Diyarbakır’da yatırım bedeli 5 milyar 125 milyon lirayı bulan 140 eserin toplu açılışı yapıldı

140 kalem eser, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile yapılan törenle hizmete alındı. Eserlerin toplam yatırım bedelinin 5 milyar 125 milyon lirayı bulduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceden planladığı, fakat Batın’da maden faciası nedeniyle ertelenen toplu açılış töreni bugün gerçekleştirildi.

Yatırım bedeli 5 milyar 125 milyon lirayı bulan 140 eserin toplu açılış törenine katılım yoğun oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı gerçekleştirilen törende Diyarbakır Çevre Yolu, TOKİ 1.525 konut, 17 iş yeri, bir cami, büyükşehir yatırımları ile yapımı tamamlanan diğer projelerinin açılışı gerçekleştirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin surlarının restorasyonundan tamamlanan yollara, Dicle Nehri’ni koruyacak atıksu arıtma tesisine, sokak sağlıklaştırma projelerinden, ilçelerdeki millet bahçelerinin de arasında bulunduğu birçok projenin yapımı tamamlandı.

Sur duvarlarının restorasyonları tamamlandı

Büyükşehir Belediyesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarıyla birlikte 2020’de “Surlarda Diriliş Başlıyor” mottosuyla başlatılan restorasyon çalışmaları kapsamında; 1’inci etapta Urfa Kapıyı koruyan 2 burç, Ben u Sen Burcu (Ulu Beden), Yedi Kardeş Burcu, Nur Burcu ve Selçuklu Burcu gibi en bilindik ve en nitelikli burçlar dahil olmak üzere toplam 6 burç ve onları birbirine bağlayan sur duvarları restorasyonu tamamlandı.

Restorasyonun 1. etabı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı.

Bismil Atıksu Arıtma Tesisi

Bismil’deki doğal yaşamı koruyacak ve Dicle Nehri’ni gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakacak olan Bismil Atıksu Arıtma Tesisi de Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından tamamlandı.

48 bin metrekare alan üzerine kurulan Bismil Atıksu Arıtma Tesisi, günlük kanalizasyon hatlarından aldığı 12 bin 500 metreküp atıksuyu arıtarak Dicle Nehri’ne, temiz bir şekilde bırakacak.

Asfalt yolların yapımı tamamlandı

Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü yol yapım işi kapsamında 80 kilometre sıcak asfalt, 2 bin kilometre sathi kaplama, 275 bin metrekare kilitli parke taşı ve 300 kilometre stabilize yolun açılışı da yapıldı.

Millet bahçeleri

Bismil, Dicle, Hazro ilçelerinde tamamlanan Millet Bahçeleri ile kent merkezinde tamamlanan Büyükşehir Fidanlık Alanı ve Şanlıurfa Yoncalı Kavşak da açılışı yapılan projeler arasında yer aldı.

Bağlar kapalı semt pazarı Cumhurbaşkanı Erdoğan, merkez Bağlar ilçesi Kamışlı Bulvarı’nda yer alan kentte ilk olma özelliğine sahip olan ve 4 bin 848 metrekareden oluşan 68 satış standın bulunduğu Bağlar Kapalı Semt Pazarını hizmete açtı.

Çermik Belediyesi hizmet binası

Büyükşehir Belediyesi, kent mimarisine uygun olarak inşa ettiği Çermik Belediyesi hizmet binasının yapımını tamamladı. Vatandaşların belediye hizmetlerini daha iyi bir ortamda almaları için projelendirilen belediye hizmet binası bodrum, zemin ve 3 kat ile birlikte 3 bin 360 metrekare alandan oluşuyor.

Melike Belkıs Kaplıcaları, doğası ve tarihi eserleri ile önemli turizm potansiyeline sahip olan Çermik’te sokak sağlıklaştırma çalışması yürüten Büyükşehir Belediyesi, yaptığı çalışmayla ilçenin çehresini değiştirdi.

Okul ve yurt yenileme

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışını gerçekleştirdiği çalışmalar arasında Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime destek çalışmaları kapsamında bakım ve onarımını yaptığı Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu ile 75.Yıl Yatılı Bölge Ortaokulu ve Kiptaş Lisesi’nin yurtları da yer alıyor.

