Türkiye sınırında dehşet senaryoları!

Amerika Birleşik Devletleri ve koalisyon güçlerinin uçaklarının sağladığı hava desteği ile Tel Abyad’ı PYD’ye devreden IŞİD şimdi de Azez’e yöneldi. Endişe edilen 1 milyonu aşkın kişinin Türkiye’ye göç etmeye kalkışması.

Muhalifler, ABD’nin hava saldırısıyla Azez’te göç dalgası başlatıp kenti boşaltmayı hedeflediğini söyledi. Azez’i savunan muhalifler bu adımın ardından kentin PYD’ye bırakılacağını ileri sürdü.

Suriye’de ilan ettiği iki kanton arasında stratejik öneme sahip Tel Abyad’ı tek kurşun atmadan IŞİD’ten alan PYD, planın ikinci aşamasını tamamlamak için Özgür Suriye Ordusu’na bağlı grupların elinde tuttuğu Azez şehrine saldırıyor.

Azez’in PYD’ye geçmesiyle Suriye’nin kuzeyindeki “Kürt devleti”nin sınırları şekillenecek ve muhaliflerin elinde bulunan 2 sınır kapısından biri düşmüş olacak.

IŞİD İKİ KEZ SALDIRDI

PYD’nin Ocak 2014’te ilan ettiği kantonlardan Cizire ile Kobani, Tel Abyad’ın PYD kontrolüne geçmesiyle birleşti ve kantonlar arasındaki boşluk kalkmış oldu. Afrin Kantonu ile, Kobani-Cizire kantonları arasında PYD’nin elinde olmayan küçük bir boşluk daha bulunuyor. Azez şehri ve Babüsselam Sınır Kapısı, PYD’nin değil Suriyeli muhalif birliklerin elinde. Azez’in PYD’nin değil de Suriyeli muhaliflerin kontrolü altında olmasıyla Afrin ile diğer iki kanton arasında toprak bütünlüğü sağlanamıyor.

EN BÜYÜK GRUPLAR AZEZ’İ SAVUNUYOR

Tel Abyad’ı kaybederek merkezi Rakka’ya gerilemek zorunda kalan IŞİD ise, şimdi Azez şehrine ve sınır kapısı Babüsselam’a göz dikmiş durumda. Güçlerini Cerablus’tan Azez şehrine yönlendiren IŞİD ile diğer muhalifler arasında zaman zaman çatışmalar yaşanıyor. Ancak şu an IŞİD ile muhalifler arasında büyük bir muharebe başlamış değil. IŞİD’in tehdidiyle yüz yüze olan Azez’i şu an ülkenin en büyük muhalif silahlı gruplarından Ahrar’uş Şam Hareketi, Ceyş’ul İslam, Tevhid Tugayı, Sukur’uş Şam, Liva’ul Hak, Ensar’uş Şam, Kürt İslam Cephesi ile El-Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi kontrol altında tutuyor. Bu grupların Suriye’nin genelinde savaşan yaklaşık on binlerce askeri bulunuyor.

DEHŞET TEORİSİ

Muhalif kaynaklara göre IŞİD, Azez’i tıpkı Tel Abyad’da olduğu gibi PYD’ye vermek için almak istiyor. Muhaliflerin teorisine göre şehre önce IŞİD girecek, ardından ABD hava bombardımanına başlayacak, daha sonra ise binlerce kişilik göç dalgası Türkiye sınırına hareket edecek. dünya bu insani dramla uğraşırken karadan ABD’nin birliği gibi hareket eden PYD’ye bağlı YPG güçleri, Azez’i kontrol altına alıp kantonlar arasındaki toprak bütünlüğünü sağlayacak. Aynı zamanda hem Kuzey Suriye’de bir Kürt devletinin sınırları şekillenecek hem de muhaliflerin elinde bulunan 2 sınır kapısından 1’i daha kaybolmuş olacak.

İKİNCİ IRAK MODELİ

ABD, PYD’yi Irak’ta IŞİD’e karşı kullandığı İran destekli Şii milis orduları gibi hareket ettiriyor. Irak’ta IŞİD’e karşı kullanılan Şii para-militer unsurlar da ABD’nin hava bombardımanın ardından hedef bölgeleri kontrol altına almaya çalışıyor. Suriye’de de önce ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri hava bombardımanı yapıyor ardından karadan PYD güçleri yerleşim yerlerine giriyor. PYD, şu an 6 sınır kapısını elinde tutuyor. Meydani Ekbez, Kobani, Rasulayn, Tel Abyad, Derbesye ve Andivar sınır kapıları kapalı da olsa PYD kontrolünde. Suriye’nin en önemli Kürt bölgelerinden biri olan Kamışlı’daki sınır kapısında ise hala 2 bine yakın Esed askeri bulunuyor.

CNN TÜRK’ün edindiği bilgilere göre, gelişmelerle ilgili Türkiye’nin elinde kapsamlı raporlar var.

Buna göre, bölgede kimin kiminle işbirliği yaptığı birbirine girmiş durumda. “Kimi zaman Esad rejimi ile IŞİD,
kimi zaman ise IŞİd ile PYD birlikte hareket ediyor” tespiti yapılıyor.

Tabloya bakınca Türkiye’nin yüzyüze olduğu bir çok sorun var… Bunlardan ilki, Tel Abyad’ı ele geçiren PYD’nin sınırın hemen Suriye tarafında oluşturduğu ve tamamlamak için mücadeleye devam ettiği Kürt koridoru…

Türkiye’nin en başından beri koalisyon güçlerine “tampon bölge ilan edelim” dediği yere şimdi PYD yerleşiyor.

Üstelik, Türkiye’nin elindeki güvenlik ve istihbarat raporlarına göre PYD, o koridoru Kürt nufüsla doldurmaya çalışıyor.

Türkiye’den Tel Abyad’a dönmeye başlayanların “Kürt” olduğuna dikkat çekiliyor o raporlarda.

Ve yine raporlara göre Cizre kantonu ve Kuzey Irak’tan 10 bin Kürdün Tel Abyad’a taşınması planlanıyor.

Hatta PYD’nin bu amaçla Kürtlere para ve toprak verdiği ileri sürülüyor. Güvenlik raporlarına göre, bu başından beri planlanan oyunun devamı; amaç, PYD’ye koridoru tamamlatmak.

Gözler şimdi ÖSO kontrolündeki Idlib’de. Kent iki ateş arasında kalmış durumda.

Azaz-mare hattında IŞİD tarafından 7 ayrı noktada saldırıya uğruyor. Batıdan, Lazkiye’den ise Esad rejimi saldırıyor.

Raporlara göre Esad, İdlib’i ele geçirmesi için Lazkiye’ye 7 bin savaşçı indirdi.

Bunların 2 bini Hizbullah militanı,  5 bini ise Irak, Yemen, Afganistan gibi ülkelerden gelen savaşçılar…

İdlib düşerse Türkiye’ye gelmesi olası mülteci sayısı 200 bin.

İşte Türkiye bu konularda durum değerlendirmesi yapıyor. Tüm senaryolar da masaya yatırılıyor. Endişeler uluslararası arenada da tüm platformlarda dile getiriliyor.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Ankara’da Cumhur İttifakı zirvesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli’nin Beştepe’deki sürpriz görüşmesi başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile …

Bir yanıt yazın