Fransız gazetesi, Türkiye’deki 6’lı masaya açık destek çağrısı yaptı

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Paris merkezli gazetenin yazısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan sonrası dönem için muhalefet partilerinin desteklenmesi önerisi ortaya atıldı. 6’lı masaya, adaylık için isim önerisi de yapıldı.
Türkiye’de 2023 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine aylar kaldı.

Partiler, çeşitli programlar kapsamında düzenledikleri mitinglerle seçmenlere ulaşmaya çalışıyor.

L’Opinion: Erdoğan sonrası döneme hazırlanma vakti
Fransa basınından L’Opinion gazetesi, Türkiye’deki seçim sürecine işaret ederek, 6’lı masanın desteklenmesi gerektiğini yazdı.

“Türkiye’de Erdoğan sonrasına hazırlık” başlıklı analizde, “Amerikalıların ve Avrupalıların, kendilerini Erdoğan sonrası döneme hazırlamalarının vakti geldi.” denildi.

6’lı masaya isim önerisi
Muhalefetin birliğini sağlayıp sağlayamayacağına yönelik soru yöneltilerek, “Altı partili bir koalisyon kuruldu. Geriye ortak adayın belirlenmesi kaldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, adaylık yarışında en çok şansı olan isim.” şeklindeki görüş paylaşıldı.

Ayrıca hem Amerikalıların hem de Avrupalıların, Türkiye konusunda “uzun vadeli strateji belirlemesi” gerekliliğine vurgu yapıldı.

Muhalefete destek çağrısı yaptılar
Gazetedeki yazıda, “Oylarını muhalefete vereceklere el uzatılmalı.” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan Türkiye’nin, komşusu Rusya ile diyaloğunun, “ABD ve Avrupa karşısındaki izolasyonunu artırdığı” savunuldu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Dengeler değişiyor! Türkiye, İsrail ile Akdeniz’de ortak sondaj yapacak

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “İsrail’le enerji sondaj çalışmasını …

Bir cevap yazın