Cansu Kaya Cinayetinde Önemli Gelişme! Biz Öldürmedik…

İKİ ARKADAŞI GÖZALTINA ALINDI
Muğla ’nın Ortaca İlçesi ’nde, kanalda cesedi bulunan Cansu Kaya ’nın katil zanlısı olarak gözaltına alınan ve sorgusu süren N.D. (24) ve M.P.C. (17) yarın adliyeye sevk edilecek.

 

Cansu Kaya ’nın cinayet zanlısı olarak gözaltına alınan zanlılardan N.D. ’nin (24)  jandarmaya verdiği ilk ifadede, “M.P.C., suya atladı, arkasından da Cansu suya atladı. Cansu sudan çıkmayınca olay yerinden kaçtık.
Cansu ’ya ait elbise ve çantasını farklı bir noktaya götürerek yaktık” dediği, M.P.C. ’nin (17) de bunu doğruladığı öğrenildi.

 

Cansu Kaya, 16 Haziran’da Dalyan Kanalı’nda ölü bulunmuştu. Cesedin üzerinde sadece iç çamaşırı olduğu belirtilmişti.


AİLE, KATİLİN BULUNMASINI İSTİYOR

 

Yeğeninin evine bağlı bir genç olduğunu, açık lisede okuduğunu ve üniversiteye gitme hayalleri kurduğunu söyleyen amcası Ramazan Ötüş, ölüm haberi üzerine ailece yıkıldıklarını söyledi. Kendisinin küçükken evlatlık verildiğini ancak Cansu ’nun öz amcası olduğu belirten Ramazan Ötüş, “Cansu ailesine bağlı bir kızdı. Babasından daha fazla beni görürdü. Çocukların hepsi de bana ’baba ’ derlerdi.

Cansu ’yu hemen hemen her gün görürdüm. Benim yanıma gelirdi. Benimle her şeyini konuşurdu. Gizlisi saklısı yoktu. Dalyan ’da çalışmak için benden izin aldı. ’Ben okumak istiyorum, lisede iki dersim kaldı. Yarın üniversitede para lazım olur; babamın durumu da belli, çok fazla yük olmayayım harçlığımı da çıkartırım ’ dedi ve çalışmaya başladı. Ben yıllardır balık yakalarım denize dalarım. Çok boğulan insan gördüm. Cansu, kesinlikle boğulmuş gibi değildi. Bulunduğunda burnundan kan geliyordu. Sadece vurgun yiyen kişinin burnu kanar. Kesinlikle Cansu önceden öldürülmüş ve suya atılmış bulunduğunda boynunda da iz vardı. Ben bu işin faillerinin bir an önce bulunmasını istiyorum” dedi.

 

 

ABLASINA ÇOK YORGUN OLDUĞUNU VE YATACAĞINI SÖYLEMİŞ

 

Genç kızın ablası Burcu Kaya, “Benim kardeşim hayatı deli dolu yaşardı. Ama benden ve özellikle amcamdan hiçbir şey saklamazdı. Bir yere gidilecekse beraber giderdik arkadaşlarının genelini tanırdım. Benim çalıştığım iş yerine gelirlerdi. Son dönemde iki arkadaşı daha olmuş onları çok fazla tanımıyorum. Ama kardeşim kesinlikle iş çıkışı kalmış olduğu pansiyona giderdi. Pansiyon sahibi de yakın tanıdığımızdı. O gece yani pazar günü gece saat 23.00 ila 23.30 arası görüştük. ’Abla çok yorgunum yatacağım ’ dedi. Ondan sonra da dediğim gibi hiçbir haber alamadık” diye konuştu.

 

Anne Gülen Kaya, “Ben kızımın katillerinin bir an önce bulunmasını ve cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

 

VALİLİKTEN YAZILI AÇIKLAMA

 

Muğla Valiliği ’nden konuşla ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

 

“Cansu Kaya ’nın kanalda ölü bulunması olayının aydınlatılması için İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube ve Asayiş Şube müdürlükleri birimleri ile Ortaca İlçe Jandarma Komutanlığı birimlerinden oluşan özel ekip oluşturuldu. Cumhuriyet Savcısı ’nın talimatı ve gözetiminde ön otopsi raporu için Dalyan Mahallesi Sağlık Ocağı ’nda inceleme yapılmış, ölüm sebebi tespit edilememiş, kesin ölüm sebebinin tespiti maksadıyla Muğla Adli tıp Kurumu ’na maktul sevk edilmiştir. Henüz adli tıp raporu sonuçlanmamıştır.

Oluşturulan özel ekip tarafından ölüm sebebiyle ilgili bütün ihtimaller göz önünde bulundurularak geniş çaplı bir araştırma ve soruşturma yapılmış, bu kapsamda maktulün bulunduğu bölgedeki bütün kamera kayıtlarının incelenmeye başlanmıştır. Cumhuriyet Savcısı tarafından Marmaris ’te konuşlu İl Emniyet Müdürlüğü Dalgıç ekibi istenmiş, bugün saat 13.00 ’dan itibaren dalgıçlar olay bölgesinde delil aramaya başlandı. Yapılan çalışmalarda 4 ’ü şüpheli olmak üzere toplam 11 şahsın bilgisine başvuruldu. Biri maktule, üçü şüphelilere ait dört ikamette arama yapıldı. Oluşturulan özel ekip tarafından soruşturma çok yönlü sürüyor.”

 

Bu açıklamanın ardından akşam saatlerinde iki şüphelinin gözaltına alındığı öğrenildi.

 

KADINLAR OTURMA EYLEMİ YAPTI
Muğla’da Karya Kadın Derneği öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, cinayete kurban giden kadınların resimlerinin bulunduğu dövizler taşıyarak Dalyan Kanalı’nda iki gün önce cesedi bulunan 18 yaşındaki Cansu Kaya’nın öldürülmesini protesto etti.
Sınırsızlık Meydanı’nda toplanan dernek üyeleri, “Kadın cinayetlerini durduracağız”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “Cansular ölmesin” şeklinde slogan attı.

 

Karya Kadın Derneği Başkan Yardımcısı Dilek Bulut, kadın cinayetlerinin son günlerde artarak devam ettiğini söyledi.

 

Bu yıl 145 kadının öldürüldüğünü belirten Bulut, “Haziran ayı başından beri Muğla’da 4 kadın katledildi. Bugün de daha 18 yaşındaki Cansu Kaya’nın ölüm haberini aldık. Cansu 18 yaşındaydı. Cinsel saldırıya uğramış, öldürülmüş, buzdolabında saklanmış, bedeni suya atılmış halde bulundu” dedi.

 

Bulut, üst üste gelen kadın cinayetleri ile sarsıldıklarını dile getirerek, “Kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istiyoruz. Kadın katillerine iyi hal indiriminin uygulanmamasını istiyoruz. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” diye konuştu.

 

Kadınlar basın açıklamasının ardından bir süre daha slogan atarak, oturma eylemi yaptı.

 

Gruptakiler eylemin ardından dağıldı.

 

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

KAAN savaş uçağının ilk uçuşu dünyada yankılandı!

İlk uçuşunu yapan savaş uçağı, dünya kamuoyunda yeniden yer etmeye başladı. Türkiye’nin sayılı ülkeler arasına …

Bir yanıt yazın