Balıkesir’de binlere konuşan Erdoğan: Biz vatandaşımızı sokakta bırakmadık

Toplu açılış töreni için gittiği Balıkesir’de binlerce kişi tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mutluluğunu dile getirdi. Erdoğan, “Bu ne muhteşem bir kalabalık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir’de toplu açılış törenine katıldı, muhteşem kabalığı görünce içi içine sığmadı.

Binlerce kişinin karşıladığı Cumhurbaşkanı, önce tezahüratlara karşılık verdi, ardından mikrofonu eline alarak mutluluğunu dile getirdi.

“Bu ne muhteşem bir kalabalık”

“Maşallah, karşımdaki kalabalığa bakıyorum. Bu ne muhteşem bir kalabalık.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023’e de selam çaktı.

“2023’e yürüyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Balıkesir, Gümbür gümbür… 2023’e yürüyor. Eliniz, diliniz dert görmesin diyorum ve dua ediyorum. Sandıkları patlatmaya hazır mıyız? Cumhur İttifakı’yla geleceğe yürümeye var mıyız?” dedi.

6’lı masaya pankartlı gönderme

Kalabalığın arasındaki bir pankart da Cumhurbaşkanı’nın dikkatini çekti. 6’lı masaya gönderme yapılan pankarttaki yazıyı okuyan Erdoğan, “Pankart asılmış, dikkatimi çekti. Siz ezberlemişsinizdir ama hatırlatmam gerekecek. Zeytini koydum tasa, çıkardım yağını basa basa, Balıkesir efelerinden oy yok sana altılı masa. Bizim milletimiz böyle, kimsenin aklına gelmeyeni koyarlar masaya.” İfadelerini kullandı.

Balıkesir’e yatırımlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından diğer satır başları şöyle: “Toplam yatırım bedeli 10.8 milyar lirayı bulan, güncellenmiş harcama tutarıyla da 37,5 milyar lirayı geçen 357 ayrı yatırım kaleminin toplu açılışını yapıyoruz. Balıkesir’e yakışır. Açılışını yapacağımız yatırımları özetlemeye her zaman olduğu gibi yola çıkarken ne dedik, eğitim, sağlık, adalet, emniyet. Bu ana başlıkları ulaşım, enerji, tarım, dış politikayla güçlendirdik. Türkiye’yi 20 yılda bu 4 temel direk üzerinde yükselterek buralara geldik.

“6’lı masa bundan anlamaz”

Şu anda biz göreve geldiğimizde 30 milyar dolarlık bir ihracatımız varken bugün artık 250 milyar dolara yaslandık. Türkiye ya burası, kasaba devleti değil, Türkiye, Türkiye. Altılı masa bundan anlamaz. Onlar daha adaylarını tespit edemediler. Tüm bu yatırımların şehrimize hayırlı bereketli olmasını diliyorum.

“Biz vatandaşımızı sokakta bırakmadık”

Balıkesir’imizin nereden nereye geldiğini ifade edebilmek için son 20 yılda şehrimize kazandırdığımız eserleri sizlere hatırlatmak istiyorum. 20 yılda 50 milyar lira tutarında yatırım yaptık. Biz vatandaşımızı sokakta bırakmadık. TOKİ kanalıyla Balıkesir’de 11 bin 814 konut projesini hayata geçirdik. ‘İlk Evim, İlk İş Yerim’ projesine Balıkesirliler tarafından 42 bin başvuru yapıldı.

“Bay Kemal diyor ki, çiftçiler aç”

İstanbul-İzmir Otoyolu’nun 106 kilometrelik kesimi Balıkesir’den geçiyor. Balıkesir’de 2 tane havalimanımız var. Kocaseyit Havalimanı’na 3 milyon, Balıkesir Havalimanı’na ise 1 milyon yolcu kapasiteli terminal binası yaptık. Bay Kemal diyor ki, çiftçiler aç, çiftçilere bir şey verilmedi. Ben net rakamlar veriyorum. Her zaman bir lafım var. Ne diyorum, kale içeriden fethedilir.

