Başkan Erdoğan, 10. Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi için Kazakistan’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı 10. Zirvesi’ne katılmak üzere Kazakistan’ın başkenti Astana’ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirve kapsamında liderlerle ikili görüşmelere başladı.
Türk Devletleri Teşkilatı’nın 10. Zirvesi, Kazakistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Başkent Astana’da düzenlenecek olan zirveye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

Bu kapsamda da Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2-3 Kasım’da ‘Türk Devri’ temasıyla düzenlenecek olan zirveye katılmak üzere sabah saatlerinde Ankara’dan özel uçak ‘TC-TUR’ ile Kazakistan’a hareket etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Esenboğa Havalimanı’ndan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz uğurladı.

Astana’ya ulaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı 10. Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Kazakistan’ın başkenti Astana’ya ulaştı. Erdoğan’ı taşıyan özel uçak “TC-TUR” Astana Havalimanı’na indi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, MİT Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun eşlik etti.

Görüşmelere başladı

Kazakistan’a ulaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ayağının tozuyla Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile görüştü.

Görüşmede Türk Devletleri Teşkilatı 10’uncu Zirvesi’nde alınacak kararlar ve ikili ilişkiler ele alındı.

Caparov ile samimi diyalog

Karşılama esnasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘nasılsın’ sorusuna cevap veren Caparov ‘yahşiyim’ yanıtını verdi.

Caparov’un yanıtına karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan da ‘bende yahşiyim’ cevabını verdi.

O samimi diyaloglar ise kameralara yansıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Kasım’da katılımcılara hitap edecek

Teşkilatın dönem başkanlığının Özbekistan’dan Kazakistan’a devrolunacağı zirvede liderler, teşkilat bünyesinde iş birliğinin daha da ilerletilmesine yönelik çalışmaları ele alacak.

Liderlerin güncel küresel ve bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunacakları 3 Kasım’daki oturumda katılımcılara hitap edecek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderlerle ikili görüşmeler de gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Zirveye, Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan’ın yanı sıra gözlemci sıfatıyla Türkmenistan ve Macaristan katılacak.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Dünyanın en değerli kulübü yeniden Real Madrid

Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’ın yaptığı araştırmaya göre, geçen yıl birinciliği Manchester City’e kaptıran Real …

Bir yanıt yazın