Diyarbakır Çevre Yolu

Diyarbakır’ı bölgenin en önemli ulaşım akslarına bağlayan Diyarbakır Güneybatı Çevre Yolu, Diyarbakır trafiğini düzenlemek amacıyla inşa edilen çevre yolu ile Elazığ, Şanlıurfa ve Mardin yönünden gelen transit trafiğin şehir içinde neden olduğu yoğunluk rahatlatılarak, trafik güvenliği artırılmış ve kazaların önüne geçilecek.

Şehrin çevre yolu ağı, Diyarbakır-Şanlıurfa ve Diyarbakır-Mardin akslarını bağlayan toplam 29,3 kilometre uzunluğundaki Diyarbakır Güneybatı Çevre Yolu ile artırıldı. Güneybatı Çevre Yolu’nun 13 kilometrelik Kuzeybatı Çevre Yolu’na entegre edilmesiyle Diyarbakır’ın çevre yolu uzunluğu toplam 42,3 kilometreye ulaşıyor. Kullanıcılarına konforlu ulaşım imkanı sağlayan çevre yolu ile Diyarbakır şehir geçişini 4 kilometre kısaldı. 40 dakika süren seyahat süresi de 25 dakika kısaltılarak 15 dakikaya indi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın törendeki hitabın ise öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

“Batıya ne yaptıysak doğu ya onu yaptık”

Sadece Diyarbakır’ın huzurlu olması yetmez, Irak’ın da Suriye’nin de huzurlu olması lazım. Türkiye’yi büyütüyoruz derken güvenliği ile huzuru ile işiyle, vizyonuyla velhasıl her şeyi ile büyütüyoruz. Biz bugüne kadar Diyarbakır’ı 57 milyon liralık kamu yatırımı ile her alanda geliştirmenin gayreti içinde olduk. Batıya ne yaptıysak doğuya, güneydoğuya da onu yaptık.

“Diyarbakır’a 5.570 konut, 450 sanayi sitesi ve 30 bin konutluk arsa daha kazandıracağız”

İnşası süren Kayapınar Şehir Hastanemizi de ihalesini hızla yenileyerek sizlerin hizmetine sunacağız. Sporda ülkemizin en modern statlarından birini Diyarbakır’a kazandırdık. Son kampanyamızla Diyarbakır’a 5.570 konut, 450 sanayi sitesi ve 30 bin konutluk arsa daha kazandıracağız. Kura neticesinde arsaları kim kazanırsa onlar alacak.

“Silvan Barajı yakında su tutmaya başlıyor”

Eski stadın yerine Millet Bahçesi yapıyoruz. Ulaştırmada 44 km’lik bölünmüş yol uzunluğunu 456 km’ye çıkardık. Bugüne kadar yaptığımız barajlara ek olarak GAP’ın en önemli kısımlarından Silvan Barajı’nı hayata geçireceğiz. Silvan Barajı yakında su tutmaya başlıyor. TOKİ çalışmalarında bir yandan 500 bin konutu, arsayı, iş yerini kapsayan yeni kampanyayı başlatırken mevcut projeleri de hızla tamamlıyoruz.

“Belediyeyi terör örgütüne peşkeş çeken kişilerden alarak yeniden sizlerin hizmetine verdik”

Büyükşehir Belediyesi’ni terör örgütüne peşkeş çeken kişilerden alarak yeniden sizlerin hizmetine verdik. Bu belediyelerimizde çok güzel hizmet veriliyor. Büyükşehir Belediyemiz 1 milyar 710 milyonluk yatırımla yol, fidanlık, eğitim kurumlarının bakım onarımı gibi hizmetleri kazandırdı. Belediyelerimizin tüm bu eser ve hizmetlerinin resmi açılışını da bugün buradan yapıyoruz.

“19 fabrika şehrimizin parlayan yıldızına katkı sağlayacaktır”

Diyarbakır yeniden ülkemizin en önemli sanayi ve üretim kenti olma yolunda hızla ilerliyor. 15 yeni fabrika ve OSB’de açılışını yapacağımız 4 yeni fabrika buna işaret ediyor. Toplamdaki 19 fabrika üretimde, ihracatta, istihdamda yapacağı katkılar, şehrimizin parlayan yıldızına katkı sağlayacaktır. Resmi rakamı henüz almadım ama 70 binin üzerinde bir katılım var.”

