Bozdağ İsveç ve Finlandiya’dan istenen teröristlerin net sayısını verdi

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Bakan Bekir Bozdağ, “Finlandiya’dan 6 PKK, 6 FETÖ, İsveç’ten 10 FETÖ , 11 PKK olmak üzere 21 teröristin iade talebi oldu. Toplam 33 teröristin iadesini talep ettik ama olumlu cevap vermediler” dedi.
Yargı muhabirleri ile bir araya gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının ardından NATO’ya üye olmak için adım atan İsveç ve Finlandiya’ya yönelik değerlendirmelerde bulunan Bakan Bozdağ, söz konusu ülkelerden istenen 33 FETÖ ve PKK’lı teröristin iade edilmediğini, İsveç’te sık sık yaşanan Kur’an-ı Kerim’e yönelik hakaretleri hatırlattı.

“Terör örgütlerini koruyan, kollayan adeta bir kuluçka yuvası durumundalar”
Bakan Bozdağ, PKK ve FETÖ’nün eylemler yaptığının, İsveç resmi makamlarının bazı terör örgütü üyeleriyle resmi dairelerde görüşmeler gerçekleştirdiğinin altını çizerek, “Terör örgütlerini koruyan, kollayan adeta bir kuluçka yuvası durumundalar.” dedi.

“Her iki ülke de iade taleplerine olumlu cevap vermedi”
Bozdağ, “Türkiye şu anda Finlandiya’dan 6 PKK’lı, 6 FETÖ’cü teröristin iadesini talep etti. İsveç’ten de 10 FETÖ’cü, 11 PKK’lı olmak üzere 21 teröristin iade talebi oldu. 2 ülkeden toplam 33 teröristin iadesini talep ettik. Ama bugüne kadar her iki ülke de bu iade taleplerine olumlu cevap vermediler.” ifadelerini kullandı.

“Hiçbir talebimize olumlu cevap vermediler”
Bozdağ, iki ülkeden Türkiye’ye ihanet eden, düşmanlık yapan terör örgütlerine desteklerini kesmelerinin ve bunu da resmiyete dökmelerinin açık şekilde istendiğini dile getirerek şu sözleri kaydetti:

“Hukuki anlamda maalesef ne Finlandiya’yla ne İsveç’le bugüne kadar herhangi bir yardımlaşmamız, dayanışmamız olmadı. Hiçbir talebimize olumlu cevap vermediler. Vereceklerini de şu an görünür gerçeklik göstermiyor.

“Silah, para, eğitim resmi yerlerde kabul yani meşruiyet veriyorlar”
Geçen görüştüler, İbrahim Kalın başkanlığında… Silahları gösterdiklerinde, İsveç yapımı silahları, inanmıyorlar. ‘Kim getirdi bunları?…’ Ya bu silahların hepsi üzerindeki yazılar, markalar, işaretlerin hepsi orijinal İsveç malı. Buna rağmen kabul etmiyor.

“Her türlü desteği sonuna kadar veriyorlar”
Yani bu FETÖ’cü pilotlardan bomba atan parmak izi var, görüntüsü var hatırlarsanız, o da kabul etmedi, ‘Ben bombalamadım’ dedi. Şimdi fotoğrafın ortada, parmak izin ortada. Her şey ortada. Yani bunlarınki de biraz ona benziyor. Yani kabul etmiyor. ‘O zaman inceleyelim…’ Buyurun inceleyin. İncelediğinde de muhtemelen gene kabul etmeyecekler. Çünkü kabul ettiği zaman da ayrı sonuçları olacak. Silah, para, eğitim resmi yerlerde kabul, yani meşruiyet veriyorlar onlara ve her türlü desteği sonuna kadar veriyorlar.”

“Türkiye’nin en güvenli yaptığı işlerden birisi seçim işidir”
“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışması yapan altı muhalefet partisi yeniden bir araya geldi ve bildiri yayınlandı. Ortak bildiride şöyle bir ifade var, ‘Seçimin sonuçları YSK tarafından ilan edilip kesinleşene kadar ortak çalışma ve iş birliğine devam edeceğiz’, ayrıca şöyle bir ifade daha var ‘Seçimlerin adil, serbest, şeffaf ve güvenlik içinde gerçeklemesi için her türlü tedbiri alacağız.’ Açıklamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ise Bakan Bozdağ, şu sözlerle yanıt verdi:

“Seçim güvenliği konusunda Türkiye’de ne bugün, ne dün hiçbir sıkıntı yaşanmamıştır. Türkiye’nin en güvenli yaptığı işlerden birisi seçim işidir. Seçimde kim ki ‘Herhangi bir parti hile yaptı, yapıyor.’ diyorsa, ya seçim mevzuatını bilmiyordur ya seçim uygulamalarını bilmiyordur.”

Sandıklarda milletvekili çıkarmış ve teşkilatı olan 5 partiden temsilci bulunduğunu, ayrıca bir de kamu görevlisinin yer aldığını anlatan Bozdağ, şu anda sandığa bakıldığında siyasi parti temsilcilerinden ikisinin Cumhur İttifakı, diğerlerinin ise Millet İttifakı’ndan oluştuğunu, çoğunluğun Millet İttifakı’nda olduğunu dile getirdi.

