Sorusuna yanıt alamayan gazetecilerden Biden’a tepki

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sonrası yapılacak ek yaptırımları açıklayan ABD Başkanı Joe Biden, sorularını yanıtlamadığı gazetecilerden tepki gördü.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılmasının ardından ilk kez konuşan ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’ya yönelik yapılacak ek yaptırımları açıkladı. Konuşmalarının ardından gazeteciler, Biden’a peş peşe sorular sordu.  Sorulara yanıt vermeyen Biden’a basın mensupları “Why Not (Neden)” diyerek tepki gösterdi.

Açıklamasında “Putin yönetimi savaşı seçti” diyen Biden, şu ifadeleri kullandı:“Haftalardır bu durum gerçekleşmesin diye uyarılarımızı yaptık. Ukrayna sanki Rusya’ya yönelik bir saldırı içerisindeymiş gibi temelsiz bir yaklaşımla Rusya saldırıyı başlattı. Rusya’nın planları siber saldırılarla da devam etmekte. Putin yönetimi saldırı ve savaşı seçti. Şimdi ise sonuçlarıyla yüzleşecek. Uygulayacağımız yaptırımlar önemli sonuçlar ortaya koyacak. Rusya’nın uzun vadede etkileneceği şekilde yaptırımları ortaya koyuyoruz.  Rusya’da borsa tarihte görülmedik şekilde düştü. 4 bankaya daha yaptırım uygulayarak bazı varlık blokajı ortaya koyduk. Rus bankalarının 1 trilyonluk varlıklarına yaptırım uygulandı.Küresel enerji tedarikini güvence altına almak için çalışıyoruz. Amerikan petrol ve gaz şirketleri, kârlarını artırmak için fiyatlarını artırmak için bu anı istismar etmemelidir.  Finansal sektörler, staratejik sektörler hepsi etkilenecek. Rusyanın teknolojiyle ilgili ihracatının yarısı da bundan etkilenecek. Rusyanın stratejik hedefleri uzun vadeli olarak etkilenecek.

“UKRAYNA’DA GÜÇLERİMİZ OLMAYACAK”

Yarın NATO’da bir toplantı gerçekleşecek ve müttevik liderler biraraya gelecek. Ukrayna’da güçlerimiz olmayacak. ABD güçleri Ukrayna’da savşmayacak. Bizler kendi kapasitemiz içerisinde Amerikan halkının korunması için herşeyi yapmaktayız.

“YAPTIRIMLAR FÜZELER KADAR ETKİLİ OLACAK”

Bu saldırganlık cevapsız bırakılamaz. Siber savunma konusunda da hazırlıklarımız bulunmakta ve bu konularda da çalışmaktayız. Zelenskiy ile dün görüştüm. ABD müttefikleriyle beraber.  Putin bu şekilde güç kullanarak sınırların değişmeyeceğini bilmeli. Saldırganlığı seçmenin sonuçları olacağını bilmeli.  Rusya’nın yaşananlardan stratejik ve ekonomik olarak çok çok etkileneceğini göreceksiniz. Yaptırımlar füzeler kadar etkili olacak.

“PUTİN’LE KONUŞMAK GİBİ BİR PLANIM YOK”

Bu süreçten bizler daha güçlü çıkarken Rusya daha zayıf çıkacak göreceksiniz. Putin gibi baskıcı ve tiran kişiler bu şekilde özgürlüklerin karşısına çıkamayacağını görecek. Putin’in uluslararası sahneden dışlanmasını sağlayacağız. Putin’le konuşmak gibi bir planım yok. Yaptırımlar Rusya’nın Swift sisteminden çıkarılmasını aşmakta. ABD-Rusya ilişkilerinde büyük bir kırılma var. Yaşananlara dünyanın büyük bir kısmı karşı.”

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Dünyanın en değerli kulübü yeniden Real Madrid

Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’ın yaptığı araştırmaya göre, geçen yıl birinciliği Manchester City’e kaptıran Real …

Bir yanıt yazın