Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / ABD’de polis cinayeti sonrası Ulusal Muhafızlar Minneapolis’te

ABD’de polis cinayeti sonrası Ulusal Muhafızlar Minneapolis’te

ABD’de polis şiddeti sonucu siyahi George Floyd’un hayatını kaybettiği Minnesota eyaletinde Vali Tim Walz, acil durum ilan ederek, olayları yatıştırmak için Ulusal Muhafızları bölgeye gönderdi.
Minnesota Valisi Tim Walz, bir basın toplantısı ile eyalet genelinde acil durum ilan ettiğini ve eyaletin Ulusal Muhafız Birliğini aktive ettiğini duyurdu.  Eyaletin Minneapolis kentinde iki gündür devam eden protestolarla mücadelede bölge polisinin yetersiz kalması üzerine Ulusal Muhafızları harekete geçirdiğini söyleyen Vali Walz, “Personel ekipmanları tedarik etmek ve mevcut durumu iyileştirmek için bu kararı haldık.” değerlendirmesini yaptı.
Asayişi sağlamak için Minnesota valisinin gönderdiği Ulusal Muhafızlar’ın, göstericilerle çatışmaya çekinen polisi koruması dikkat çekti.
“BARIŞÇIL PROTESTO” ÇAĞRISI KARŞILIK BULMADI
Protestoların kalabalıklaşması ve bazı bölgelerde yağmaya dönüşmesi üzerine yerel yöneticiler, halka sakinleşme ve barışçıl bir şekilde protestolarına devam etme çağrısında bulunmuştu.
TOPLU ULAŞIM DEVRE DIŞI BIRAKILDI
Çağrıların karşılık bulmaması üzerine valinin, çareyi acil durum ilan etmekte ve Ulusal Muhafızları harekete geçirmekte bulduğu kaydedildi. Yaşanan şiddet olayları ve diğer gelişmeler üzerine, bölgedeki otobüs ve hafif raylı sistemlerin de devre dışı bırakıldığı duyuruldu.
POLİS MERKEZİ DE YAKILDI
Amerikan medyasına yansıyan güncel haberlerde, Floyd’un hayatını kaybettiği 3. bölgedeki polis merkezine giren göstericilerin binayı ateşe verdiği anlar, kameralara yansıdı.  Polisin daha önce kurduğu barikatı aşan yüzlerce göstericinin binaya girdiği, polise ait materyalleri kendi aralarında dağıttığı ve daha sonra binayı ateşe verdiği anlar bazı sosyal medya hesapları tarafından canlı olarak yayınlandı.  Bu sırada etrafta pozisyon alan polislerin, binlerce göstericinin bulunduğu kalabalığa yoğun şekilde göz yaşartıcı gaz ile müdahale ettiği görüldü.

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Ömer Halisdemir’in babası: Oğlumun şehit olacağı içime doğmuştu

Katıldığı programda 15 Temmuz'daki hain darbe girişimini engellerken şehit düşen Ömer Halisdemir'den bahseden baba Hasan Hüseyin Halisdemir, konuşmasıyla herkesi ağlattı. Elazığ Bünyamin Eroğlu ve Kongre Merkezi’nde, 15 Temmuz Milli İrade Ocakları tarafından ‘Şühedanın Sesi Elazığ’ programı düzenlendi. Programa Şehit Ömer Halisdemir’in babası Hasan Hüseyin Halisdemir ve diğer şehit yakınları katıldı. 15 Temmuz gecesindeki darbe girişimini önleyen [...]

Bir cevap yazın