“Bu seçimlerin başlığı ‘Türkiye Yüzyılı’”

AK Kadınlar bu yolda dimdik ayakta durdukça bu kale düşmez. Ne kadar özetlersek özetleyelim anlatmakla bitmeyen eser ve hizmetlerimiz var. İnşallah şimdi bir başlık atıyorum. ‘Türkiye Yüzyılı’na giden yolu da aynı şekilde inşa edeceğiz. Bu seçimlerin başlığı ‘Türkiye Yüzyılı’. ‘Türkiye Yüzyılı’ için mücadele edenleri de biliyorsunuz. Balıkesir’in tercihi ne olursa olsun başımızın üzerindedir.

“Dünyaya örnek olacak adımlar atıyoruz”

Dünya ikinci cihan harbi sonrasındaki en zorlu dönemi yaşıyor. Küresel, siyasi ve ekonomik güç dengeleri temellerinden sarsılıyor. Salgın ve savaşın tetiklediği sorunlar daha köklü değişimlerin habercisi haline dönüşmeye başladı. Bu tablo Türkiye’yi de etkiliyor. Kurduğumuz altyapı ve mekanizmalar sayesinde küresel krizin ülkemize etkilerini en alt düzeyde tutuyoruz. Ön alarak pek çok alanda dünyaya örnek olacak adımlar atıyoruz.

“Sağlıkta dünya ile yarıştayız”

Sağlıkta dünya ile yarıştayız. Şu anda 20 şehir hastanemiz dünyaya örnek. Üretim gücümüzle geliştirdiğimiz kendi iktisadi büyüme modelimiz sayesinde ekonomik kriz döneminde benzer rol oynuyoruz. Ekonomideki uygulamalarımızı içeride ve dışarıda birileri yerden yere vuruyordu. Küresel ekonomilerin aktörleri bizim uyguladığımız ekonomi programını tavsiye eden açıklamalar yapmaya başladı.

“Gelişmiş ülkeleri sıkıntılı bir kış bekliyor”

En başından beri ne yapmayı, neyi hedeflediğimizi biliyorduk. Genişleyen ekonomik sorunlar nedeniyle gelişmiş ülkeleri sıkıntılı bir kış bekliyor. Bizim böyle bir derdimiz yok. Sadece doğal gaz, petrol, elektrik değildir. Gelişmiş ülkelerin güvenlik ve refah kalelerini tehdit eden sorunlar pusuda bekliyor. Biz yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla ülkemizi büyütme esasına dayanan programımızı kararlılıkla uyguluyoruz. Her gün yeni bir projeyle, müjdeyle milletimizin karşısına çıkıyoruz. Köprüler, yollar yapıyoruz. Tüneller ve sondajlar açıyoruz, konutlar inşa ediyoruz.

“Doğalgazla beraber Türkiye’nin nereye varacağını anlayın”

Şurada Karadeniz’de sondaj gemilerimiz var mı? Kendi gemilerimizle 12 bin metre derinliğe iniyor oralarda sondaj yapıyoruz. Eskiden nerede sondaj gemisi, şimdi var. 2 tane de sismik araştırma gemimiz var. Bunlarla beraber şimdi doğal gazımızı da çıkardığımız andan itibaren Türkiye’nin nereye varacağını anlayın.

“Yüksek enflasyon tüm dünyanın sorunudur”

Katıldığımız her toplantıda asırlık sorunların çözümü haline gelen reformları açıklıyoruz. En büyük sorunumuz geçtiğimiz Aralık ayından itibaren malum yükselişe geçen enflasyonun, insanlarımızın günlük hayatında yol açtığı sıkıntılardır. Yüksek enflasyon tüm dünyanın sorunudur. Avrupa ve ABD’de yaşayan yakınlarınıza telefon açıp enflasyonun yansımalarını sorun. Gerçek tabloyu onlar size anlatacaktır.