“Seçimi kaybetmeyi anladıkları zaman muhalefette olanlar seçim güvenliği konuşması başlatıyorlar”
“Seçimlerde hile yapılmasına bizim seçim sistemimiz izin vermiyor.” diyen Bozdağ, “Seçim güvenliğiyle ilgili konuşanlar bana şunu hatırlatıyor, bunu çok net söyleyeyim, seçimi kaybetmeyi anladıkları zaman muhalefette olanlar seçim güvenliği konuşması başlatıyorlar. Şu anda seçim güvenliği tartışmalarını Millet İttifakı yaptığına göre cumhurbaşkanlığı seçimini kaybedeceklerini şimdiden anladıkları için mazeret üretiyorlar.” ifadelerini kullandı.

‘Kaçacak’ iddialarına yanıt
“CHP Lideri’nin, Cumhurbaşkanı ve ailesine yönelik gündeme getirdiği ‘Kaçacak.’ iddiasına ilişkin ne söylersiniz?” sorusu üzerine Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili bu sözlere Türkiye’de inanacak olduğunu tahmin etmediğini dile getirdi.

Adalet Bakanı Bozdağ, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanımız şiir okudu, hapse attılar kaçmadı. Sayın Cumhurbaşkanımız partisini kurdu, ‘Kurucu üye olamazsın.’ dediler kaçmadı, istifa etti, yeniden üye oldu, genel başkan oldu. Milletvekilliği listesinden adı silindi, kaçmadı. Cumhurbaşkanlığı seçim krizi oldu hatırlarsanız 2007’de, 27 Nisan e-Bildirisi ve 367 utanç kararı, kaçmadı, mücadele etti. Şimdi hatırlayın, Gezi olayları oldu, mücadele etti, 17-25 Aralık yargı ve emniyet içindeki FETÖ’cü alçakların kalkışması oldu, kaçmadı, mücadele etti. 15 Temmuz darbe teşebbüsüne hep beraber şahit olduk ve birlikte mücadele ettik. Her yerde infaz için Cumhurbaşkanı’mızı ararken o, ailesi ve çocuklarını da yanına alarak semalar darbeci teröristlerin kontrolü altında olduğu halde ölüme uçtu, halkın arasına geldi, halkı meydanlara çağırdı, ölümüne mücadeleye davet etti, kaçmadı. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın hayatına bakarsanız, orada kaçacak bir figür yok ama üstüne üstüne gidecek, ölümü göze alan cesur bir yürek ve meydan okuyan bir siyaset anlayışını herkes görüyor.

“Kaçacak diyenlerin hepsi şu anda yurt dışında”
Cumhurbaşkanı’mıza ‘Kaçacak’ diyenlerin hepsi şu anda yurt dışında. Sayın Kılıçdaroğlu bunu yeni demedi, daha önce de dedi, şimdi de söylüyor ve bunları yaparken iftira ediyor. Ben çok açık söylüyorum, bu çok net bir iftiradır ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın siyasi hayatı ortadadır. Hiçbir mücadeleden kaçmamış, hiçbir zorluktan kaçmamış, hiçbir engelden kaçmamış, hepsini mücadele ede ede aşmış, alın teriyle buraya gelmiş. Onun için ‘Kaçacak’ hesabı yapanlar veya böyle düşünenler sadece bir algı operasyonuna hizmet ediyorlar. Belki bir projenin parçası olarak bir şeyler söylüyorlar ama Sayın Cumhurbaşkanı’mız ortada, mücadelesi ortada.”

“Bu millet, Kılıçdaroğlu’ndan akıllıdır”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 seçimin 15’ini de kazandığını, rakiplerini eze eze geçtiğini söyleyen Bozdağ, şunları kaydetti:

“Kimden korkup, kimden kaçacak? Türk milleti arkasında dağlar gibi duran lider ve bütün rakiplerini milletin duası ve desteğiyle aşan bir lider. Kılıçdaroğlu’na bir şey söylemekte fayda görüyorum. Herkesin banka hesabı var. Bir banka evrakını alıp niçin olduğunu bile bile, onu farklı göstermek, hiçbir ahlaki ölçüyle, hiçbir hukuki ölçüyle bağdaşmaz. Bir ana muhalefet liderine, ki cumhurbaşkanı adaylığını üstü kapalı değil bence açıkça ilan etmiş birine, hiç yakışmaz. Bu kadar düşmemeli, ahlakın seviyesini de siyasetin seviyesini de bu kadar Sayın Kılıçdaroğlu düşürmemelidir. Yani çok belli. Para denetimi Türkiye’nin açık resmi kanaldan gidiyor. ABD denetimi açık. Şeffaf, orada her yerde de yayınlanıyor. Kimden gittiği, ne için gittiği, ne yapıldığı, her şey ortada ve bunu alıp büyük bir yolsuzluk, büyük bir hırsızlık olayı gibi takdim ediyor. Türk milletinin de aklıyla alay ediyor. Bu millet, Kılıçdaroğlu’ndan akıllıdır ve bu milletin her bir ferdi olayın ne olup bittiğini biliyor. O yüzden muhalefet partileri gerçeklikten bu kadar kopuk iftiralara bel bağladığı için vatandaş ne yapıyor? Ona karşı tavır koyuyor.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş imza toplayarak aday olacak iddiası

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz 2023 seçimleri için Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na …

Bir cevap yazın