Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / Ortodoks Yahudilerİ İsrail terörüne karşı BM barış gücü istiyor!

Ortodoks Yahudilerİ İsrail terörüne karşı BM barış gücü istiyor!

ABD’deki Ortodoks Yahudiler, İsrail’deki liderlerinin tutuklanmasını büyük bir tepkiyle karşıladı. Düzenlenen gösteride protesto edildi.
İsrail’de bulunan Ortodoks Yahudi cemaati dini liderlerinden Haham Binyamin Freidman’ın, İsrail makamları tarafından tutuklanması ve gözaltında şiddete uğraması, ABD’de büyük tepki aldı.
Ortodoks Yahudilerden oluşan bir grup, Manhattan’daki İsrail Büyükelçiliği ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nin önündeki DagHammarskjold Parkı’nda toplanarak, Haham Friedman’ın 30 Mart’ta İsrail’de açık alanda yapılan bir duaya katılmasından dolayı tutuklamasına ve sonrasında götürüldüğü hapishanede kötü muamele uygulanmasına tepkilerini dile getirdi.
ÇİFTE STANDART TEPKİSİ
Anti-Siyonist olduklarını ve İsrail devletinin varlığını reddettiklerini ifade eden topluluğun lideri Haham Hershel Klar, ”Kutsal mekanlarımızda, sosyal mesafe kurallarına dikkat etmemiz ve gerekli sağlık önlemlerini almamıza rağmen, açık alanda bile kısa bir dua etmemiz İsrail polisince engelleniyor. Buna karşın, İsrail’de ağzına kadar dolu toplu taşıma araçlarında seyahat eden insanlara ise bir şey söylenmiyor.” diye konuştu.
Haham Firedman’ın tutuklanmasında, açık alanda toplu duaya katılmasının bahane olarak kullanıldığını ve 12 hafta geçmesine rağmen serbest bırakılmadığını belirten protestocu grup, Ortodoks Yahudi azınlığın İsrail tarafından orantısız şekilde baskılandığı iddiasında bulundu.
“SİYONİST İSRAİL DEVLETİNİ TANIMAYACAĞIZ”
Protesto esnasında basın açıklaması yapan Haham Dovid Feltman da ”İsrail hükümetinin Yahudi inancına karşı uyguladığı baskıları kınıyoruz. Çocuklarımızı bizden zorla alan ve askeri eğitim vermek isteyen siyonist İsrail devletini tanımayacağız.” ifadelerini kullandı.
BM’DEN BARIŞ GÜCÜ İSTEDİLER
Dünya anti-Siyonist toplumu adına konuştuklarını belirten Feltman, ”Birleşmiş Milletlerden, İsraildeki anti-Siyonist Yahudi azınlığı korumak üzere birlik göndermesini talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.
Yahudi lider, İsrail devletinin komşularına karşı uyguladığı saldırgan tutumun Yahudi inancında kesinlikle yasak olduğuna işaret ederek, ”Dünya bunu duymalı.” dedi.
İSRAİL’İ DEVLET OLARAK KABUL ETMİYORLAR
ABD’de yüz binlerce takipçisi bulunan Ortodoks Yahudi cemaatleri, dini inançlarından dolayı kendilerine baskı uygulayan İsrail devletini her fırsatta protesto ediyor ve kutsal kitaplarındaki metinlere ters düştüğü gerekçesi ile İsrail’i devlet olarak tanımayı kabul etmiyor.
Ortodoks Yahudiler, İsrail devletinin Orta Doğu’da komşularına karşı geliştirdiği tutumun anti-Semitizme yol açtığı gerekçesi ile de eleştiriyor.
İsrail’in, Yahudiliği bir dinden çok milliyetçiliğe dönüştürdüğünü iddia eden grup, erkek ve kız çocuklarının zorunlu askerlik görevini yapmalarını da istemiyor.

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Allah’ım sen bizi koru! Sahte kadın hâkimi, savcı kocası yakaladı!

Antalya'da meydana gelen bir olay yargı dünyasını derinden sarstı. Zeliha Özdemir isimli genç kadın film senaryolarını aratmayacak bir planla, herkesi kendinin hâkim olduğuna inandırdı. Antalya'da Zeliha Özdemir, kendisiyle aynı ismi taşıyan bir hâkimin bilgileriyle kendine sahte kimlik çıkardı. Herkesi öyle inandırdı ki savcı Alper Tunçer ile evlenmeyi başardı. Savcı Tunçer, HSK'ya eşinin adının atama listesinde neden olmadığını sorunca gerçek [...]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.