“Pasaport harçları düşürülsün” teklifi

Özellikle yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarını etkileyen pasaport harç bedelleriyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Pasaport harçlarının düşürülmesi için TBMM ’ye kanun teklifi sunuldu. Teklifi sunan İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ’nun AKP ’li olması “harçlar üzerinde düzenleme olacak” beklentisini artırdı.

YETİŞKİNLER İÇİN %50 ÇOCUKLAR İÇİN %75

Konuyla ilgili kanun teklifi veren Mustafa Yeneroğlu, pasaport harcının 18 yaşından büyükler için yarı yarıya, küçükler içinse dörtte bir oranına düşürülmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

Kendisinin de yıllarca Almanya ’da yaşadığını hatırlatan Yeneroğlu, seyahat masrafının azımsanmayacak bir kısmını oluşturan yüksek pasaport harçlarının düşürülmesinin bir ihtiyaç olduğunu belirtti.

EN ÇOK GURBETÇİLER SEVİNECEK

Mustafa Yeneroğlu, yurtdışında yaşayan vatandaşların sorunlarının çözümü için ayrıca çalıştığını belirterek, son yıllarda Avrupa ’da yaşanan ekonomik krizin bu ülkelerde yerleşik Türk vatandaşlarını da büyük ölçüde etkilediğini belirtti. Yeneroğlu, yurtdışında yaşayan vatandaşlar için pasaport taşımanın bir nevi zorunluluk olduğunun altını çizdi.

SERVET ÖDÜYORUZ!

10 yıllık bir pasaport için defter ve harç ücreti olarak 600 TL ’ye yakın ücretin alındığı ve 4 kişilik bir aile için bu masrafın 2 bin 400 TL ’yi bulduğuna dikkati çeken Yeneroğlu, Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Avrupa ülkelerinde pasaport ücretlerinin çok daha düşük olduğunu ifade etti.

ALMANLARIN KAT BE KAT FAZLASINI ÖDÜYORUZ

Alman vatandaşlarının 10 yıllık pasaport için 59 avro ödediğini vurgulayan Yeneroğlu, kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda, Türk vatandaşları için 10 yıllık bir pasaport masrafının 300, 18 yaşından küçükler için ise 150 liranın altına düşeceğini bildirdi.

Vergi borcunu ödemeyene tatile yok

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Vatandaşın vatan hasasiyeti: Patates 100 lira da olsa ben bu vatanı satmam

Sokak röportajımız sırasında muhalif bir seçmenin ekonomi eleştirisinde CHP-DEM Parti uzlaşısı üzerinden cevap veren yaşlı …

Bir yanıt yazın