Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / SSK emeklisine 265, memur emeklisine de en az 117,37TL. zam!

SSK emeklisine 265, memur emeklisine de en az 117,37TL. zam!

Yaklaşık 2 milyon memur emeklisine Temmuz’da yüzde 4 zamma ilaveten enflasyon farkı da göründü. En düşük maaş, buna göre 2 bin 778 lirayı bulacakken, öte yandan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı ekonomistlerin enflasyon tahminine göre yüzde 4.41 olacak. Maaşlarda 265 liraya varan artış yaşanacak. Peki, yeni zamnlarla 2020 güncel emekli maaşları ne kadar olacak?
Temmuz, emekliler için zam ayı olacak. SSK ve Bağ- Kur emeklilerine ilk 6 aylık enflasyon oranında zam yapılırken, memur emeklilerine ise memurlarla aynı zam uygulanacak. Buna göre, memur emeklilerine, yüzde 4 zam ve Ocak-Haziran döneminde gerçekleşen enflasyon yüzde 4’ü aşarsa fark yansıtılacak. Yani yaklaşık 2 milyon memur emeklisi en az yüzde 4 zam alacak.

FARK ÖDENECEK
Merkez Bankası’nın ekonomistlerle yaptığı Mayıs ayı beklenti anketindeki tahminlere göre, ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4.41 olarak gerçekleşebilecek. Bu durumda memur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 0.41 enflasyon farkıyla yüzde 4.41’i bulacak. Maaşlarda en az 117,37 lira artış yaşanacak.En düşük aylık 2 bin 661 lira 34 kuruştan 2 bin 778 lira 71 kuruşa ulaşacak. Memur emeklileri maaşlarını her ayın 1’i ile 5’i arasında alıyor. Farkın olup olmayacağının görülmesi için enflasyon verileri bekleneceğinden, Temmuz başında maaşlar zamsız olarak ödenecek.
Zam nedeniyle oluşacak fark da ay içerisinde SGK tarafından duyurulacak tarihte hesaplara yatırılacak.

MAAŞA FARKLI ZAM
Memur emeklileri, geçtiğimiz Ocak ayında da memurlar gibi yüzde 5.5 zam almıştı.
SSK ve BAĞ-KUR EMEKLİLLERİN TEMMUZ ZAMMI NE KADAR OLACAK?
Bu yıl pek çok kazanım elde eden emekliler için Temmuz zam ayı olacak. 9 milyonu aşkın SSK ve Bağ-Kur emeklisi, Temmuz’da bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak. Yani ilk 6 aylık enflasyon ne çıkarsa, maaşlara o oranda zam yapılacak. Bu nedenle enflasyon verileri merakla beklenirken, ipuçları da geliyor.
EN ÇOK 6 BİN 294 TL
Merkez Bankası’nın ekonomistlerle yaptığı beklenti anketinde, enflasyon tahmini Mayıs için yüzde 0.76, Haziran için yüzde 0.45 çıktı. Bu tahmine göre, ilk 6 aylık enflasyon yani SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 4.41 olacak. SSK ve Bağ- Kur’luların gelirlerde 265,87 liraya varan artış yaşanacak. En yüksek aylık net 6 bin 28 lira 72 kuruştan 6 bin 294 lira 59 kuruşa çıkacak.

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Ünvanlar arasındaki farklıkları giderecek 3600 ek göstergeye dair tüm detaylar

Memurların sabırsızlıkla beklediği ek göstergenin çıkması artık kesinleşti. Milyonlarca memur sorunun çözülmesi için gün sayarken, sürecin içinde olanlar ise tüm detayları öğrenmek istiyor. 3600 ek gösterge konusu 6. dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinden bu yana gündemden düşmedi. Milyonlarca memur 3600 ek göstergenin bir an önce çözüme ulaşmasını beklerken, hükümet bu konuda atılan adımları hızlandırmaya başladı. Ek [...]

Bir cevap yazın