Ukrayna’daki kimyasal tesiste amonyak sızıntısı

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Ukrayna’nın Sumi kentinde Rus birlikleri tarafından kuşatılan bir kimyasal tesiste, amonyak sızıntısı olduğu açıklandı.

Ukrayna’nın topraklarında Rusya’ya karşı direnişi devam ediyor.  26. gününe giren savaşta Rus ordusu, kritik ve stratejik noktaları ele geçirmek için saldırılarını sürdürüyor. Bu noktalardan biri de nükleer tesisler.  Rusya’nın nükleer santrallere müdahalesi ise ikinci bir Çernobil vakasını doğurabileceği düşüncesiyle tedirginliğe yol açıyor.

Nükleer tesis sızıntısı kaygısı yaşanırken ülkedeki bir kimyasal tesiste sızıntı yaşandı.  Ukrayna’nın Sumi Bölge Valisi Dmytro Zhyvytskyy, konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

AMONYAK SIZINTISI TESPİT EDİLDİ

Zhyvytskyy, Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Sumi kentinde Rus birlikleri tarafından kuşatılan Sumykhimprom kimyasal tesisinde, TSİ 04.30’da amonyak sızıntısı meydana geldiğini söyledi. Zhyvytskyy, sızıntının nedenine dair henüz net bir açıklama yapmazken, tesisin etrafındaki 5 kilometrelik alanın tehlikeli olduğunu belirtti.

SIZINTI GİDERİLDİ

Ukrayna Acil Durumlar Servisi’nden yapılan açıklamada, Sumy kentindeki bir kimyasal tesis alanında tespit edilen amonyak sızıntısının giderildiği, Acil Durumlar Servisi ekiplerinin çalışmalarını tamamladığı ve tesis çalışanlarının teknolojik sürecin restorasyonu için düzenli çalışmalara başladığı belirtildi.

“RUSYA SIZINTIYI KABUL ETTİ: UKRAYNA’NIN PROVOKASYONU”

Konu hakkında Rusya Savunma Bakanlığı’ndan da bir açıklama yapıldı. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Sumi kentindeki Sumihimprom isimli tesiste amonyak sızıntısı meydana geldiğini duyurarak, “Sumi’de gece saatlerinde Ukraynalı aşırı milliyetçiler tarafından planlı bir provokasyon gerçekleştirildi. Rusya Savunma Bakanlığı, birkaç gün önce bu yönde uyarıda bulunmuştu. Sumi Bölge İdaresi Başkanı’nın açıklamasına göre, Sumihimprom’da amonyak sızıntısı meydana geldi. Hava kütleleri kente doğru hareket etmediği için Sumi sakinleri için bir tehdit teşkil etmiyor.

“TESİSLERE SALDIRI OLABİLECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİK”

19 Mart’ta, Rusya’nın kimyasal silah kullanacağına yönelik açıklamalardan sonra Ukraynalı milliyetçi grupların provokasyon saldırıları düzenleyebileceğini hatırlatmıştık. Bir kez daha vurgulamak istiyorum. Rus Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna’da zehirli maddelerin depolandığı veya üretildiği tesislere hiçbir saldırı planlamıyor ve gerçekleştirmiyor. Ukrayna’daki zehirli maddelerin depolandığı tesislerde meydana gelebilecek olayların sorumlusu doğrudan Kiev milliyetçi rejimidir”

“80’DEN FAZLA PARALI ASKER YOK EDİLDİ”

Ukrayna’daki milliyetçi grup askerlerine ve paralı asker gruplarına karşı operasyonların da sürdüğünü belirten Konaşenkov, “21 Mart gecesi yüksek hassasiyetli seyir füzeleri ile Rivne bölgesindeki Novaya Lyubomirka ortak muharebe alanındaki yabancı paralı askerlerin ve Ukraynalı milliyetçi grupların eğitim alanına saldırı yapıldı. 80’den fazla paralı asker ve milliyetçi yok edildi” dedi.

“GECE BOYU 44 ASKERİ TESİS VURULDU”

Ukrayna’ya ait Donbass Bölgesi’ndeki Donetsk’te askeri operasyonlarda Rus birliklerinin Ukrayna mevzilerine ilerleyişini sürdürdüğünü aktaran Konaşenkov, “Bu bölgede sadece 1 gecede 50 militan 3 tank, 4 BMP zırhlı araç, 2 topçu silahı ve 4 arazi aracı imha edildi. Kiev’in banliyösündeki Rusya Silahlı Kuvvetleri, Nikolaevka Köyü’nde, Ukrayna Ordusu’nun özel korunan yeraltı komuta merkezinin kontrolünü ele aldı. Yarısı komuta merkezinin üst düzey komutanı olan 61 Ukrayna askeri kontrol noktasında Rus birliklerine gönüllü olarak teslim Oldu. Rusya’nın özel askeri operasyonunun başından beri 216 insansız hava aracı, 180 uçaksavar füze kompleksi, bin 506 tank, 152 yaylım ateş sistemi, 592 top ve havan topu ve bin 284 adet askeri araç imha edildi. Gece boyunca 44 askeri tesis vuruldu” ifadelerini kullandı.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Kılıçdaroğlu’nun yeni başdanışmanı “ABD’nin dediklerini yapalım” diyen Namık Tan

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dış ilişkilerden sorumlu genel başkan başdanışmanlığında …

Bir cevap yazın