BDDK: Gayrimenkul ipoteği ve sermaye yeterliliği hesaplamasında risk ağırlığı değişti

BDDK’dan ikinci konutunu alacak olanlara yönelik kredi kısıtlaması kararı… Tüketiciler ikinci ev alımında eskiye göre yüzde 75 daha az kredi kullanabilecek. Söz konusu kısıtlama ilk ev alımında ise uygulanmayacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından konut kredileriyle ilgili kritik bir karar alındı.
BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre ikinci evini almak isteyen tüketicilere kredi kısıtı geldi.

Artık ikinci evini almak isteyenlerin daha fazla peşinatı olması gerekecek. Tüketiciler kendisi, eşi veya 18 yaş altındaki çocuğu üzerine halihazırda bir ev varsa ikinci ev için daha az kredi kullanabilecek. Kredi miktarı eskiye göre yüzde 75 daha düşük olacak.

İlk konut alımlarında değişiklik yok

İlk evini alanlar için ise kredi kısıtı uygulanmayacak. Karar kapsamında 5 milyon liraya kadar olan sıfır konutların yüzde 22,5’ine kredi verilecek, bu oran 5 ila 10 milyon lira arasındaki sıfır konutlar için yüzde 20 olacak.

İkinci evde ikinci el konut alımında oranlar düşürüldü

İkinci ev alımında tercihini ikinci el konutlardan yana kullanan kişiler için de oranlar düşürüldü. Buna göre 1 milyon liranın altındaki ikinci el konutların yüzde 22,5’ine kadar; 1 ila 2 milyon lira arasındaki ikinci el konutlarda ise yüzde 17,5’ine kadar kredi alınabilecek.

Risk ağırlığı düzenlemesi

Bankalara da risk ağırlığı düzenlemesi geldi. İkinci konut için kredi kullandıracak bankalarda risk ağırlığı yüksek olacak. Yüzde 150 olarak uygulanacak.

Gayrimenkul ipoteği ve sermaye yeterliliği hesaplamasında risk ağırlığı değişti

Söz konusu kişilere konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak ikamet amaçlı gayrimenkul ipoteği ile teminatlandırılan kredilere sermaye yeterliliği hesaplamasında da (standart yaklaşım kullanılarak hesaplanan) yüzde 35 risk ağırlığı yerine yüzde 150 risk ağırlığı uygulanacak.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Yurt dışı çıkış harcı 150₺’den 500₺’ye çıkarıldı!

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, yurt dışı çıkış harçlarının 500 TL’ye yükseltildiğini duyurdu. Güler …

Bir yanıt yazın