Başkan Erdoğan: Birileri dalga geçebilir ama biz kader planına inanmış insanlarız

Bartın’daki maden faciasının yaşandığı bölgeye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşanan facia için kadere vurgu yaptı.

Bartın’ın Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesesi’nde dün akşam saatlerinde bir patlama meydana geldi. 41 madencimiz hayatını kaybederken 11 yaralımızın da hastanede tedavileri sürüyor.

Yaşanan faciayla ilgili sürekli son durum raporu verilen Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır’a yapacağı ziyareti ileri bir tarihe erteledi. Erdoğan daha sonra facianın yaşandığı Bartın’ın Amasra ilçesine geçti.

Facia bölgesinde incelemelerde bulunarak, Bakanlardan brifing alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgede incelemelerde bulundu.

“Birileri bununla tabii dalgasını geçebilir…”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, patlamanın yaşandığı bölgede kameraların karşısına geçti. Hayatını kaybeden madencilerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, devletin tüm imkanlarıyla vatandaşlarıyla yanında olduğunu söyledi.

Erdoğan ayrıca, “Amasra Kömür İşletmeleri bizim en ileri imkanlara sahip olan ocak olmasına rağmen, birileri bununla tabii dalgasını geçebilir ama biz kader planına inanmış insanlarız. Kader planına inandığımız için bunun ne dünü ne bugünü ne de yarını olmayacaktır. Bunlar her zaman olacaktır, bunları da bilmemiz lazım” dedi.

“Devletimiz patlamanın hemen ardından tüm kurumlarını seferber ederek çalışmalara başladı” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Dün akşam saatlerinde meydana gelen grizu patlaması sebebiyle fevkalade üzgünüz. Ailelerine ve milletimize baş sağlığı diliyorum. Yaralı olarak kurtulanlara acil şifalar diliyorum. Bir yandan arama kurtarma yürütülürken bir yandan da yaralı işçilerimiz çeşitli illerimizdeki sağlık kuruluşlarımıza nakledilmiştir. Bugünkü Diyarbakır programımızı iptal ederek Amasra’ya gelip çalışmaları yerinde görme kararı aldık. Bu patlamanın nasıl yaşandığı, varsa sorumluları idari ve adli soruşturma ile ortaya çıkarılacaktır. Bunlara zaten başlanmıştır. Şu anki önceliğimiz yer altındaki işçilerimize ulaşmaktı, en son 41. işçimize ulaştık. O da rahmetli olmuş ve 40 olarak daha önce ilan edilmiş olan merhumlarımızın sayısı 41 oldu.

“Kader planına inandığımız için bunun ne dünü ne bugünü ne de yarını olmayacaktır”

Gerek Bakanım gerek sendika başkanım, bu alandaki sendika kolundaki arkadaşlarımız, son bir ay içerisinde, ocağa indiler, orada yerinde tetkikleri yaptılar. Şu anda bizim mevcut ocaklarımızın içinde Amasra Kömür İşletmeleri bizim en ileri imkanlara sahip olan ocak olmasına rağmen, birileri bununla tabii dalgasını geçebilir ama biz kader planına inanmış insanlarız. Kader planına inandığımız için bunun ne dünü ne bugünü ne de yarını olmayacaktır. Bunlar her zaman olacaktır, bunları da bilmemiz lazım. Maden kazalarını inşallah tarihe gömmek için elimizden gelen gayreti göstermenin içindeyiz.

Ailelere yardım

Bir karar daha aldık, 500+500 olmak üzere devlet, ilgili bakanlığımız, bunun yanında sendikamız 200, Çalışma Bakanlığımız 100, Aile Bakanlığımız da 50 bin olmak üzere, ilk etapta ailelere bu desteği vermiş olacağız. Hemen desteği kabine toplantımızda belirleyip onun da adımlarını atacağız.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Yeni emekli maaşı düzenlemesi bugün Meclis’e geliyor

En düşük emekli aylığına ilişkin düzenleme, bugün Meclis Başkanlığı’na sunulacak. En düşük emekli maaşının 12 …

Bir yanıt yazın