Bakan Nebati: Enflasyon nisan ayında zirveyi görecek

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun nisan ayında zirveye ulaşacağını fakat yüzde 50 seviyesini aşmayacağını söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Nebati, enflasyonun nisan ayında yüzde 50’nin altında bir zirve göreceğini tahmin ettiklerini belirtti.
ENFLASYONLA İLGİLİ NİSAN AYINI İŞARET ETTİ
Nebati konuyla ilgili, “Enflasyonun nisanda yüzde 50’nin altında bir zirve göreceğini tahmin ediyoruz.” açıklamasında bulundu
Türkiye’nin önemli bir enflasyon sorunuyla karşı karşıya kalacağını fakat dünyadaki diğer ülkelerin de aynı sorundan muzdarip olduğunu belirten Nebati, “Ocak ayında enflasyonun yükselmesini ve belirli bir süre yüksek seviyelerde kalmasını bekliyoruz. Yaz aylarında enflasyonun toparlanma kaydetmeye başlamasını ve Aralık ayında ise baz etkisinden dolayı keskin bir şekilde gerileyeceğini düşünüyoruz.” diye ekledi.
“BÜYÜK MÜDAHALE OLMADI”
TL’de bundan sonra yeni bir değer kaybı beklemediğini kaydeden Nebati, “Kur korumalı mevduat sistemi tanıtıldıktan sonra döviz piyasasına büyük müdahale olmadı, olduysa da küçük miktarda oldu.” dedi.
“YIL SONU ORTA VADELİ BÜYÜME TAHMİNİM YÜZDE 5’E YAKIN”
Japon Haber ajansı Nikkei’ye konuşan Nebati, büyümenin yıl sonunda orta vadeli plandaki yüzde 5 tahminine yakın olacağını kaydetti.  Kur korumalı mevduatta son rakamı açıklayan Nebati, “Dün itibarıyla kur korumalı mevduatın büyüklüğü 272 milyar lirayı aştı. Bunun 113 milyar lirası döviz hesaplarından geldi.” diye konuştu.

Hakkında Editör

Taraf olmayan, habercilik yapan Net İnternet Haber, bağımsız özgür, tarafsız habercilik ilkesini benimsemiş olup, hakkın ve haklının yanında yer almayı ilke edinmiştir.

Göz Atmak İster misiniz?

Soylu: 502 bin göçmen gönüllü olarak ülkelerine döndü

Bu Makaleyi Sesli Okuyabilirsiniz İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 502 bin göçmenin gönüllü olarak ülkelerine döndüğünü …

Bir cevap yazın