8 bin 506 liraya yükseltilen asgari ücret dünya basınında

Asgari ücret için belirlenen yeni rakamla ilgili haberler, uluslararası medyada yer aldı. Geçmiş dönemde yapılan rekor artış ve ara zamdan da bahsedildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılında uygulanacak asgari ücreti  açıkladı.

Erdoğan, asgari ücretin net 8 bin 506 lira olarak belirlendiğini duyurdu. Böylelikle yüzde 50’nin üzerinde bir artış gerçekleştirilmiş oldu.

Bloomberg: 8 bin 506 lira olacak
Türkiye’de yeni yıl için belirlenen asgari ücreti uluslararası medya da yakından takip etti. Bloomberg, “Türkiye’de asgari ücret, 2023’te yüzde 55 artacak.” diye yazdı.

Haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, aylık net asgari maaşın 8 bin 506 lira (455 dolar) olacağını söyledi.” notu paylaşıldı.

6 yıl sonra ilk kez ara zam yapıldı
Erdoğan’ın, enflasyonun birkaç ay içinde yüzde 40’a düşmesini beklediğine dair ifadelerine işaret edilerek, şöyle denildi:

“Hükümet, geçen ocak ayında asgari ücreti yüzde 50,5 gibi rekor bir oranda artırdı ve ardından 6 yıl sonra ilk kez yaklaşık yüzde 30’luk artışla ara zam ekledi.”

Reuters: Gerekirse yeniden zam yapılabilir
Reuters, haberinde “Türkiye, 2023 için aylık asgari ücreti yüzde 55 artırdı.” başlığına yer verdi.

Söz konusu artışın, temmuz ayında belirlenen seviyeden yüzde 55, ocak ayından itibaren ise yüzde 100 artışa işaret ettiği anımsatıldı.

Haberde, “Erdoğan, gerekirse asgari ücrete yeniden zam yapılabileceğini söyledi.” denildi.

Hükümet devreye girdi
İşveren ve işçi sendikalarının anlaşmaya varamadığı asgari ücret konusunda rakamın belirlenmesi için hükümetin devreye girdiği, işçi sendikası temsilcilerinin duyurunun yapıldığı toplantıya katılmadığı kaydedildi.

Financial Times: Enflasyonu önemli ölçüde etkilemeyecek
Haberi canlı blog sayfasından aktaran Financial Times, gelecek yıl yapılacak seçimler öncesinde yüzde 55’lik asgari ücret artışının gerçekleştirildiğini aktardı.

Yeni yılda asgari ücretin 8 bin 506 lira olarak ödeneceği belirtilerek, şu not paylaşıldı: “Türkiye Merkez Bankası, asgari ücret artışının enflasyonu önemli ölçüde etkilemeyeceğini söyledi.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Başkomutan Erdoğan, Bahçeli ve Özel ile birlikte Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde!

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden Erdoğan, …

Bir yanıt yazın