F-35 yerine F/A-18 Super Hornet! Dev projede kriz derinleşerek büyüyor!

Maliyeti gittikçe artan çok yönlü taktik savaş uçağı F-35 için her geçen gün yeni soru işaretleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ABD Hava Kuvvetleri’nin F-35 projesini rafa kaldırmayı istediği yönündeki açıklamanın ardından ABD Deniz Kuvvetleri de benzer söylemleri dillendirmeye başladı. Çözüm için Deniz Kuvvetleri’ne F-35 yerine Boeing Defense üretimi F/A-18 Super Hornet tavsiye edildi.
Washington merkezli askeri analiz dergisi The National Interest’te (NI) krize dönüşen beşinci nesil F-35 savaş uçağı programı yerine ABD’li havacılık devi Boeing Defense’in F / A-18 Blok III Super Hornet savaş uçağını öven bir yazı yer aldı.
SUPER HORNET’LER  DENİZ KUVVETLERİ İÇİN VAZGEÇİLMEZ​
Yazıda, sıkıntısız tedarik, savaşa hazır olma, uygun maliyet kriterleri esas alındığında Super Hornet’lerin Deniz Kuvvetleri için vazgeçilmez olduğu kaydedildi.
HİZMETTE KALMA ÖMRÜ YÜZDE 40 DAHA FAZLA
Daha uzun mesafelerde gizli hedefleri izleme ve kullanım ömrünün yüzde 40 uzatılabilir olması yeni Block III Super Hornet’i F-35’e üstün gelen bazı özellikleri. Süper Hornet Blok III, karıştırılabilecek bir radara bağlı kalmadan gizli tehditleri tespit edebilen gelişmiş Kızılötesi sistemi sayesinde daha uzun menzilli algılama yeteneğine sahip olacak.
EN BÜYÜK AVANTAJLARINDAN BİRİ ÇİFT MOTOR
Sınıfındaki silahlarla kıyasla Super Hornet, yüzde 80 hazır olma oranını başarıyla karşılayan tek deniz havacılık programı. F-35’e kıyasla en büyük özelliklerden biri olarak çift motora sahip olduğu ifade edilen Süper Hornet savaş esnasında tek motoru vurulup hasar alsa da diğer motorla zayiatsız yere inebileceği kaydedildi. 
ABD HAVA KUVVETLERİ F-35 YERİNE F-16 SAVAŞ UÇAKLARINA YÖNELMİŞTİ
Geçtiğimiz haftalarda Pentagon’un, F-35 savaş uçaklarındaki sorunlar nedeniyle yeniden F-16 siparişi vermeyi düşündüğü ve mevcut F-16’ları da 2048’e kadar envanterde tutmayı planladığı bildirilmişti.
2048’E KADAR F-16’LAR AKTİF!
406,5 milyar dolarlık F-35 projesiyle ilgili sorunlar nedeniyle, ABD Hava Kuvvetleri F-16’yı en az 2048 yılına kadar hizmette tutmaya karar verdiği açıklanmıştı.
KAYNAK: HABER7

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

“Çember-17” operasyonlarında aranan 2 bin 756 firari yakalandı

81 ilde 4 gündür devam eden “Aranan Şahıslara Yönelik” düzenlenen “Çember-17” operasyonlarında arama kaydı bulunan …