Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / Türkiye ziyareti öncesi Putin ile Esad arasında sürpriz görüşme!

Türkiye ziyareti öncesi Putin ile Esad arasında sürpriz görüşme!

Reuters haber ajansı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretinden önce Suriye’deki Rus askeri üssüne geçerek Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştüğünü duyurdu. Putin’in Suriye’de bulunan Rus askerlerinin kısmen ülkeden çekilmesi talimatı verdiği aktarıldı. Interfax haber ajansının aktardığına göre Putin Esad’a “Suriye Ulusal Kongresi çalışmasının başlatılmasını umuyorum. Bu konuyu Türkiye ve Mısır liderleriyle görüşeceğim” dedi.
Reuters’ın haberine göre, Putin, Rus ordusunun kısmi olarak Suriye’den çekilme talimatı vermesine ilişkin, “Suriye ve Rus ordusu, dünyadaki en zor uluslararası terörist grupları sadece iki yıl içinde yok etmiştir” ifadesini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yapacağı görüşme öncesinde 2015’ten beri ülkede operasyon düzenleyen Rus hava güçlerinin konuşlanma noktası olan Hmeymim üssünü ziyaret eden Putin, buradaki Rus güçlerinin geri çekilmeye başlaması için emir verdi.
PUTİN’DEN ESAD’A: “TÜRKİYE İLE GÖRÜŞECEĞİM”
Interfax haber ajansının aktardığına göre Putin Esad’a “Suriye Ulusal Kongresi çalışmasının başlatılmasını umuyorum. Bu konuyu Türkiye ve Mısır liderleriyle görüşeceğim” dedi.
Rus askerlerinin sevdiklerinin yanına zaferle döndüklerini belirten Putin, “Vatan sizi bekliyor, dostlarım. Hizmetiniz için size minnettarız” dedi.
Devlet başkanı, teröristlerin bir kez daha kafalarını kaldırmaları halinde, Rusya’nın onlara hiçbir zaman görmedikleri darbeyi vuracaklarının altını çizdi. Putin Moskovanın hiçbir zaman terörle mücadelede verilen kayıpları unutmayacağını söyledi.
Hmeymimde Rus lideri Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Suriye’deki Rus birliklerin komutanı Sergey Surovikin karşıladı.
Rusya Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Başkanı Viktor Ozerov da Moskova’da yaptığı açıklamada, Rus birliklerin Suriye’den hızla çıkacağına işaret ederek, “Çekilme sürecinin muhtemelen birkaç hafta sürmesini bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.
PUTİN 2016’DA DA SURİYE’DEN ÇEKİLME EMRİ VERDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, görevlerini büyük oranda gerçekleştirdikleri için Rus ordusuna bağlı birliklerin Suriye’den çekilmesi talimatını verdiğini söylemişti ancak çekilme tam anlamıyla gerçekleşmemişti.

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Sağlık Bakanlığı 24 Şubat koronavirüs vaka sayılarını duyurdu

Sağlık Bakanlığı 24 Şubat koronavirüs vaka ve vefat sayılarını içeren tabloyu, covid19.saglik.gov.tr adresi üzerinden açıkladı. Son 24 saatte 124 bin 15 Kovid-19 testi yapıldı, 9 bin 561 kişinin testi pozitif çıktı, 72 kişi hayatını kaybetti. Sağlık Bakanlığı 24 Şubat koronavirüs vaka ve vefat sayılarını içeren tabloyu, covid19.saglik.gov.tr adresi üzerinden açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 124 bin [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.