Türkiye: İran’dan gelecek bir tehdide karşı Suud’un yanındayız

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yasin Aktay, Türkiye ile Suudi Arabistan ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulunurken “İran’dan gelecek bir tehdide karşı Suud’un yanındayız” ifadelerini kullandı.
Yeni Akit gazetisinin internet sitesine konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yasin Aktay, “Suudi Arabistan ile ilişkilerimizin kötü olduğu maalesef sır değil.” diyen Aktay, “Biz Suudi Arabistan’a hasım değiliz. Arabistan başta olmak üzere İslam dünyası olarak birbirimizle konuşmaya ve ABD’ye karşı ortak bir duruş sergilemeye ihtiyacımız var” dedi.
“Biz Suudi Arabistan ile yaşadığımız tüm sorunlara rağmen diyalog şartlarını oluşturmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullanan Aktay, şunları söyledi:
BİR TEHDİT GELİRSE
“Aramızdaki meseleleri çözmek zorundayız. Türkiye Suudi Arabistan’ın hasmı değil. Bilakis Suudi Arabistan’a yönelik her türlü tehdide karşı onların yanındayız. Türkiye İran’dan da Amerika Birleşik Devletleri’nden de gelecek Suudi Arabistan’a yönelik her türlü tehdidin karşısındadır.”
Türkiye’nin tek amacının İslam dünyası arasında birlik kurmak olduğunu belirten Aktay, sözlerine şöyle devam etti:
“Bizim bütün amacımız özellikle İslam dünyasında kimsenin kimseye saldırmadığı, tehdit oluşturmadığı, birbirimize yönelik tehditlerle ABD’ye silah pazarı sağlamadığımız bir dünya oluşturmak. İslam dünyası olarak biz birbirimizle problem yaşadığımızda ABD’yi aramıza sokuyoruz. Barış tesis etmeleri için onları çağırmış oluyoruz ve onların verdikleri barış hizmetinin bedeli çok ağır oluyor. Bizim ülkelerimizi tarumar ederek kaynaklarımızı sömürüyorlar. Onlar çekip gittiğinde de fark ediyoruz ki biz birbirimize daha çok düşmüşüz. Onun için aramızda kimse olmaksızın birbirimizle daha çok konuşmaya ihtiyacımız var.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Toplantı sona erdi! Gündeme damga vuran 8 maddelik MGK bildirisi!..

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona …

Bir cevap yazın