Vedat Bilgin’den 3600 ek gösterge açıklaması!

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, “3600 ek göstergeyi, birinci dereceye gelen tüm çalışanların müktesep hakkı olarak düzenlememiz gerekir” açıklamasının ardından kanun teklifinin de hazır olduğunu vurguladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge ile ilgili yeni bir gelişmeyi paylaştı.

Bakan Bilgin, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Memur-Sen Konfederasyonu 7. Olağan Genel Kuruluna katıldı.

Tüm çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayan Bilgin, hükümet olarak çalışma hayatının bekleyen sorunlarını çözdüklerini söyledi.

“3600 ek göstergeyi, birinci dereceye gelen bütün çalışanların müktesep hakkı olarak düzenlememiz gerekir”

Bakan Bilgin, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında, şu ifadeleri kullandı; 600 sadece dört meslek grubuyla ilgili bir mesele olarak politik bir taahhüt olarak ortaya konulmuştu. Onu bütün kamu çalışanlarına, 600 ek gösterge vererek, hiç gündemde olmayan meslek gruplarını işin içine dahil ederek, kapsamlı bir şekilde 5 milyon 300 bin kişinin faydalanacağı bir şekilde çözdük. Orada çözülmemiş bir konu var. Onu da sendikacılarla zaman zaman görüştük.

O da nedir? 3600 ek göstergeyi, birinci dereceye gelen bütün çalışanların müktesep hakkı olarak düzenlememiz gerekir. Onu o günkü şartlarda yapamadık ama bu konuda dosyamız da çözüm yolumuz da hazır. Hatta kanun teklifimiz de hazır. İnşallah Meclisin gündeminde yer alacak ilk tekliflerden birisi bu olacak.

3600 ek gösterge, 2022’de sağlık çalışanları polis memurları ve din görevlileri için gündeme gelmiş ve kabul edilmişti. Diğer çalışanlar da 3600 ek gösterge kapsamındaki iyileştirmelerden yararlanmak istiyordu.

Bakan Bilgin’in bu son açıklamasıyla, göstergenin kapsamının genişlemesi beklentisi doğmuş oldu.

“15 Mayıs’tan sonra”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, seçimleri kazanacaklarını ifade ederek, çalışma hayatının çözüm bekleyen diğer sorunlarını, 15 Mayıs’tan sonra masaya yatıracaklarını kaydetti.

3600 ek gösterge nedir?

3600 ek gösterge, memurların, aylık maaşlarının, emekli olduktan sonra alacakları aylıkların ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde etkili olan önemli bir katsayı olarak biliniyor.

3600 ek gösterge memurların; kadro unvanı/derecesi, hizmet sınıfı, görevin önemi, sorumluluk düzeyi, hiyerarşik konumu ve eğitim durumu esas alınarak belirleniyor.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Gazze’den tahliye edilen 130 Türk vatandaşı daha İstanbul’da!

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Gazze’de Türk vatandaşları ile aile yakınlarından oluşan 130 kişilik grup, Mısır’ın …

Bir yanıt yazın