Ana Sayfa / Bilim ve Teknoloji / Türkiye’nin denizlerdeki gözü, havadaki gücü: Denizaltı avcısı “P-72”

Türkiye’nin denizlerdeki gözü, havadaki gücü: Denizaltı avcısı “P-72”

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en modern deniz karakol uçağı P-72, görev esnasında ilk kez görüntülendi. TRT Haber, ‘Denizaltı avcısı’ P-72’nin deneyimli personelinin Mavi Vatan’daki kritik görevine eşlik etti.
Türk Silahlı Kuvvetleri, deneyimli personelini son teknoloji harp gereçleri ile donatmayı sürdürüyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yakın zamanda giren denizaltı avcısı P-72’ler de onlardan biri.
P-72 deniz karakol uçağının Mavi Vatan’daki görev uçuşunu ilk kez TRT Haber ekibi görüntüledi.
LINK 16 VERİ SİSTEMİ İLE SU ÜSTÜNDEN ANLIK BİLGİ VERİYOR
Uçakta 2’si pilot 1’i taktik koordine subayı 8 personel görev alıyor.
P-72, su üstü deniz hareketliliğinin resmini çıkartarak LINK 16 veri sistemi üzerinden deniz ve hava kuvvetleri unsurlarına anlık bilgi veriyor.  Deneyimli personel su üstünde olduğu gibi altındaki hiçbir hareketliliği de gözden kaçırmıyor.  Deniz Hava Filo Komutanı Albay Ahmet Özekin, şöyle konuştu:  “P-72 deniz karakol uçaklarımızın envantere girmesiyle yıl sonuna kadar yaklaşık 12 adet deniz karakol uçağımız olacak. Bu da tüm Akdeniz’de ve bölgemizde en büyük deniz hava güçlerinden birisi olacak. Hatta en büyüğü olduğumuzu söyleyebilirim. Mavi Vatan olarak adlandırdığımız Akdeniz, Ege ve Karadeniz’deki bu gücümüzü Orta Akdeniz ve Batı Akdeniz’e kadar da bu uçakların havada kalış ve menzili sayesinde arttırabileceğiz.”
9 SAATE KADAR HAVADA KALABİLİYOR
Tespit edilen düşman denizaltı unsurları, P-72 üzerinde bulunan Mark 46 ve Mark 54 torpidolarıyla imha edilebiliyor.9 saate kadar havada kalabilen uçak, elektronik karıştırmaya ve güdümlü mermilere karşı kendini koruyabiliyor.  Tüm görevlerine ek olarak arama kurtarma faaliyetlerinde de kullanılabiliyor.
ÜRETİMİNDE YERLİ FİRMALAR DA YER ALDI
P-72 deniz karakol uçaklarının üretiminde TUSAŞ, HAVELSAN, ASELSAN ve MİLSOFT gibi birçok yerli savunma sanayi şirketi de alt yüklenici olarak yer alıyor.

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Türkiye’de Covid-19 nedeniyle can kaybı da vaka sayısı da giderek artıyor

Türkiye'de Covid-19 nedeniyle can kaybı da vaka sayısı da giderek artıyor. 24 saatte tespit edilen vaka sayısı 28 bine dayandı. Türkiye'nin 14 Eylül 2021 günlük Koronavirüs tablosu açıklandı. Türkiye  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Yeni can kaybımız 276. Daha önce tabloda belirtilen vakalardan 276’sı bugün ölümle sonuçlandı. Aşıda ve tedbirlerde [...]