Malatya’da 4 buçuk metrelik Atatürk maskı yapıldı

MHP’li Kuluncak Belediyesi’nin talebiyle Malatya’da Türkiye’nin en büyük Atatürk maskının sonuna gelindi.
Malatya’nın Arapgir ilçesinde, Türkiye’nin en büyük Atatürk maskı yapıldı.

Polyester kalıp tekniği kullanılarak yapımı büyük oranda tamamlanan maskın son aşamasına gelindi.

Yapılmaya üç ay önce başlanan Atatürk maskı Türkiye’nin en büyüğü.

Yedi ton çamur kullanıldı

MHP’li Kuluncak Belediyesi’nin talebi üzerine heykeltıraş Furkan Ekici ile birlikte dört kişilik bir ekibin aylar süren çalışmaları sonrasında, aralık ayı ortalarında tamamlanması planlanan mask için yedi ton çamur kullanıldı.

Üç ay süren bir çalışma

Türkiye’de bugüne kadar bir benzeri yapılmayan dört buçuk metrelik mask için son rötuşların yapıldığını kaydeden Heykeltıraş Furkan Ekici, “Kuluncak Belediyesi’nin seyir terası projesi talebi üzerine polyester kalıp tekniği kullanılarak Atatürk’ün 4,5 metre yüksekliğinde maskını yapıyoruz. Dört kişilik bir ekiple üç ay süren bir çalışma ile sona yaklaştık. Tahmini olarak 15 veya 20 gün içerisinde maskı tamamlayarak talep edilen yerine montelemeyi hedefliyoruz.” dedi.

“Dört buçuk metre yüksekliğinde yapılan ilk mask”

Alınan bilgilere göre, maskın polyester kalıp tekniği kullanılarak yapılan ülkenin tek Atatürk çalışması olduğuna dikkat çeken Ekici, “Birden çok aşaması var. Demir iskele kurduktan sonra yedi ton çamur kullanarak, kalıp ve ayrı yerlerini belirleyerek yirmi parçadan polyesterden kalıbı aldık. Bugün dördüncü kat dökümünü yaptık. Demir ve betondan yapılmış biri İzmir, diğeri Antalya’da olan masklar var. Polyester kalıp tekniği kullanılarak dört buçuk metre yüksekliğinde yapılan ilk mask diye biliyorum.” diye konuştu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Yurt dışı çıkış harcı 150₺’den 500₺’ye çıkarıldı!

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, yurt dışı çıkış harçlarının 500 TL’ye yükseltildiğini duyurdu. Güler …

Bir yanıt yazın