Putin’den Finlandiya’ya NATO uyarısı

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Putin, İskandinav ülkesinin askeri ittifaka katılımının hata olacağını belirtti. Rusya, Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğine karşı çıkıyor.
Bu kapsamda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Finlandiyalı mevkidaşı Sauli Niinistö’yle görüşme gerçekleştirdi.

Rusya ile Finlandiya arasında kritik görüşme
Putin, görüşmede Niinistö’ye, Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğinin “hata” olacağını söyledi. Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, Putin ve Niinistö arasında yapılan telefon görüşmesi, Finlandiya tarafının inisiyatifiyle gerçekleşti.

Putin uyardı: Hata olur
Finlandiya yönetiminin NATO’ya üyelik başvurusunda bulunma niyetine ilişkin fikir teatisinin yapıldığı görüşmede Putin, “Finlandiya’nın güvenliğine yönelik herhangi bir tehdit olmadığı için geleneksel askeri tarafsızlık politikasından vazgeçmenin bir hata olacağını” vurguladı.

“İlişkileri olumsuz etkileyebilir”
Putin, “Ülkenin dış politikasındaki böyle bir değişiklik, uzun yıllardır iyi komşuluk ve ortaklık, iş birliği ruhuyla inşa edilen ve karşılıklı yarar sağlayan Rusya-Finlandiya ilişkilerini olumsuz etkileyebilir.” dedi. Görüşmede, her iki liderin Ukrayna’daki durumu ve müzakereler meselesini ele aldığı ifade edildi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Gazze’den tahliye edilen 130 Türk vatandaşı daha İstanbul’da!

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Gazze’de Türk vatandaşları ile aile yakınlarından oluşan 130 kişilik grup, Mısır’ın …

Bir yanıt yazın