Avusturya Başbakanı Nehammer: Putin ile görüşmemiz doğrudan, açık ve sert

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelen Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, “Putin ile görüşmemiz çok net, açık ve zorluydu” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken dünya liderlerinden iki ülke arasındaki krizi durdurma çabaları sürüyor.

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, 9 Nisan’da Kiev’e gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Rusya’ya Putin’le görüşme yapmak üzere gideceğini açıklamıştı.

Avusturya Başbakanı Nehammer, bu ziyaretle savaşın başladığı tarihten bu yana Putin’le yüz yüze görüşen ilk Avrupalı hükümet başkanı oldu.

“Putin İstanbul’daki görüşmelere güveniyor”

Putin’in Rusya ile Ukrayna arasında İstanbul’da başlatılan ve ara verilen görüşmelerin sürdürülmesinden yana olduğunu kaydeden Nehammer, “İstanbul’daki görüşmelere hala güveniyor. Bu hususta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek.” şeklinde konuştu.

“Doğrudan, açık ve sert”

Avusturya Başbakanlığından, Nehammer’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, yaklaşık 75 dakika süren toplantının “doğrudan, açık ve sert” bir görüşme olduğu ifade edildi.

Açıklamada, Başbakan Nehammer’in görüşmeye ilişkin değerlendirmelerine de yer verildi. Nehammer, “Benim Sayın Putin’e aktardığım mesaj, bu savaşın bir an evvel bitirilmesi oldu. Çünkü savaşta her iki taraf da kaybeder.” ifadesini kullandı.

“Rusya’ya karşı yaptırımları açık bir şekilde söyledim”

AA’ya göre Rusya ziyaretini bir insani sorumluluk olarak tanımlayan Nehammer, savaşa karşı tutumunu ortaya koymak, Ukrayna’daki sivil halk için olumlu bir adım atabilmek için bu girişimde bulunduğunu aktardı.

Nehammer, Buça başta olmak üzere Ukrayna’da işlenen savaş suçlarının da görüşmede ele alındığını belirterek, “Bunları yapanlar her kimse hukukun karşısında hesap vermek durumundadır. Başkan Putin’e Ukrayna’da insanlar hayatlarını kaybettiği sürece, Rusya’ya karşı yaptırımların kalacağını ve daha da ağırlaşacağını açık bir şekilde söyledim.” ifadesini kullandı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

MHP Lideri Bahçeli: Zillet İttfakı’nın akıl hocası HDP’dir, PKK’dır

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM’de partisinin grup toplantısında …

Bir cevap yazın