Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan flaş EYT açıklaması!

Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan flaş EYT açıklaması!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasası ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Uzun bir süredir gündemde bulunan Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasasıyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’ten son dakika açıklaması geldi. Açıklamaların ardından arama motorlarında EYT yasası hakkında araştırmalarda yoğunluk yaşandığı görülüyor. Peki, EYT yasası hakkında son gelişmeler nelerdir? İşte EYT yasasında son durum
Emeklilik için gün sayan milyonlarca kişi EYT hakkında yapılan açıklamaları yakından takip ediyor. Bugün Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un EYT açıklamalarının ardından EYT hakkındaki araştırmalar artış yaşandığı görülüyor. Bu kapsamda merakla araştırılan konular arasında EYT yasasında yeni gelişme var mı sorusu yer alıyor. Peki, EYT yasasında son durum nedir? İşte son gelişmeler
BAKAN SELÇUK’TAN EYT AÇIKLAMASI
Bakan Selçuk yaptığı açıklamada, “Emeklilikte Yaşı Tutmayanlar demeyi tercih ediyoruz. Emeklilikte 3 ana parametre var. Sigorta süresi, prim ödeme ve yaş. İkisi olup bir tanesi olmadığında olmuyor. Üçünün aynı anda sağlanması gerekiyor. Maliyet hesapları var. Prensipte de sorunu var. Emeklilik dediğimiz şey teknik olarak kullandığımız tabirde “Yaşlılık aylığı”. Yaşlılık aylığı yaşlı olunca alınır. Dolayısıyla EYT bekleyenlerin ortalama yaşı 48. Dünyanın hiçbir yerinde 48 yaş yaşlı olarak kabul edilmiyor. Geçen yıl emekli ettiğimiz nüfusun ortalaması 52-53 bandında. Bunun 65 yaşa dönmesi 2048 yılını bulacak.” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN ERDOĞAN’DAN EYT AÇIKLAMASI
Başkan Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, “Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak. SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır.
Biz bunu yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor, bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor.” şeklinde konuştu.
EYT KİMLERİ KAPSIYOR?
Yapılan söz konusu değişiklikle 8 Eylül 1999’da sigortalı olanlardan emekli olma tarihleri 15 yıla kadar uzayanlar oldu. Sonuç olarak, emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı. İşte EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) yasasıyla, 8 Eylül 1999’da sigortalı olup, getirilen kademeli yaş şartından dolayı emekli olacağı tarih uzayanlardan, emekli olmak için aranan sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp yaşın dolmasını bekleyenlerin emekli edilmesi amaçlanıyor.
EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT) YASASI NEDİR?
1998 yılında işe giren işçinin 2023 yılında emekli olması hakkı bulunurken birkaç yıl sonra çıkarılan yasa yüzünden emeklilik 15 yıl sonraya 2038 yılına ertelenmiştir. Bu yasa nedeniyle binlerce kişi EYT kapsamına dahil edilmektedir.

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Hakkari’de PYD/YPG’ye yabancıların verdiği silahlara el konuldu!

Hakkari kırsalında teslim olan 3 teröristin itiraflarıyla düzenlenen operasyonda, yabancı ülkelerin verdiği tır dolusu silah ve mühimmatların bazıları ele geçirildi. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı koordinesinde Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen ikna çalışmaları öğütten kaçışları hızlandırdı. Yapılan bu çalışmalar sayesinde sadece bu yıl 161 terörist ikna yoluyla güvenlik güçlerine teslim [...]

Bir cevap yazın