“Refah düzeyinde yaşanan kayıpları en iyi biz biliyoruz”

İnsanlarımızın refah düzeyinde yaşanan kayıpları en iyi biz biliyoruz, telafi edecek tedbirleri de biz alıyoruz. Ülkemizin ve milletimizin hiçbir meselesinde olmadığı gibi hayat pahalılığı hususunda da gözümüzü gerçeklere kapatmadık. Erdemden yoksun belli kesimler tamamen milletimizi karamsarlığa sürükleme gayesiyle ortalığı yaygaraya vermeye çalışıyor. Birileri de puslu havayı fırsat bilerek devleti ve milleti soyma peşine düşüyor. Yaygaracı ve fırsatçılara meydanı bırakmadık, bırakmayız.

“Yaylalarda vatandaşım pikniklerini yapabiliyor”

Vesayet güçleriyle bu anlayışla mücadele ettik. Gabar’da Cudi’de Tendürek’te Bestler Deresi’nde artık inler tamamen boşaltıldı. Askerimiz, polisimiz hep birlikte verdikleri mücadeleyle terör örgütlerini çökerttik. Yaylalarda vatandaşım pikniklerini yapabiliyor. Şimdi Güney Doğu ve Doğu’da vatandaşım gece 12’lere kadar sokakta. Ekonomik tetikçilerin önünü bu anlayışla kestik. Ekonomi baronlarının karşısında bu anlayışla ülke ve milletin hukukunu savunduk.

“Türkiye’nin inşası için çalışıyoruz”

Sadece bununla kalmıyor Türkiye Yüzyılı gibi yeni vizyonlarla gençlere bırakacağımız büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası için çalışıyoruz. Üniversitesi olmayan ilimiz var mı? Yok. Bu ne demek biliyor musunuz? Bizim gencimiz Iğdır’dan çıkıp İstanbul’a gitmesin. Profesörlerimiz doçentlerimiz Iğdır’a Ağrı’ya Muş’a gitsin, yavrularımızı oralarda yetiştirsinler. Oralarda birinci olarak mezun olan yavrularımız var. Bunların önünü hazırladık. 76 üniversiteden 208 üniversiteye.

“Türkiye güçlü bir ülkedir”

Yaptığımız yüksek ücret artışlarıyla herkesin yanında yer aldık. Göreve geldiğimizde neydi burs 45 liracıktı. Şimdi burs 850 lira oldu ve doktora öğrencilerininki asgari ücrete çıktı. İnşallah yılbaşında tüm bu kesimlerin durumlarını tekrar düzenleyerek refah kayıplarını telafi edecek adımlar atacağız. Türkiye güçlü bir ülkedir. Bu ülkeye yaptığımız en büyük hizmetlerden biri kamu mali dengesindeki bozulmalara izin vermeyişimiz olmuştur.

“Sen SSK’yı duman ettin, mahvettin”

Yurtlarımız şu anda ihtiyacı karşılayacak noktada. 850 bin öğrenci kapasiteli Türkiye genelinde yurtlarımız var. Hani diyorlardı ya 1 yılda yaparız, Bay Kemal hiçbir şey yapamazsın. Sen SSK’yı duman ettin, mahvettin. Savaş Ay’ın programında hastanelerde rehine alınan hastalarımız vardı. Kimdi SSK’nın başında, Bay Kemal. Bundan bir şey olmaz.

Biz bu ülkeyi 15 seçimdir seçim kazanamayan Bay Kemal’e inanmadığı için yol açmıyor. Bu adımları atarken bir şeyi görüyoruz. Ülkemiz için kalıcı bir tehdit. Onlar bunlar. Bunlara bu tehdit imkanını vermeyeceğiz. Cumhur İttifakı olarak 2023’ten itibaren de yeni bir döneme gireceğiz, buna var mıyız?”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Dünyanın en değerli kulübü yeniden Real Madrid

Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’ın yaptığı araştırmaya göre, geçen yıl birinciliği Manchester City’e kaptıran Real …

Bir yanıt yazın