Taksi plakalarına yüzde 20 zam geldi

Toplu ulaşımda yapılan son zamların ardından taksilerde plaka satışı ve kiralama bedelleri de arttı.
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UKOME toplantısında ulaşım ücretleriyle ilgili yeni zamlar belirlenmişti.

Toplu ulaşım, taksi ve servis ücretlerine gelen zamlar büyük tepki çekmişti. En çok tartışılan konu ise taksi ücretleri oldu.

Taksilerde yeni tarife
Vatandaşlar tarafından yüksek bulunan ücretler, taksiciler tarafından ise az bulunmuştu.

Alınan kararla taksilerin açılış ücreti 9.80 liradan 12.65 liraya, kısa mesafe 28 liradan 40 liraya, taksi mesafe ücreti kilometrede 6.30 liradan 8.51 liraya yükseldi.

Plaka satış ve kiralama bedelleri arttı
Tarife değişikliği ile birlikte taksi plakalarının satış fiyatı ve kiralama bedellerinde de artış yaşandı. Zam kararı öncesi ortalama 5 milyon 350 bin lira olan plaka satış bedeli, kararın ardından 6 milyon 350 bin liraya yükseldiği ifade edildi.

Plaka kiralama bedeli ise ortalama 12 bin liradan 16 bin liraya yükseldiği belirtildi.

DHA’nın aktarımına göre; plaka satışı yapan galericiler ve plaka sahipleri, plakaların yaklaşık 1 milyon liraya yakın değer kazanmasına rağmen artışın yeterli olmadığını ifade ediyor.

Plaka fiyatlarına yüzde 20 zam geldi

Bağcılar Otocenter Yönetim Kurulu Başkanvekili Coşkun Çağlayan, “UKOME kararıyla taksimetrelerde alınan zam kararı piyasayı etkiledi. Plaka fiyatlarına yüzde 20 zam geldi. 5 milyon 350 bin lira civarındaki plakayı 6 milyon 350 bin liraya çıkardı.

Kiralık fiyatları ise 16 bin lira oldu. Kiralık plaka talepleri şu anda daha çok. Düşüş yaşanacağını şu an için düşünmüyorum. Önümüzdeki aylarda yaklaşık 2 bin taksi piyasaya girecek.

Bu da piyasayı belirli sürede etkileyecek. Geçen yılbaşında taksi plaka satış fiyatları 3 milyon 250 bin lira civarındaydı.

Şu anki ekonomik duruma baktığımızda bir dairenin 4 milyon lira civarında olmasından dolayı taksi plakasının bu değerde olması bizim için normal.” diye konuştu.

“Benim plakam bir tane daire almıyor”

Taksi plakası sahibi Zülfikar Aslan plakların değerini yeterli bulmadığını belirterek “Şu anda bir daire ne kadar. Ben plakamı aldığım zaman 10 tane daire alınabiliyordu.

Şimdi benim plakam bir tane daire almıyor. Ben 6 milyon değeri doğru bulmuyorum çünkü çok ucuz. Yeni gelen tarifeyi de yeterli bulmuyorum. 1 ekmek 1 buçuk liraydı oldu 5 lira. Buna göre her şey şu anda Türkiye’de.” diye konuştu.

“Yeni gelen tarife zammı çok az oldu”
Taksi plakası sahibi Anıl Özcan, “Taksi plakasının 6 milyon değeri olması normal. Taksiler para kazanıyor. Yeni gelen tarife zammı çok az oldu. Bedavaya insan taşıyoruz. İndi-bindi 40 lira oldu bir yerde kahve içsen 35 lira ödüyorsun.” dedi.

“Bu paralar artık karşılanmıyor”
Taksi plakası kiralayarak çalışan Tamer Ökten, “Kiralama şu anda çok mantıklı değil. Bende kiracıyım 12 bin 500 lira ödüyorum. Şu an sözleşmesi bitenlere 17 bin lira fiyat veriyorlar. Bu paralar artık karşılanmıyor, kiraları öderken zorlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Başkomutan Erdoğan, Bahçeli ve Özel ile birlikte Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde!

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden Erdoğan, …

Bir yanıt yazın