Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / Cep telefonu faturasına komisyon kesen bankaya şok!

Cep telefonu faturasına komisyon kesen bankaya şok!

Cep telefonu faturasını kredi kartı ile “tek çekim” ödeyen bir tüketiciden 1.05 lira “komisyon” kesildi. Kendisinden kesilen komisyonun yasal olmadığını düşünen tüketici mahkemenin yolunu tuttu. Yargıtay’a taşınan dava tüketici lehine sonuçlandı.

Banka, cep telefonu faturasını kredi kartı ile “tek çekim”de ödeyen vatandaştan, 1.05 lira “komisyon” ücreti kesti.

Yargıya taşıdı

Rakamın düşük olmasına karşın haksızlığa uğradığını düşünen kredi kartı kullanıcısı, olayı yargıya taşıdı. Ataşehir İlçe Tüketici Hakem Heyeti tarafı konuyu işledi ve tüketiciyi haklı görüldü. Mahkeme, Tüketici Hakem Heyeti’nin kararını destekledi. Banka avukatları tüketici lehine verilen kararı, Yargıtay’a taşıdı. İtirazı değerlendiren Yargıtay, kararı onadı.

Yargıtay meşgul edildi

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, davayı Hürriyet’e değerlendirdi. “1,05 liralık dava için Yargıtay meşgul edildi. Banka avukatları Dimyat’a pirince giderken de evdeki bulgurdan oldular.” diyen Ağaoğlu, “Tüketiciden hesap açma ve kapama işlemleri ile hesap cüzdanı yazdırma işlemlerinden herhangi bir ücret alınamaz.” ifadesini kullandı.

Aydın Ağaoğlu, şöyle devam etti: “28 Mayıs 2004’te yürürlüğe giren yeni Tüketici Kanunu bankaların finansal tüketicilere yansıtabileceği ücret kalemlerinde BDDK’ın belirlediği ücretlerin alınabileceğine dair bir düzenleme yapıldı. Geçtiğimiz yıl bu düzenleme değişiklik yapılarak BDDK’ın yetkisi Merkez Bankası’na verildi. BDDK’ın görevli olduğu sürede belirlemediği veya Merkez Bankası’nın belirlemediği hiçbir ücret yansıtılamaz.”

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Hakkari’de PYD/YPG’ye yabancıların verdiği silahlara el konuldu!

Hakkari kırsalında teslim olan 3 teröristin itiraflarıyla düzenlenen operasyonda, yabancı ülkelerin verdiği tır dolusu silah ve mühimmatların bazıları ele geçirildi. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı koordinesinde Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen ikna çalışmaları öğütten kaçışları hızlandırdı. Yapılan bu çalışmalar sayesinde sadece bu yıl 161 terörist ikna yoluyla güvenlik güçlerine teslim [...]

Bir cevap yazın