Ana Sayfa / Bugünün Manşetleri / Expo dergisi, İsveç’in İslam düşmanı 11 kapalı grubun yazışmasını deşifre etti

Expo dergisi, İsveç’in İslam düşmanı 11 kapalı grubun yazışmasını deşifre etti

İsveç’te Expo dergisi, aşırı sağcıların sosyal medyada kullandığı 11 kapalı grubun yazışmalarını ortaya çıkardı. Habere göre, ırkçıların kapalı gruplarında en çok Müslümanlara yönelik tehdit ve nefret ifadeleri bulunurken, sığınmacılar ve sol siyasetçiler de hedef gösterildi. En çok kullanılan yorumların, ‘ülkedeki bütün Müslümanların öldürülmesi’ ve ‘camilerin yakılması’ şeklinde olduğu kaydedildi.
İsveç’te Expo dergisi, aşırı sağcıların sosyal medyada kullandığı 11 kapalı grubun yazışmalarını ortaya çıkardı.
Bu yazışmalarda, 44 bin kişinin üye olduğu gruplarda, göçmen karşıtlığıyla bilinen aşırı sağcı İsveç Demokrat Partisinde siyaset yapan birçok politikacının yorum yaptığı bilgisine yer verildi.
SOL SİYASETÇİLER DE HEDEFTE
Derginin haberine göre, ırkçıların kapalı gruplarında en çok Müslümanlara yönelik tehdit ve nefret ifadeleri bulunurken sığınmacı, Afrikalı ve İsveçli sol siyasetçiler de hedef gösterildi.
En çok kullanılan yorumların, ‘ülkedeki bütün Müslümanların öldürülmesi’, ‘camilerin yakılması’ ve ‘camilerin basılarak ibadet eden Müslümanların av tüfeğiyle öldürülmesi’ şeklinde olduğu kaydedildi.
İsveç Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti Başkanı Stefan Löfven’in ‘vatan haini’ olduğu yönünde birçok yorumun bulunduğu ve öldürülmesi için de çağrı yapıldığı belirtildi.
“ŞİDDETE YÖNELME EĞİLİMİNİ GÜÇLENDİREBİLİR”
Toplam Savunma Araştırma Enstitüsü Üyesi Psikolog Katie Cohen, yorumların, İkinci Dünya Savaşı ve Ruanda Soykırımı esnasında kullanılan dili hatırlattığını söyledi.
Bu yorumların bazı kişileri etkileyebileceğini vurgulayan Cohen, “Bu şiddet ve nefreti yazan insanların, kendilerinin bu işi yapacağı anlamına gelmez. Fakat bu yorumları okuyup, aşırı nefret duygusuna kapılan başka kişilerin, şiddete yönelme eğilimini güçlendirebilir.” değerlendirmesinde bulundu.
“PAYLAŞIMLAR TEHLİKENİN BOYUTLARINI GÖSTERİYOR”
İsveç’te Farklı Renkler Partisi Genel Başkanı Mikail Yüksel de nefret dilinin endişe verici bir duruma geldiğini söyledi.
Irkçıların internetten kendilerine taban oluşturduğuna işaret eden Türk asıllı siyasetçi Yüksel, şunları kaydetti:
“Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde cuma namazı esnasında 2 camiye yapılan silahlı saldırı ve Norveç’in başkenti Oslo’da gerçekleşen cami saldırı girişiminin tehlikenin boyutlarını anlatmaya yetiyor. Bu saldırganlar, sosyal medya ve internetteki nefret paylaşımlarından etkilenip Müslümanların düşman olduğunu ve öldürülmesi gerektiği kanısına varıyor.”

About admin

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Ömer Halisdemir’in babası: Oğlumun şehit olacağı içime doğmuştu

Katıldığı programda 15 Temmuz'daki hain darbe girişimini engellerken şehit düşen Ömer Halisdemir'den bahseden baba Hasan Hüseyin Halisdemir, konuşmasıyla herkesi ağlattı. Elazığ Bünyamin Eroğlu ve Kongre Merkezi’nde, 15 Temmuz Milli İrade Ocakları tarafından ‘Şühedanın Sesi Elazığ’ programı düzenlendi. Programa Şehit Ömer Halisdemir’in babası Hasan Hüseyin Halisdemir ve diğer şehit yakınları katıldı. 15 Temmuz gecesindeki darbe girişimini önleyen [...]

Bir cevap yazın