Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / Başkan Erdoğan’dan kurmaylarına baro ve odalara düzenleme talimatı

Başkan Erdoğan’dan kurmaylarına baro ve odalara düzenleme talimatı

Yapılacak yeni düzenlemeyle barolara üye zorunluluğu kalkacak, belirlenen üye sayılarına ulaşanlar baro kurabilecek.
Ankara ve İzmir Barosu’nun, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a yönelik saldırısının ardından barolara ilişkin düzenleme gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışmaların hızlandırılması için talimat verdi.
Yeni düzenlemeyle birlikte alternatif baroların kurulmasının önü açılıyor.
ALTERNATİF BAROLAR
Belirlenen kriterleri yerine getirenler ve yeterli üye sayısına ulaşanlar baro kurabilecek.
ZORUNLU ÜYELİĞE SON
AK Parti’nin hukukçu kurmayları tarafından yapılan çalışmayla, baroların büyük gelir elde ettiği zorunlu üyelik sistemi de son bulacak.
ÇEŞİTLİ BAROLARIN KURULMASI…
Türkiye gazetesinin haberine göre; Ceza, Ticaret veya Aile Hukukçuları Barosu gibi çeşitli barolar kurulabilecek.
TBB’DEKİ DELEGE DENGESİ
Yapılacak düzenlemeyle bu baroların da Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) delege vermesi sağlanacak. Böylelikle alternatif barolarla, delege sayısı fazla olan İstanbul, Ankara ve İzmir’in delege sayısının düşürülerek, TBB’de bir dengenin sağlanması hedefleniyor.
Ayrıca düzenlemeyle, nispi seçim sistemine gidilecek olan Türkiye Barolar Birliği’nde Ankara, İstanbul ve İzmir gibi üyesi fazla olan yerlerin delege sayısının düşürülerek, diğer il baroların temsiliyetinin artırılmasının hedeflendiği öğrenildi.
Buna göre artık avukat sayısı 100’den fazla olan barolar, 100’den sonra her 300 üye için bir delege seçemeyecek.
Yeni düzenlemeyle, 100’den sonra her 1.000 üye için birer delege seçilecek. TBB’nin 477 delegesinin 137’si İstanbul, 53’ü Ankara, 30’u da İzmir’den oluşuyor. Yeni düzenlemeyle, İstanbul’un TBB’deki delege sayısının 30’lara kadar düşeceği ifade ediliyor.

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Ünvanlar arasındaki farklıkları giderecek 3600 ek göstergeye dair tüm detaylar

Memurların sabırsızlıkla beklediği ek göstergenin çıkması artık kesinleşti. Milyonlarca memur sorunun çözülmesi için gün sayarken, sürecin içinde olanlar ise tüm detayları öğrenmek istiyor. 3600 ek gösterge konusu 6. dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinden bu yana gündemden düşmedi. Milyonlarca memur 3600 ek göstergenin bir an önce çözüme ulaşmasını beklerken, hükümet bu konuda atılan adımları hızlandırmaya başladı. Ek [...]

Bir cevap yazın