Rusya’dan peş peşe flaş Esad-Erdoğan açıklamaları!

Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye rejimi lideri Beşar Esad arasında bir görüşme olması için çalıştıklarını söyledi. Bir açıklama da Kremlin’den geldi.

Son dönemde Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü PKK/PYD/YPG/SDG’ye bir askeri operasyon hazırlığı gündemdeyken, Ankara-Şam ilişkileri ile ilgili dikkat çekici bir açıklama geldi.

“ERDOĞAN VE ESAD’I BİR ARAYA GETİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentyev, Al Arabiya televizyona verdiği özel demeçte, Moskova’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye rejimi lideri Beşar Esad arasında bir görüşme olması için çalıştıklarını söyledi.

İki ülke arasında istihbarat servislerinin görüştüğüne vurgu yapan Lavrentyev, “Biz böyle bir görüşmenin (Erdoğan-Esad) faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

NORMALLEŞMEYİ ENGELLEYEN İKİ ANA NOKTA

Lavrentyev göre, “Türkiye’nin Suriye’deki askeri varlığı” ve “Suriye muhalefetine verdiği destek”, Türkiye ile Suriye arasındaki yakınlaşmayı olumsuz yönde etkileyen en önemli iki nokta.

KREMLİN: GÖRÜŞME OLURSA MEMNUNİYET DUYARIZ

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da Erdoğan ile Esad’ın olası görüşmelerine ilişkin somut bir karar ya da eylemin şu an için bulunmadığını belirtti. Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in böyle bir görüşmeyi memnuniyetle karşılayacağını ve Rus tarafının buna katkıda bulunmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Dünyanın en değerli kulübü yeniden Real Madrid

Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’ın yaptığı araştırmaya göre, geçen yıl birinciliği Manchester City’e kaptıran Real …

Bir yanıt yazın