Mehmetçik için üretilen bomba atar Azerbaycan’ın radarında

Türkiye’nin bağımsızlık hamlelerinden biri olan Savunma Sanayii envanterlerine bir ürün daha eklendi. Konya’da üretilen bomba atar, Azerbaycan ordusunun kullanımına sunulacak.
Türkiye’nin Savunma Sanayii’ndeki yerlilik hamleleri meyvelerini vermeye devam ediyor.

Son olarak Konya’nın Beyşehir ilçesi Huğlu Mahallesi’nde faaliyetini sürdüren bir şirket, özgün tasarım ve etkili menziliyle dikkati çeken yerli bomba atarın ihracatına hazırlanıyor.

TSK’nın envanterine bir yerli ürün daha girdi
Dipçik aksamı takılarak tek başına da kullanılabilen, 40 milimetrelik mühimmatı ateşleyen bomba atar; ses, gaz fişeği ve tahribatlı mühimmat kullanımına uygun geliştirilen silah TSK’nın envanterine kazandırıldı.

Hızlı ve istikrarlı nişan alma, uzun ömürlü olması ve hafifliğiyle ön planda
Hızlı ve istikrarlı nişan alma, etkili menzili, 5 bin atışlık uzun ömürlü namlusu, sürekli taşımaya uygun hafif ve özgün tasarımıyla muadillerinden ayrılan yerli bomba atarlar, Mehmetçik’in önemli silah gücü oldu.

Savunma Sanayii Başkanlığının açtığı ihale kapsamında üretilen ve ağırlaştırılmış kalifikasyon testini başarıyla geçen bomba atarlar, dost ve kardeş ülkelerin de dikkatini çekiyor.

Muadillerine göre özgün bir mühendislik harikası
Firma sahibi Selim Akdaş, firmanın savunma sanayisine yönelik projelerde yer aldığını söyledi.

TSK’nın envanterindeki firmanın üretimi AK40-GL bomba atarın 10 bin adetle sahada etkin kullanıldığını belirten Akdaş, dünyadaki muadillerine göre özgün mühendislik ürünü silahların çok sayıda öne çıkan özelliği olduğunu dile getirdi.

“Şu anda Azerbaycan istiyor”
Akdaş, diğer bomba atarların bin atım ömürlü olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Şu anda Azerbaycan ile de görüşüyoruz. Bomba atarın altılı tamburalısı için talep var. Bu silaha 20’den fazla ülkeden talep var. Milli Savunma Bakanlığımız uygun görürse o ülkelere veriyoruz. Yani her önüne gelen elimizden silah alamaz.

Türkiye’nin dost ve kardeş ülkelerine gönderebiliyoruz. Öncelik, Türk Silahlı Kuvvetleri. Daha sonra imkan varsa dost ve kardeş ülkelere verebiliriz. Altılı tamburalı modeli, düşük ve orta hız mühimmat atabiliyor. Yani 400 ve 800 metre menzilli. Azerbaycan onu istiyor, görüşüyoruz.”

Olası arıza ve yedek parça sorunu çözüldü
AA’nın aktardığına göre; silahta yaşanacak olası arıza ve yedek parça sorununu hızlı ve etkin şekilde çözdüklerini anlatan Akdaş, bugüne kadar kullanımından dolayı kolluk kuvvetlerinin takdirini kazandıklarını kaydetti.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Yurt dışı çıkış harcı 150₺’den 500₺’ye çıkarıldı!

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, yurt dışı çıkış harçlarının 500 TL’ye yükseltildiğini duyurdu. Güler …

Bir yanıt yazın