Ana Sayfa / Din-i İslam / Gusül (boy) abdesti nasıl alınır?

Gusül (boy) abdesti nasıl alınır?

Bir sosyal medya sayfasında dolaşırken,mikrofonlu bir genç sokakta gelip geçen yaşlı ve gençlere sordu, “Gusül Abdesti neden ve nasıl alınır ? ” diye yaşlısından gencine kadar gelen cevaplar çok şaşırtıcı.

Müslüman bir ülke ve sözde Müslüman bir anne ve babadan olduklarını sandığımız ve en basit şekilde gusül abdestinin nasıl alınacağını bilemeyen yaşlı ve genci ile iç içe nasıl yaşadığımızı tüyler ürperten bir şekilde izledim ve utandım.
Boy abdestinin nasıl alındığını bilmeyen bir nesil ile iç içe yaşadığımızı, şehit kanı ile sulanan bu toprakların ayaklarımızın altında nasıl titrediğini görür gibi olduk.
Gelin kendinize bir kaç dakikalık bir zaman ayırın boy diğer adı gusül abdestinin nasıl alındığını hep birlikte okuyalım.
Guslün farzları

Sual: Dört mezhebe göre, guslün farzları nelerdir?
CEVAP
Hanefî’de:
1- Ağzın içini yıkamak,
2- Burnun içini yıkamak,
3- Bedenin her yerini yıkamak. [Göbek içini, bıyık, kaş ve sakalı ve altlarındaki derileri ve baştaki saçları yıkamak farzdır. Gözleri ve kapalı küpe deliğini yıkamak gerekmez.] Mâlikî’de:
1- Niyet,
2- Bedenin her yerini yıkamak,
3- Delk,
4- Muvalat,
5- Saçları hilâllemek.
Şâfiî’de:
1- Niyet,
2- Bedenin her yerini yıkamak. [Bazı kitaplarda, Şafii’de guslün farzı üçtür deniyor. Bedendeki necaseti temizlemeyi de ekliyorlar. Beden yıkanınca, necaset de temizlenmiş olacağı için, guslün farzına iki denmesinin mahzuru olmaz.] Hanbelî’de: Guslün farzı birdir, bu da bütün vücudu yıkamaktır. Bu, guslün rüknüdür. Yani guslün içindeki farzdır. Gusle başlarken, niyet etmek ve Besmele çekmek de farzdır. Ağzın ve burnun içi, bedenin dışı sayıldığı için, buraları da yıkamak farzdır. Bunlar da ilave edince, guslün farzı 5 oluyor:
1- Niyet etmek,
2- Besmele çekmek,
3- Bedenin her yerini yıkamak,
4- Ağzın içini yıkamak,
5- Burnun içini yıkamak.
Gusülde gargara
Sual: Gusülde, gargara şart mıdır? Buruna çok su çekip, yanma hissedilmesi gerekir mi?
CEVAP
Hayır, öyle bir şart yoktur. Gargara yapmak abdestte de, gusülde de farz değil, sünnettir. Oruçluyken gargara yapmak ise mekruhtur. (S. Ebediyye)
Sual: Gusül abdestinde farz olarak yapılması gerekenler nelerdir?
Cevap: Hanefi mezhebinde gusülde mutlak yapılması gereken farz üçtür:
1- Ağzın hepsini iyice yıkamak. Ağız dolusu su içmekle de olur ise de, yutmak mekruhtur diyen âlimler de olmuştur.
2- Burnu yıkamak. Burundaki kuru kir altını ve ağızdaki, çiğnenmiş ekmek altını yıkamazsa gusül sahih olmaz. Hanbeli mezhebinde, mazmaza ve istinşak, abdest alırken de, gusülde de farzdır.
3- Bedenin her yerini yıkamaktır. Bedenin, ıslatılmasında haraç olmayan yerlerini yıkamak farzdır. Yıkanan yerleri ovalamak lazım değil ise de, müstehabtır. İmam-ı Malik ile imam-ı Ebu Yusuf hazretleri lazımdır buyurdu.

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Türkiye ile İran arasında iş birliği mutabakatı!

Türkiye ile İran güvenlik ve terörle mücadele alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Mutabakat, her türlü terör ve yasa dışı eylemlerin önlenmesini ve bu doğrultuda yürütülen her türlü kolluk faaliyetinin karşılıklı olarak geliştirilmesini içeriyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, iki ülke arasında güvenlik alanında iş birliğini öngören mutabakat zaptı imzaladı.  Alınan [...]

Bir cevap yazın