IIF Başekonomisti Brooks: Türkiye ihracatla yükseliyor

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Uluslararası Finans Enstitüsü Başekonomisti Brooks, Türkiye ekonomisi değerlendirerek ihracattaki rekabet gücüne değinen bir mesaj paylaştı.
Dünya ekonomisi Rusya-Ukrayna savaşı kaynaklı jeopolitik risklerin de artırdığı zor koşulardan geçerken, Türkiye ekonomisi ihracattan güç alarak büyümesini sürdürüyor.

2022’nin ilk yarısında Türkiye’nin ihracatı yüzde 20 artışla 126 milyar dolara yükseldi. Türkiye’nin yıl sonu ihracat hedefi ise 250 milyar dolar.

“Türkiye’nin ihracattaki rekabet gücü yüksek”
Bu aşamada Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks, Türkiye’nin son yıllarda ihracatının hızla arttığını, gelişmekte olan diğer ülkelerle kıyaslandığında ihracattaki rekabet gücünün yüksek olduğunu kaydetti.

“Türkiye, ihracat hacminde görülmemiş bir artış yaşadı”
Brooks, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye, Arjantin, Brezilya, Meksika ve Rusya’nın ürün ve hizmet ihracat hacimlerine ilişkin bir grafik paylaşarak, “Son 5 yılda Türkiye, ihracat hacminde diğer gelişmekte olan ülkelerde görülmemiş bir artış yaşadı.” ifadesini kullandı.

“Türkiye hızla yükselecek”
AA’nın haberine göre, Brooks, “Dolayısıyla, Türkiye’nin küresel ekonomide başarılı olması için koşullar -en açık şekilde ihracattaki yüksek rekabet gücü- büyük oranda ortada. Tek gereken makro istikrar ve Türkiye hızla yükselecek.” yorumunu yaptı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Gazze’den tahliye edilen 130 Türk vatandaşı daha İstanbul’da!

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Gazze’de Türk vatandaşları ile aile yakınlarından oluşan 130 kişilik grup, Mısır’ın …

Bir yanıt yazın