Ana Sayfa / Bilim ve Teknoloji / Özellikleri ile göz doldurdu! Yerli makineli tüfek PMT-76 geliyor!

Özellikleri ile göz doldurdu! Yerli makineli tüfek PMT-76 geliyor!

Türkiye son yıllarda ürettiği yeli ve milli silahlarla dünyada söz sahibi konuma geldi. O silahlardan sonuncusu olan PMT-76 platform makineli tüfeğin tasarım ve prototipini tamamlandı.

MKE (Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu) 2016 yılında yerli ve milli imkânlarla başlattığı Ar-Ge çalışmalarını başarıyla sonuçlandırarak, PMT-76 platform makineli tüfeğin tasarım ve prototipini tamamlandı.

SIRADA SERİ ÜRETİM VAR
Tüfeğin parçalarının tamamı hiçbir destek alınmadan Kırıkkale’deki fabrikada üretildi.

Tasarım çalışmaları üç yıl süren PMT-76’dan toplam 12 adet prototip üretilerek 35 farklı kalifikasyon testine tabi tutularak seri üretim aşamasına getirilecektir.

İŞTE YERLİ VE MİLLİ PMT-76’NIN ÖZELLİKLERİ
Açık Ve Tek Doğrusal Hareketli Mekanizmalı Gaz Pistonlu Sistem ile çalışıyor. 7,62 mm X 51 NATO çapına sahip. Ağırlığı 12500 gram olan yerli ve milli PMT-76 platform makineli tüfeğin Silah Uzunluğu1250 mm, ağırlığı ise 547 mm’dir.

Seri ateşleme türüne sahip olan milli gururumuz, 650-950 Atım/Dakika atış süratına sahip.

Etkili menzili 800 metre olan yerli ve milli PMT-76’nın azami menzili 3800 metre.

PMT-76, tek namluyla 20 bin atış yapabilmektedir.

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

İngiltere, Almanya ve Fransa’dan İran’a metal uranyum çağrısı

İran'ın metal uranyum üretmek için çalışmalara başlaması üzerine İngiltere, Almanya ve Fransa endişelendi. Üç ülke, Tahran yönetimine nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yaptı. Fransa, Almanya ve İngiltere'nin dışişleri bakanlıkları sözcüleri, konuya ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı. İran'ın metal uranyumun üretimi için çalışmalara başlamasından derin endişe duyulduğu ifade edildi. DERHAL! Açıklamada, Kapsamlı Ortak Eylem Planı [...]