ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı Googl’a pahalıya patladı!

ABD’nin Çinli şirketlere uyguladığı ambargo sonrası Google, Huawei ile iş birliğini sonlandırmıştı. Peki son dönemde teknoloji dünyasını fazlasıyla meşgul eden bu krizin Google’a maliyeti ne olacak?
ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz haftalarda ABD merkezli şirketlerinin “ulusal güvenlik tehdidi teşkil eden” ülkelerden telekomünikasyon ürünleri almasını engelleyen kararnameyi imzalamasının ardından Google, dün Çin merkezli Huawei ile işbirliğini sınırlandırdı.
Daha sonra ise ABD Ticaret Bakanlığı, kara listedeki Huawei’ye uygulanan ticari kısıtlamaların bazılarını 90 günlüğüne askıya aldığını açıkladı.
Söz konusu karar Huawei’nin mevcut akıllı telefonlarının ve tabletlerinin güncellenmesi için gerekli Amerikan yapımı ürünlerin alınmasına 90 gün için izin veriyor. Ancak Huawei, yeni ürün üretmek için lisans onayı olmadan ABD yapımı ürünleri alamayacak.
Kuşkusuz karar Huawei’yi ciddi oranda etkileyecek. Peki Google’ın bu krizden kaybı ne olacak?
Zira Google, uygulama marketi Play Store üzerinden yalnızca 2018 yılında 7 milyar dolar gelir elde etti. Bu gelirin 388 milyon dolarını Huawei akıllı telefonlar oluşturuyordu.
HUAWEI KENDİ İŞLETİM SİSTEMİNİ GELİŞTİREBİLİRSE NE OLUR?
Google için en kötü senaryo ise Huawei’in başarılı bir şekilde kendi işletim sistemini oluşturabilmesi. Huawei bir süredir tıpkı Apple gibi kendi işletim sistemine sahip olabilmek için ciddi mesai harcıyordu.
Huawei CEO’su Richard Yu geçtiğimiz yıl Alman Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada Google ekosisteminde yer almayı tercih etmelerine rağmen B planı olarak kendi işletim sistemleri üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.Bugün ise İngiliz basınından konu ile ilgili çok konuşulacak bir iddia geldi. Söz konusu haberlere göre, Huawei CEO’su Yu Chengdong, kendi çevresine şirketin kendi işletim sistemini birkaç ay içinde hazır hale getireceği bilgisini verdi. Yine hala iddia boyutunda olan bilgilere göre, söz konusu işletim sistemi tüm Android uygulamaları ile uyumlu olacak
TÜM ÇİNLİ ÜRETİCİLER ANDROID’DEN AYRILIRSA NE OLUR?

Kuşkusuz bugünden Huawei kullanıcılarının yeni işletim sistemi ile devam mı edeceği yoksa Android işletim sistemine sahip başka markalara mı yöneleceğini kestirebilmek hayli güç.Ancak iddia edildiği gibi Huawei bu yıl içerisinde kendi işletim sistemini kullanıma sunabilirse ve kullanıcılarını büyük ölçüde koruyabilirse bu Google’ın yeni ve güçlü bir rakibinin doğması anlamını taşıyacak.Başka bir deyişle iOS ve Android olarak ikiye ayrılan ve Android’in liderlik koltuğunda oturduğu sektöre güçlü bir rakip girecek. Google’ın Android kararının Huawei ile mi sınırlı kalacağı yoksa OPPO, Xiaomi ve Meizu gibi diğer Çin merkezli markaları kapsayıp kapsamayacağı da henüz bilinmiyor.
Google, Android telefonlar için geliştirdiği yeni işletim sistemi Android Pie’ın dağıtımına başladı. Peki Android Pie hangi modellere gelecek? İşte Android pie güncellemesi alacak modellerin tam listesi…
Google bir süredir merakla beklenen güncellemeyi yayınladı. Android 9 Pie güncellemesi yeni cihazlara gelmeye başladı.Güney Kore merkezli Samsung’un şubat ayında tanıttığı Galaxy M30 için Android Pie güncellemesi çıktı.Peki Android 9 Pie hangi telefonlara gelecek?

İşte Android 9 Pie güncellemesi alması kesinleşen telefonların tam listesi…
LG G7 ThinQ,
LG V30,
LG V20,
LG G6,
Moto Z3,
Moto Z3 Play,
Moto Z2 Force,
Moto Z2 Play,
Moto X4,
Moto G6 Plus,
Moto G6,
Moto G6 Play,
General Mobile GM 8,
HTC U12+,
HTC U11,
HTC U11+,
HTC U11 Life (Android One versiyonu),
Xperia XZ2,
Xperia XZ2 Premium,
Sony Xperia XZ2 Compact,
Xperia XZ Premium
Sony Xperia XZ2 Compact,
Xperia XZ Premium,
Xperia XZ1,
Xperia XZ1 Compact,
Google Pixel XL ,
Google Pixel,
Google Pixel 2,
Google Pixel 2 XL,
Galaxy A6,
Galaxy A7 (2018),
Galaxy A9 (2018),
Galaxy J2 Core,
Galaxy J4,
Galaxy J4+,
Galaxy J6,
Galaxy J6+,
Peki Android 9 Pie ile gelen yenilikler neler? İşte güncellemenin dikkat çeken yenilikleri…Yeni özellikler arasında ekran çıkıntıları için dahili destek, yenilenen Hızlı Ayarlar paneli bulunuyor.Yeni bildirim özellikleri, bildirimlerdeki mesajlara yanıtlama ve akıllı yanıtlar da dikkat çekiyor.
Parmak izi doğrulama için güçlendirilmiş kullanıcı ara yüzü ise öne çıkan bir başka yeni özellik.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Katil İsrail, Gazze’de 5 ayda 29 bin 782 canı katletti!

İsrail’in saldırısı altındaki Gazze’de hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 30 bine dayandı. Yaralı sayısı ise 70 …

Bir yanıt yazın