Erdoğan: Ciğerimizi yakanları bulup ciğerlerini yakmak boynumuzun borcudur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaris’teki incelemeleri sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Milas’taki yangınla ilgili 1 kişinin gözaltına alındığını açıklayan Erdoğan “Ormanlarımızı yakanları bulup ciğerlerini yakmak boynumuzun borcudur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangın Marmaris’teki incelemelerinin ardından açıklamalarda bulunuyor.

İşte Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkanlar: 

Yangınlar çeşitli oteller, evler zarar görmüştür. Muğla’dan diğer ekiplerimizde ve Azerbaycan’dan gelen ekipler çalışmalarını sürdürmektedir.

‘TÜRKİYE ŞAHİN GİBİLERİ ASLA UNUTMAYACAKTIR’

Sağlık Bakanlığımız da 38 ambulans ve 175 personelle vatandaşlarımıza yardımcı olmaktadır. Boşaltılan mahallelerimizdeki vatandaşlarımız en yakındaki güvenli yerleşim yerlerine aktarılmıştır. Tabi burada en büyük üzüntümü ifade etmek istiyorum. Yangında Şahin Akdemir kardeşimizi kaybetmiş olmamız en büyük üzüntümüzdür.

Bu kardeşimiz yangın çalışanlara yardım ederken geride sevenlerini bıraktı. Türkiye Şahin’i ve onun gibi canı pahasına ülkesini korumaya çalışanları asla unutmamıştır, unutmayacaktır.

‘YANGININ BİRİNİ ÇOCUKLARIN BAŞLATTIĞI BİLİNMEKTE’

Yangın söndürme ve soğutma faaliyetlerine müteakip hemen zarar tespitleri yapılmıştır. Bu tespitlere göre konutlar ahırlar, ticari alanlarla ilgili gerekli adımlar atılmaya hemen başlanacaktır.

Marmaris’teki yangının birine çocukların yol açtığı bilinmekle birlikte diğer yangılarla ilgili araştırmalar sürüyor.

‘1 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI’

Milas’taki yangınla ilgili bir kişi gözaltına alınmıştır. Manavgat’ta da ifade ettiğimi gibi geçtiğimiz yıl Terör örgütü yöneticilerinin ormanları yakma talimatlarını vermesinin ardından ülkemizdeki orman yangını alanı 2 katına çıkmıştır. Bu yangınların bir kısmının da benzer bir talimatla başlatılmış olma ihtimalini gözardı etmiyoruz. Ormanlarımızı yakanları bulup ciğerlerini yakmak boynumuzun borcudur. İlgili birimlerimiz gereken çalışmaları hassasiyetle yürütmektedir.

‘SİYASET YAPILMASI GEREKEN BİR MESELE DEĞİL’

Tabi ülkemizin karşılaştığı her krizde orman yangınları konusunda da istismarcı bir kesim hemen harekete geçmiştir. Sosyal medya ve çeşitli kanallardan yalanlar ortaya saçılmıştır. Siyaset konusu yapılması gereken bir mesele değildir.

Canlarını tehlikeye atarak mücadele eden tüm çalışanlara zerre kadar saygısı olmayan bu zihniyeti yok farz ediyoruz.

Allah’ın izniyle bu yangınların izleri kısa sürede silinecektir. Canlı kaybı dışındaki her şeyi telafi edecek güce sahibiz.

ERDOĞAN’DAN VATANDAŞA ÇAĞRI

Birliğe beraberliğe, dayanışma gibi en çok ihtiyacımız olan dönemde tüm vatandaşlarımızı bir binanın tuğlaları gibi sıkı sıkıya kenetlenmeye davet ediyorum.

Vatandaşlarımızın hiçbir mağduriyetine de meydan verilmeyecektir. Devlet dayanışmasını bozmak isteyen provokatörlere asla izin vermeyeceğiz.

‘AİLELERİNE SABIR DİLİYORUM’

2 itfaiyecimiz şehit oldu. Onlara da rahmet diliyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. Kendi alanında dünyanın en iyilerinden olan orman teşkilatımızı.

‘ETKİLENEN TÜM YERLER AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ’

Bu noktada özellikle bugün sabah itibarıyla orman yangınlarından etkilenen bölgelerimizi genel hayata etkili afet bölgesi ilan ettik. Antalya, Manavgat, Akseki Gündoğmuş’ta yangından etkilenen tüm mahalleler, Osmaniye, Kadirli ilçesi, Muğla- Marmaris, Bodrum, Milas Köyceğiz, Adana, Kozan yangından etkilenen tüm mahalleler hayata etkili afet bölgesi ilan edilmiştir.

‘HASAR GÖREN EVLERE 50 BİN LİRAYA KADAR EŞYA YARDIMI YAPILACAK’

Tarım hayvancılık ve seraların hasarları karşılanacaktır. Hasar gören evlere 50 bin liraya kadar eşya yardımı yapılacaktır. Ev kiralayanlara ev kira yardımı yapılacaktır. Afet bölgesinde vergiler ertelenecek. SGK primleri ertelenecek. Tarım ziraat borçları ertelenecek .Faizsiz esnaf kredisi verilecek. KOSGEB acil desteği verilecek. 1 ay içerisinde evlerin inşaatına başlatılacak.

‘FİDAN DİKİMİNE İLK YAĞMURLA BAŞLANACAK’

Yangından etkilenen bölgelerde ortaya çıkan acil ihtiyaç için 50 milyon TL ödenek gönderilmiştir. Yanan alanlara fidan dikimine ilk yağmurların ardından başlıyoruz. Biz iktidar olduğumuz süre içerisinde 5 milyon ağaç dikmiş bir iktidarız. Orman alanımızı bu süre içerisinde 23 milyon hektara çıkarmıştık.

Bir kez daha Antalya’mız ve Muğla’mız başta olmak üzere, yangınla mücadele edenlere orada yaşayanlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

BAŞKAN ERDOĞAN, MARMARİS’TE HALKA HİTAP ETTİ

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından önemli başlıklar;

Yanan her karış orman toprağını çok daha fazlasıyla yeniden fidanlarla buluşturacak, orman varlığımıza tekrar kazandıracağız. Uçak sayımızı çeşitli ülkelerden desteklerle artırdık. Başta Rusya olmak üzere İran ve Ukrayna’dan gelenlerle yangın söndürme uçaklarımızın sayısı 16’yı buldu.

45 helikopterimiz noktasal söndürmeyi gerçekleştiriyor. 9 insansız hava aracımızla etkin bir şekilde sahadayız.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

5 yıl süreyle yasak aşk yaşayan hakim kadın, yasak aşkını tehdit etti iddiası!

Adana’da görev yapan hakim G.A.’nın 5 yıl yasak aşk yaşadığı öne sürülen iş adamı Server …