış kararlarla birçok cezaya mahkum olmuştur. Bizler de hukuk devletinden yaşayan bireyler olarak hakkımızı hukuki yollardan aramaya devam edeceğiz. Hukuk devletinde verilen hak geri alınmaz. YÖK, aklı selim düşünmeli, geçmişte yaptığı protokollere sahip çıkmalı israf ekonomisinden uzak durmalıdır. Mali çıkmazda olduğunu düşündüğümüz YÖK, denklik kararı ile yeni gelir kaynağı aradığı düşüncesindeyiz. Hakkımızı hukuki yollardan aramaya devam edeceğiz” dediler.

Telefon ile görüştüğümüz YÖK iletişim merkezi ise, şok olayı doğrularken, öğrenci ve mezun olan yüz bine yakın doktor, öğretmen, savcı, hakim, doktor ve mimarın bu durumdan etkileneceği tahmin ediliyor.

Konuyu yargıya taşımaya hazırlanan yüz binlerce mezun üniversiteli ise karara tepkili olduklarını belirterek, “YÖK, bizlere yıllar önce ‘denklik başvurusu olacak’ demedi. Böyle bir açıklaması da yok. Burası Muz Cumhuriyeti değil. Sabah başka akşam başka kararlarla insanlar rencide edilmemeli. YÖK aldığı yanlış kararından bir an önce vaz geçmelidir. Devlet de süreklilik esastır. YÖK’ü kendisi ile çelişmekten bir an önce vaz geçmelidir.” diye konuştular.

100 BİN KİŞİ ETKİLENEBİLİR

Bu kararla birlikte şu an görevde olan binlerce hakim, savcı, öğretmen ve avukat denklik başvurusuna girecek. Buna göre, yatay geçişle Kıbrıs’ta şu an eğitim gören ve mezun yaklaşık 100 bin kişinin durumdan etkileneceği tahmin edilirken, mezun olmuş on binlerce kişinin de diploması kendilerine haber verilmeden askıya alınması şok etkisi yarattı.

Akıllara gelen ilk soru ise denklik başvurusuna tabii tutulacak olan ancak şu an görevde olan savcı ve hakimlerin mahkemelerde verdiği kararların ne olacağı? Ayrıca her meslek sahibinin akıbetinin ne olacağı yönündeki endişeler giderek büyüyor. Bunun gibi birçok sorunun yanıtı için şu an gözler YÖK’te. Mağdur olanlar YÖK’le görüştüklerini ve kafalarındaki soru işaretlerinin giderilmediğini söylediler.

“BUNU BAŞTAN SÖYLEMELERİ GEREKİYORDU”

YÖK’ü arayarak denklik başvurusuna tabi tutulması gerektiği bilgisini alan bir Kıbrıs mezunu üniversiteli ise, “Denklik sorunu yaşadığımı bilseydim neden Kıbrıs’a yatay geçiş yapayım ki? Bunu bize baştan söylemeleri gerekiyordu. Bu durum karşısında mağdur olan herkes şu an şaşkınlık içerisinde. Kıbrıs’taki bir üniversiteye yatay geçiş yaptıktan sonra burada mezun olmuş ve yıllardır burada avukatlık yapan bir arkadaşım geçenlerde YÖKSİS (Yükseköğretim Bilgi Sistemi)’e girdiğinde diploma kaydının olmadığını gördü. YÖK’le görüştüğümde bana ‘Kurunun yanında yaş yanmayacak. Ayıklamalar olacak’ denildi. Ama bu ayıklamalar nasıl olacak bilmiyoruz” diyerek şaşkınlığını belirtiyor.

KARAR SADECE YATAY GEÇİŞ YAPANLARI KAPSIYOR

Denklik başvuru kararı sadece Türkiye’deki bir üniversitede herhangi bir bölüme yerleştikten sonra yatay geçiş yaparak Kıbrıs’taki Türkiye Cumhuriyeti hukukuna göre kurulmuş olan herhangi bir üniversiteden mezun olanları etkileyecek. Konuyla ilgili aradığımız YÖK, karar üzerinde çalışmaların sürdüğünü açıklayarak denklik başvurusunun geriye dönük olarak da uygulanacağını söyledi.

YÖK’ten bir yetkili karar metniyle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtirken şu bilgileri verdi: “ÖSYM tarafından herhangi bir üniversiteye yerleştirildikten sonra kendi bölümünden mezun olmayıp Kıbrıs’taki üniversitelere yatay geçiş yapanlar artık denklik başvurusunda bulunacaklar. Bu yönde bir karar var. Karar metniyle ilgili çalışmalar devam ediyor. En kısa zamanda bu karar yayımlanacak. ”

Peki mezun olanlar nasıl denklik başvurusunda bulunacak? Şeklindeki sorumuza da yetkili bu soruya şu yanıtı veriyor:

“Burada mezun olanların diplomaların geçersiz sayılması gibi bir durum söz konusu değil. Mezun olanlar denkliğe başvuracak. Onların yurtdışında kaldığı süre, almış olduğu krediler hesaplanıyor. Denklik başvurularına da komisyonlar karar verecek.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Kayınvalideyle gelinin kavgasında koca kusurlu bulundu

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kayınvalidenin gelinine hakaret etmesine sessiz kalan kocayı kusurlu bularak 100 bin …

Bir yanıt yazın