Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / CHP’nin 16 maddelik corona paketinde kayyum çıktı!

CHP’nin 16 maddelik corona paketinde kayyum çıktı!

Partisinin hazırladığı ekonomi paketini hazırlayan Kemal Kılıçdaroğlu, seçimle gelen belediye başkanlarının seçimle gitmesi gerektiğini ifade ederek, kayyumlara karşı tavrını ortaya koydu.
Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs, ülke ekonomisini de olumsuz yönde etkiledi.  Hükümet, ekonominin yeniden eski halini alması için çalışmalarına hız verdi. Bu dönemde CHP de harekete geçerek, 16 maddelik bir paket hazırladı. “Buhrandan Çıkış Çağrısı” adı verilen 16 maddelik paketin detaylarını, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açıkladı.
“BU MADDENİN ÖZELLİKLE ALTINI ÇİZİYORUM”
Kılıçdaroğlu, üçüncü maddeyi açıklarken “Bu maddenin özellikle altını çiziyorum.” dedi. O maddede, terör örgütü PKK ile bağlantısı olduğu için kayyum atanan HDP’li belediyeler vardı. Kemal Kılıçdaroğlu, “Yeni bir merkez, yerel dengesi kurulmalıdır. Hükümet, merkezi yönetimin kapasitesiyle yerel yönetimlerin halka doğrudan ulaşabilme kapasitesini birleştirerek hizmetin milletimize daha etkin bir şekilde ulaşmasını sağlamalıdır.
MERKEZİ YÖNETİMLERİN GELİRLERİ ARTIRILMALI
Bu çerçevede, yerel yönetimlerin gelirleri artırılmalı.
Merkezin yönetimin denetimi, belediyelerin çalışmalarını engelleme amaçlı olmamalı.
SEÇİMLE GELEN BELEDİYE BAŞKANLARI…
Seçimle gelen belediye başkanlarının ancak seçimle gidecekleri güven altına alınmalıdır. Demokrasiden söz ediyorsak, seçimle gelen belediye başkanlarının ancak seçimle gidecekleri güvence altına alınmalıdır. ” şeklinde konuştu.
İŞTE O MADDELER
1- Kamuda israfa son verilmeli.
2- Yeni bir bütçe TBMM’ye getirilmeli.
3- Yeni bir merkez yerel dengesi kurulmalıdır. Yerel yönetimlerin gelirleri artırılmalıdır. Seçimle gelen belediye başkanlarının ancak seçimle gitmesi güven altına alınmalıdır. Bu maddenin özellikle altını çiziyorum.
4- Devlet yönetiminde liyakat sistemi esas alınmalı.
5- Sayıştay gerçek işlevine kavuşturulmalıdır.
6- Özerk kurulların güvencesi sağlanmalıdır.
7- Kamu ihale yasası rekabet ve şeffaflığı sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmelidir.
8- TBMM’de kesin hesap komisyonu kurulmalıdır.
9- Ulusal vergi konseyi kurulmalıdır.
10- Ekonomik ve sosyal konsey çalıştırılmalıdır.
11- Yargı bağımsızlığı kesin olarak sağlanmalıdır.
12- Düşünceyi ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğü koşulsuz güvence altına alınmalıdır.
13- Seçim barajı kaldırılmalıdır.
14- Siyasi ahlak yasası çıkartılmalıdır.
15- Güçlü bir stratejik planlama teşkilatı kurulmalıdır.
16- IMF ile yeni düzen netleştirilmelidir. IMF ile ilişkiler kesilecekse ortalıktan çekilmeli ve IMF’deki sermaye payının Türkiye’ye getirileceği kamuoyuna açıklanmalıdır.

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Ömer Halisdemir’in babası: Oğlumun şehit olacağı içime doğmuştu

Katıldığı programda 15 Temmuz'daki hain darbe girişimini engellerken şehit düşen Ömer Halisdemir'den bahseden baba Hasan Hüseyin Halisdemir, konuşmasıyla herkesi ağlattı. Elazığ Bünyamin Eroğlu ve Kongre Merkezi’nde, 15 Temmuz Milli İrade Ocakları tarafından ‘Şühedanın Sesi Elazığ’ programı düzenlendi. Programa Şehit Ömer Halisdemir’in babası Hasan Hüseyin Halisdemir ve diğer şehit yakınları katıldı. 15 Temmuz gecesindeki darbe girişimini önleyen [...]

Bir cevap yazın