Emmanuel Macron: Rusya’yı küçük düşürmemeliyiz

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, Rusya-Ukrayna Savaşı bittiğinde diplomatik kanallardan çıkış yolu inşa edebilmek için “Rusya’yı küçük düşürmemek” gerektiğini söylemesi Ukrayna tarafından tepki çekti.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron düzenlediği toplantıda basına açıklamalarda bulundu.

Macron, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın tırmanma riski olup olmadığının sorulması üzerine, durumun endişe verici olduğunu, bu nedenle Aralık 2021’den bu yana Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmelerin sayısını sayamadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Macron, bu görüşmelerin, şeffaflık içinde ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin isteği üzerine gerçekleştiğini dile getirdi.

“Rusya’yı küçük düşürmemeliyiz”
“Rusya’yı küçük düşürmemeliyiz ki savaş bittiği gün diplomatik kanallardan bir çıkış yolu inşa edebilelim.” diyen Macron, arabulucu rolünü Fransa’nın üstlenmesi gerektiğine inandığını belirtti.

Macron, “Putin’in, halkı, kendisi ve tarih için temel ve tarihi bir hata yaptığını düşünüyorum ve bunu ona söyledim.” dedi.

Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı’nın kendisini izole ettiğini ve bu durumdan çıkmasının zor olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı hazırladığı 6’ıncı yaptırım paketine işaret eden Macron, Ukrayna’ya mali ve askeri desteğin artırılmasını istediklerini vurguladı.

Macron, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gidip gitmeyeceği sorusu üzerine de şubatta savaşı önlemek için bölgeye gittiğini, Kiev’e gitme fikrine kapalı olmadığını kaydetti.​​​​​​​

Ukrayna’dan tepki
Macron’un bu açıklamalarına Ukrayna’dan tepki geldi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya’yı küçük düşürmekten kaçınma çağrıları, yalnızca Fransa’yı ve bu çağrıda bulunan diğer tüm ülkeleri küçük düşürebilir.Hepimiz Rusya’yı nasıl konumlandıracağımıza odaklansak iyi olur. Bu barışı getirecek ve hayat kurtaracak” dedi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Özgür Özel, TTB Başkanı Şebnen Korur Fincancı’yı kabul etti

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz CHP Genel Başkanı Özgür Özel, TSK’ya kimyasal silah kullanım iftirası atan …

Bir cevap yazın