Bir bir yola geliyorlar! Türkiye’nin savunma sanayiine uygulanan yaptırımlar kalkıyor

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Türkiye’nin savunma sanayiine yönelik uygulanan yaptırımlar teker teker kalkıyor. ABD yeni F-16’lar için yeşil ışık yakarken, İngiltere ise ihracat kısıtlamasını kaldırıyor. Kanada da SİHA’lar için mercek satışına onay vermeye hazırlanıyor

Türkiye’nin bölücü terör örgütlerine karşı yerli ve milli imkanlarla yürüttüğü kararlı operasyonlara, Batılı ülkeler yaptırımla karşılık vermişti. Özellikle terörle mücadelede kilit rolde bulunan Türk SİHA’larının üretimini engellemek için faaliyetlerde bulunan bazı ülkeleri, parçaların tedariğinin önüne geçebilmek için Türkiye’ye karşı adım atmıştı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta, gerek TB-2’lerin kullanımındaki önem, gerek Türkiye’nin diplomatik temaslardaki çabaları Batılılar tarafından da takdirle karşılanırken, Ankara’ya yaptırım uygulama kararı alan tüm ülkeler, bu adımı gözden geçirme kararı aldı.

YAPTIRIMLAR KALKIYOR

Türkiye’ye uygulanan yaptırımlar da tek tek kalkıyor. Suriye’de terör örgütü PKK/PYD’ye yönelik operasyonlar, Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan’a verilen destek, S-400 süreci ve Libya konusu gibi gelişmeler sonrası uygulanan ambargoların yersiz olduğu bir kez daha görüldü. Ambargoların kaldırılmasına ilişkin ilk adımlar ABD, İngiltere, Kanada, Fransa ve İtalya’dan geldi.

ABD: F-16 VE F-35

ABD’de Türkiye’nin yeni tip F-16 satın alım ve mevcut F-16’ların modernizasyonu teklifinin onaylanmasını öneren mektup Kongre’ye sunuldu. Mektupta ABD açısından ikili ilişkilerde savunma alanındaki ticari bağların desteklediği önemli çıkarlar olduğunun altı çizildi. Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı ile Pentagon nezdinde başlatılan F-35 müzakerelerinin de önümüzdeki süreçte daha yoğun ve sonuç odaklı geçeceği öngörülüyor.

KISITLAMALAR TEK TEK KALKIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı NATO Liderler zirvesinin ardından “Müttefikler arasında gizli-açık ambargoların bırakın uygulanması, konuşulmaması, hatta gündeme dahi gelmemesi gerekir” mesajının ardından gerçekleşen NATO Dışişleri Bakanları toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun görüştüğü isimler arasında İngiliz mevkidaşı Liz Truss ve Kanadalı mevkidaşı Melanie Joly de yer aldı.

Toplantı sonrası Truss, İngiltere’nin Türkiye’ye uyguladığı ihracat kısıtlamalarını kaldırdığını açıkladı. Kanada ile ihracat izinleriyle ilgili sıkıntının mektup teatisiyle aşılması konusunda mutabık kalındı. Azerbaycan’ın topraklarını geri aldığı Karabağ Savaşı sırasında Türk SİHA’larının kullanılması nedeniyle ambargo uygulayan Kanadalı şirket iflas etti. Kanada’dan alınan lenslerin yerine ASELSAN CATS’leri geliştirmişti.

FRANSA VE İTALYA İLE HAVA SAVUNMA SİSTEMİ ÜRETİMİ GÖRÜŞMELERİ

Türkiye, Fransa ve İtalya’nın 2017’de Fransız-İtalyan konsorsiyumu EuroSam ile SAMP/T hava savunma sisteminin birlikte üretilmesini de içeren çalışması, 2019 sonuna doğru Türkiye’nin Suriye’de Barış Pınarı Harekâtı’nı başlatması üzerine askıya alınmıştı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası değişen güvenlik algısı bu sürecin yeniden canlanması gerektiğini ortaya koydu.

Erdoğan’ın NATO liderler zirvesinde Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İtalya Başbakanı Draghi ile görüşmesinin ardından bir Fransız heyet Türkiye’ye gelerek Milli Savunma Bakanlığı’nda görüşmeler yaptı. Bakan Hulusi Akar da İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ve İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile İstanbul’da bir araya geldi.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Hacer Foggo, CHP’den milletvekili aday adayı oldu

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü ve Derin Yoksulluk Ağı kurucusu Hacer …

Bir cevap yazın