Vize bekleyenler bu haberi tıklasın! 2024’te vize işlemleri hızlanacak!

Avrupa Birliği vize serbestisi süreciyle ilgili kolaylaştırıcı bir yaklaşımla görüşmelerin devam ettiği hatırlatılarak, “2024’te vize başvurularının daha hızlı sonuçlanmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi. Avrupa ülkelerine gitmek isteyen Türk vatandaşlarına vize konusunda bir süredir zorluk çıkartılıyordu.

Öyle ki Avrupa ülkelerine gitmek için Schengen vizesi almak isteyen vatandaşlar, çeşitli bahanelerle oyalanıyor ya da randevularla ilgili sorunlar yaşanıyordu. Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’nın girişimlerde bulunmasının ardından Schengen vizesi sorununun çözümü için Avrupa Birliği ile görüşmeler başlamıştı.

Vize kolaylığında öncelikli gruplar için görüşmeler sürüyor

Başlayan görüşmelere ilişkin son olarak diplomatik kaynaklardan dikkat çeken bir açıklama yapıldı. Diplomatik kaynaklar, iş insanları, akademisyenler, öğrenciler, sanatçılar ve medya mensupları gibi grupların vize başvurularında kolaylaştırıcı ve hızlandırıcı bir sisteme gidebilmek için hem AB’yle hem AB üyesi ülkelerle ikili ve çoklu düzeyde görüşmeler yapıldığına dikkati çekti.

Randevu süreçlerini düşürdüler

2024’te vize başvuru süreçlerinin daha hızlı sonuçlandırılması beklentilerinin bulunduğunu vurgulayan kaynaklar, “Büyük ihtimalle de bu olacak zira halihazırda bazı ilerlemeler kaydedildi. Mesela 3-4 haftayken bazı yerlerde 2 haftaya düşürdüler başvuru ve randevu süreçlerini.” dedi.

Yine diplomatik kaynak, “Borrell raporunu biz de not ettik. Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yönelik bir durum tespiti yapma aşamasında ve raporda bu önerilerle gelmesinde Sayın Cumhurbaşkanı’mızın, Vilnius’taki Avrupa Birliği’yle ilişkilerin canlandırılması yolundaki çağrısı da etkili olmuştur.” diye konuştu.

Türkiye-AB ilişkilerinde önemli adım

Rapordaki önerilerin bir an evvel hayata geçirilmesinin Türkiye-AB ilişkilerinde önemli bir ilk adım olacağına dikkati çeken kaynaklar, tüm AB kurumlarının bu yönde hızla ve somut adımlarla harekete geçmesinin beklendiğine işaret etti.

Son olarak diplomatik kaynaklar, Gümrük Birliği modernizasyonu konusunda AB tarafına, başta Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere gerek bakan düzeyindeki temaslarda gerek teknik heyetler olarak beklentilerin dile getirildiğini belirterek “Bu konuda teknik görüşmelerin ön şartsız olarak başlamasını, bunun için de (AB) Komisyon’a yetki verilmesini bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Yurt dışı çıkış harcı 150₺’den 500₺’ye çıkarıldı!

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, yurt dışı çıkış harçlarının 500 TL’ye yükseltildiğini duyurdu. Güler …

Bir yanıt yazın