Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / Hafter’in kiralık Rus paralı askerleri Malta’ya kaçtı!

Hafter’in kiralık Rus paralı askerleri Malta’ya kaçtı!

New York Times, Türkiye’nin Libya’ya yardımını engellemek üzere darbeci Hafter tarafından görevlendirilen paralı askerlerin, anlaşma sağlayamamasının ardından Malta’ya kaçtıklarını bildirdi.
Libya’da hükümetinin darbeci Hafter’e karşı yürüttüğü operasyonlarda, meşru hükümete destek veren Türkiye, bölgede sürdürdüğü güçlü konumunu göstermeye devam ediyor. Türkiye’nin verdiği desteğin ardından Libya’da art arda yenilgiye uğrayan Hafter güçlerinin suya düşen planlarına bir yenisi daha eklendi.
“HAFTER’İN PLANLARI SUYA DÜŞTÜ”
ABD’li New York Times gazetesi, Türkiye’nin Libya’ya yardımlarını önlemek için tutulan paralı asker fiyaskosuna ilişkin bir makale yayınladı. New York Times, Declan Walsh imzalı haberde, Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen bir soruşturmanın sonucunu yayınladı. Walsh’un kaleminden çıkan makalede, Hafter güçleri tarafından Türkiye’nin gönderdiği silahların denizden Trablus hükümetine ulaşmasını önlemek için paralı askerler tutulduğundan bahsedildi.
ANLAŞMADA BAE’NİN DE İMZASI VAR
Hafter’le birlikte savaşmaları için 4 farklı ülkeden tutulan 20 paralı askere 80 milyon dolar ödendiği bilgisi de yer aldı. Ancak rapor, paralı askerlerin Hafter’le yaşadıkları anlaşmazlık sonucu Libya’da sadece 4 gün kaldıktan sonra Malta’ya kaçtıklarını ortaya çıkardı.  NYT, makalede, paralı askerlere dair anlaşmanın Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapıldığını, ülkede bulunan bazı gizli şirketlerin de operasyona finansman sağladığı bilgisine yer verdi.
ESKİ EKİPMANLAR, ANLAŞMAYI BOZDU
Gazeteye göre BM raporunda, paralı askerlerin, Türkiye’nin Libya’ya gönderdiği yardımın denizden Trablus hükümetine ulaşmasını önlemek için öncelikle sürat motorları ve saldırı helikopterleri kullanmak istedikleri de belirtildi.
Ancak NYT, darbeci Hafter’in, paralı askerlerin oldukça eski helikopterler getirmelerine çok sinirlendiği ve helikopterler için “külüstür” ifadesini kullandığı aktardı.  Bu anlaşmazlığın ardından paralı askerlerin Malta’ya gitmek üzere yola çıkışı ise “Libyalı komutanla anlaşamayan paralı askerler, Libya’yı terk etmeye karar verdi. Ancak 2 Temmuz gecesi Bingazi’den ayrılmak istedikleri sırada, botlarından birinde sorun çıkmasının ardından 20 asker, tek bir bota doluşarak Malta’ya gitti.” ifadeleriyle anlatıldı.

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Ünvanlar arasındaki farklıkları giderecek 3600 ek göstergeye dair tüm detaylar

Memurların sabırsızlıkla beklediği ek göstergenin çıkması artık kesinleşti. Milyonlarca memur sorunun çözülmesi için gün sayarken, sürecin içinde olanlar ise tüm detayları öğrenmek istiyor. 3600 ek gösterge konusu 6. dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinden bu yana gündemden düşmedi. Milyonlarca memur 3600 ek göstergenin bir an önce çözüme ulaşmasını beklerken, hükümet bu konuda atılan adımları hızlandırmaya başladı. Ek [...]

Bir cevap yazın