ABD’nin “Suud, Rusya’nın yanında yer aldı” suçlamasına Prens Selman’dan tepki

OPEC+ grubunun petrol üretimini azaltma kararına gelen tepkilere yanıt veren Prens Halid bin Selman “Rusya’nın yanında yer aldığı yönündeki suçlamalara şaşırıyoruz” dedi.
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun gelecek aydan itibaren petrol üretimini azaltma kararı sonrası gelen eleştirilere Suudi Arabistan Savunma Prens Halid bin Selman’dan açıklama geldi.

Selman, suçlamalar karşısında şaşırdıklarını kararın tamamen ekonomik nedenlerle alındığını belirtti.

“Bazıları Krallığı, Rusya’nın yanında durmakla suçladı”
Sosyal medya hesabından açıklama yapan Selman, ifadelerini şöyle sürdürdü:

“Krallığın Ukrayna ile olan savaşında Rusya’nın yanında yer aldığı yönündeki suçlamalara şaşırıyoruz. Bu asılsız suçlamaların Ukrayna hükümetinden gelmediğini belirtmekte fayda var. Oybirliğiyle alınan OPEC+ kararı tamamen ekonomik nedenlerle olsa da, bazıları Krallığı Rusya’nın yanında durmakla suçladı. İran da OPEC üyesi, bu Krallığın da İran’ın yanında olduğu anlamına mı geliyor?” dedi.

BAE’den de açıklama: “Karar siyasi değil”
Twitter’daki hesabından paylaşım yapan Birleşik Arap Emirlikleri Enerji ve Altyapı Bakanı Suheyl el-Mezrui,, petrol üretiminin düşürülmesi kararına ilişkin yapılan eleştirilere cevap verdi.

Mezrui, bazılarının kararı siyasi olarak niteleme çabasında olduğunu ifade etti. Kararın siyasi değil teknik olduğunu aktaran Mezrui, ayrıca kararın üye ülkelerin tümünün ortak onayıyla alındığını kaydetti.

OPEC+ grubunun kararı sonrası Suudi Arabistan ile ABD arasında tansiyon yükselmiş, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın Suudi Arabistan ile ilişkileri yeniden değerlendirdiğini belirterek, Biden’ın bu konuda “sistemli” davranacağını ifade etmişti.

Suudi Arabistan’a verilecek cevaplar arasında ABD güvenlik yardımı konusunda değişikliklerin de yer alabileceğini açıklayan Sullivan, “Suudi Arabistan’a güvenlik yardımına yönelik yaklaşımımızda değişiklikler yer alıyor, ancak Başkanın önüne geçmeyeceğim. Söyleyeceğim şey yakın zamanda bir şey yok” demişti.

OPEC+ grubu, petrol üretim hedeflerini günde 2 milyon varil düşürme kararı almıştı
OPEC+ grubu, Avusturya’nın başkenti Viyana’da 5 Ekim’de düzenlenen petrol arzının sıkışık olduğu düşünülmesine rağmen geçen hafta petrol üretim hedeflerini günde 2 milyon varil düşürme kararı almıştı.

ABD’li Demokrat vekiller Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) ABD askeri varlığının çekilmesi için Kongre’ye tasarı sunmuştu.

Senato Dış İlişkiler Komitesi’ne başkanlık eden Demokrat Senatör Bob Menendez, OPEC+ hamlesinden sonra ABD’nin Suudi Arabistan’a silah satışlarının çoğunun durdurulması çağrısında bulunmuştu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Obama’nın eşi Michelle’nin başkan adaylığı hayaline Biden engeli!

Biden’ın başkan adaylığına karşı çıkan ABD eski Başkanı Barack Obama, eşi Michelle Obama’yı başkan adayı …

Bir yanıt yazın