HDP, maneviyatımızı hedef alan tüm sapkınların aktörü durumundadır”

Elbette Diyarbakır’ın bu güzel tablosundan rahatsız olanlar da var. Kürt kardeşlerimi bir avuç sapkının oyuncağı haline getirmek isteyenlerin sizin adınızı nasıl istismar ettiğini görüyorsunuz. HDP denen parti görünümlü emperyalist operasyonel aygıt, maneviyatımızı hedef alan tüm sapkınların aktörü durumundadır. HDP, terör örgütünün sadece payandası değildir. Bu fitne yuvası, sapkınların en başta aktörü durumundadır. CHP, kurduğu 6’lı masaya çantada keklik gördüğü bunları almaya tenezzül bile etmemiştir. Bunlar 6’lı masanın altında kalmış olmanın mahcubiyeti ile İstanbul’da bir grup adı sanı belli olmayan parti ile ittifak kurmuşlar. Türkiye’nin bundan sonraki her meselesini de yine biz çözeceğiz.”

“Diyarbakır annelerini batının şempanzelerine bırakmadık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan başlıklardan biri de terör başlığı oldu. Diyarbakır annelerinin dik duruşuna ve mücadelesine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu sözleri kullandı:

“Diyarbakır annelerini batının şempanzelerine bırakmadık. Nerede bu batının insan hakları savunucuları? Bir kere gelip de Diyarbakır annelerini gelip ziyaret ettiler mi? Niye? Onların insan hakları savunuculuğu ile alakası yok. Onlar sadece sahne artistidir. Benim Diyarbakır annesi kardeşlerim bunlara prim vermediler, dik durdular, eğilmediler.

“Diyarbakır’ın rengi, PKK’nın istismarı veya HDP’nin sapkınlığı değildir”

Diyarbakır’ın rengi, terör ve siyaset baronları değildir. Diyarbakır’ın rengi kökenine, inancına, sahip çıkan asil insanlardır… Diyarbakır’ın rengi, PKK’nın istismarı veya HDP’nin sapkınlığı değildir. Bugün sizlerle sergilediğimiz işte bu kardeşliktir, muhabbettir, beraberliktir Diyarbakır’ı köklerinden koparmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.

“Diyarbakır’ı gönülden seviyoruz”

Bir maziden atiye köprü kurarken zamanın ruhunu da es geçmiyoruz. Ey Diyarbakır gel, her güzelliği içinde barındıran rengine birlikte sahip çıkalım. Gel, ülkemizin aydınlık geleceğine 85 milyonla hep birlikte yürüyelim. Bu bölgenin kadim şehirleri Şam’ın, Bağdat’ın, Kudüs’ün boynu bükülürken senin de yıldızını yükseltelim. Sen bu ülkenin, bu milletin gözbebeğisin. Sen, büyük ve güçlü Türkiye hedefimizin en önemli lokomotiflerinden birisisin. Ali Emiri de Ziya Gökalp de Sezai Karakoç da Diyarbakırlıdır. Eski yeni her eseriyle Diyarbakır’ı gönülden seviyoruz.

“Edirne Cezaevi’nde olan zatın Kürtlükle alakası var mı?”

Ah şu Diyarbakır sokaklarının dili olsa da konuşsa… Diyarbakır’ın kolunu kanadını kıranların ihanetini anlatsa… Her nutuklarını hak, hukuk ve özgürlük lafıyla bitirenlerin nasıl baskının, zulmün dibine vurduklarını anlatsa… Bunların adı Kürt, kendilerinin Kürtlükle alakası yok. Kürt kardeşlerime en büyük zulmü yapan bunlar. Kandil’e benim Kürt kardeşlerimin çocuklarını kaçıran bunlar değil mi? Her türlü tacizi yapan bunlar değil mi? 7 ay sonra yapılacak seçimlerde bunlara bütün bunları hesabını sormaya var mıyız? Yasin Börü kardeşimizi şehit eden alçaklar bunlar değil mi? Şu anda Edirne Cezaevi’nde olan zatın Kürtlükle alakası var mı? Bu adam Kürt değil. Ama Kürt kardeşlerimi sömürüyor. Bunun hesabını Kürt kardeşlerim sormayacak mı? Şu anda bir eş başkanları var. Kürt mü? O da değil. O da Kürt kardeşlerimi sömürüyor. Allah bir daha bu ülkeye de Diyarbakır’a da o acı günleri göstermesin diyorum. Hamdolsun Diyarbakır artık huzurun şehridir.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

..Ve paketlendiler!…

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Mersin’de terör örgütü PKK lehine sloganlarla halay çeken terör yandaşlarından 7’sini …

Bir yanıt yazın